خبري, لوازم صوت و تصويري

قابلیت HDR تلویزیون های جدید سونی در فروشگاه بیستک!


HDR، محفف High Dynamic Range به معنای محدوده دینامیکی بالا، از اصطلاحات جدید در دنیای تکنولوژی تلویزیون است.که این قابلیت جهش فوق العاه ای در کیفیت تصاویر تلویزیون است.
چندین سال است که در مورد HDR شنیده ایم، و بالاخره شاهد این تکنولوژی در تلویزیون های سونی شدیم. و در سال ۲۰۱۶ نیز شاهد ورود دیسکهای بلو-ری با عنوان HDR خواهیم بود، که این را هم ذکر کنیم که پخش کننده های جدیدی نیز برای نمایش آنها به بازار خواهند آمد.
و اما سوال اینه که آیا این تکنولوژی جدید ارزش این همه هیجان رو داره؟ در جواب باید گفت بله !

download (3)

HDR یا محدوده دینامیکی بالا چیست؟
دو فاکتور مهم در نحوه نمایش تصاویر در تلویزیون وجود دارد (طبق بررسی های انجام شده توسط کارشناسان) که یکی نسب کنتراست یا همان نحوه نمایش تاریکی و روشنی تصاویر بر روی تلویزیون است و دومین فاکتور دقت رنگ که به معنی آن است که چه طور رنگها به بهترین شکل و برای نمایش طبیعی تر کنار هم قرار خواهند گرفت، است.
اگر شما دو تلویزیون را کنار هم قرار دهید و یکی درای نسبت کنتراست بالاتر و دقت رنگ بالاتر باشد ولی تلویزیون دیگر رزولوشن بالاتر ( یعنی تعداد پیکسل بیشتری داشته باشد)، تلویزیون با نسبت کنتراست بالاتر بیشتر به چشم بینندگان خواهد آمد و برای آنها جذاب تر خواهد بود.
در واقع با این که تلویزیون رزولوشن کمتری دارد ولی تصویر آن واقعی تر به نظر می رسد. به عبارتی دیگری بین تلویزیونی با رزولوشن فول اچ دی اما نسبت کنتراست عالی و دقت رنگ بالا و تلویزیونی با رزولوشن ۴k ولی نسبت کنتراست و دقت رنگ متوسط ، تلویزیون فول اچ دی برنده خواهد شد.
HDR محدوده کنتراست و دقت رنگها را توسعه می دهد. قسمت های روشن تلویزیون، روشن تر به نظر می رسند و بنابراین عمق تصاویر بیشتر می شود.
طیف رنگهای سبز، آبی و قرمز و هر رنگی بین آنها بهینه تر نشان داده می شوند.
با قابلیت HDR ، وسعت رنگ گسترده (WCG) را شاهد خواهیم بود، که این باعث می شود که شاهد تعداد رنگهایی بیشتری باشیم، رنگهایی که تولید آنها در تلویزیونهای فاقد قابلیت HDR غیر ممکن است. مثلا رنگ قرمز یا سبز تابلوی راهنمایی و رانندگی را طوری خواهید دید که تعجب می کنید که چه طوراین طیف وسیع از رنگها امکان پذیر است.

جمع بندی کلی :
اکثر متخصصین در مورد استفاده از قابلیتهای HDR و WCG رضایت بالایی دارند  طوری که قابلیت ۴K تا این حد این افراد را شگفت‌زده نکرده بود. در واقع اگرچه تعداد پیکسل بیشتر، خوب است اما پیکسل‌های بهتر و با کیفیت‌تر، مهم تر و شگفت انگیز تر است.

 با سپاس از : irantrading

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید