اجتماعي, تكنولوژي, خبري, رايانه, سياسي, صنايع نظامي, صنعت

مقاومت انحصاری  ویندوز ۱۰ در برابر حملات باج افزار ( پتیا ) – وبلاگ بیستک!

شرکت مایکروسافت مدعی شده که آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ در برابر اکثر حملات سایبری و از جمله حملات باج افزار پتیا مصونیت دارد.

باج افزار پتیا نسخه های قدیمی تر ویندوز را هدف قرار داده و با قفل کردن فایل های ذخیره شده کاربران از آنها برای بازگشایی قفل فایل ها تقاضای باج ۳۰۰ دلاری می کند. طراحی این باج افزار نیز با سوءاستفاده از اطلاعات موجود در مورد ابزار هکری آژانس امنیت ملی آمریکا صورت گرفته است. این نهاد دولتی در آمریکا از آسیب پذیری های ویندوز و دهها نرم افزار دیگر برای سرقت اطلاعات و جاسوسی سایبری استفاده می کند، اما نشت این اطلاعات به اینترنت باعث شده تا هکرها از آنها برای طراحی باج افزار و آزار و اذیت کاربران فضای مجازی استفاده کنند.

مایکروسافت می گوید پتیا را به طور دقیق مورد بررسی و تحلیل قرار داده و به این نتیجه رسیده که بیشترین میزان آلودگی به پتیا مربوط به کاربران ویندوز ۷ است که در سال ۲۰۰۹ عرضه شده است. باج افزار پتیا حملات خود را از کشور اوکراین آغاز کرد و بیش از ۷۰ درصد رایانه های آلوده شده به پتیا در این کشور واقع هستند. مقامات اوکراینی روس ها را عامل طراحی پتیا می دانند. مایکروسافت همچنین می گوید دامنه حملات باج افزار پتیا محدودتر از واناکرای است که ماه گذشته بیش از ۲۰ هزار رایانه را آلوده کرد. البته پتیا در میان شرکت های خصوصی و نهادهای دولتی در اروپا قربانیان بزرگتری داشته است.

بررسی های مایکروسافت نشان می دهد که بدافزارهای آنی قدرتمندتر بوده و با امکانات بیشتری عرضه می شوند و لذا سازمان ها و شرکت های تجاری باید به تدریج به استفاده از ویندوز ۱۰ روی آورند که قابلیت های امنیتی گسترده تری دارد و از هوشمندی بیشتری در برابر تهدیدات دنیای مجازی برخوردار است.

با سپاس از : خبر نامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید