اجتماعي, پزشكي, خبري

وبلاگ بیستک : سونا از آلزایمر جلوگیری می کند!

وبلاگ بیستک : سونا از آلزایمر جلوگیری می کند!

یک پژوهش که توسط محققان دانشگاه شرق فنلاند انجام شده نشان می دهد کهاستفاده منظم از سونا سبب کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و انواع دیگر بیمار یهای زوال عقل میشود.

محققان در این پژوهش به بررسی بیش از ۲۰۰۰ مرد سالم بین سنین ۴۲ تا ۶۰ سال که در شرق فنلاند زندگی می کردند پرداختند. آنهایی که یک بار در هفته از سونا استفاده می کردند، آنهایی که دو تا سه بار در هفته از سونا استفاده می کردند و کسانی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می کردند.

پس از حدود ۲۰ سال دانشمندان مجددا این افراد را مورد بررسی قرار داده تا ببینید که چند نفر از این افراد دچار آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل شد ه اند.آنها دریافتند خطر ابتلا به انواع مختلف بیماری زوال عقل در افرادی که ۴ تا ۷ مرتبه در هفته از سونا استفاده کردند ۶۶ درصد کمتر و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ۶۵ درصد در آنها کمتر از سایر افراد است.علاوه بر این، پژوهش های پیشین نیز نشان داد ه اند که استفاده مکرر از سونا به طور قابل توجهی خطر ابتلا به مرگ ناگهانی در اثر مشکل قلبی، خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر و سایر حوادث قلبی و همچنین مرگ و میر کلی را کاهش می دهد.

دلیل اینکه چرا استفاده از سونا هم برای قلب و هم برای مغز مفید است هنوز مشخص نشده اما چیزی که واضح بوده و در این پژوهش مشخص شده این است که استفاده مکرر از سونا بر سلامت قلب و عروق و مغز تاثیر دارد و همچنین احساس در طول استفاده از سونا نقش مهمی در کاهش این بیماری و مرگ و میر بازی می کند.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید