اجتماعي, توريسم, چاپ و نشر, خبري, سياسي, صنعت, هنري

 بیست و سومین نمایشگاه بین المللى مطبوعات و خبرگزارى ها – بازدید مدیر بیستک!

23rd Press & News Agency-bistac-ir00

بیست و سومین نمایشگاه بین المللى مطبوعات و خبرگزارى ها که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران افتتاح شده بود به کار خود خاتمه داد.

23rd Press & News Agency-bistac-ir01

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir01

مدیرکل کانون پرورش فکری آذربایجان غربی: یکی از آسیب های رسانه ای، وجود کسانی است که بعنوان یک خبرنگار غیرحرفه ای توسط شبکه های مجازی در حال فعالیت است.

23rd Press & News Agency-bistac-ir02

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir02

حسن ضابطی، دبیر این جشنواره گفت: « جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های کانون انجمن‌های صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران در حالی برگزار می‌شود که قبل از این ۱۸ بار جشنواره مطبوعات توسط وزارت ارشاد برگزار شده بود اما با این حال ما تصمیم گرفتیم که این جشنواره توسط دستان اعضا و اهالی رسانه برگزار شود.»

23rd Press & News Agency-bistac-ir03

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir03

مهدی فضائلی، روزنامه‌نگار نیز گفت: «ما امروز در عرصه فعالیت‌های مطبوعاتی با رقبایی جدی مواجه هستیم. فناوری‌هایی که در عرصه ارتباطات پا به میدان گذاشته‌اند و هر روز با امکانات جدیدی از آن‌ها مواجه می‌شویم یکی از مهمترین چالش‌های امروز خبرنگاران است.» وی همچنین افزود:‌ «اگر رسانه‌های رسمی ما می‌خواهند برای مخاطبان جذاب باشند باید کیفیت کار خود را بالا ببرند. در شبکه‌های اجتماعی تحلیل‌های تفسیری و دانش‌بنیان ارائه نمی‌شود، در آنجا فقط بحث سرعت و اختصارنویسی مطرح است به همین خاطر است که افزایش سطح کیفی گزارش‌ها، تحلیل‌ها و مصاحبه‌های رسانه‌های رسمی باعث جذب مخاطب می‌شود.»

23rd Press & News Agency-bistac-ir04

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir04

دبیر دومین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها درباره هیئت داوری در نظر گرفته شده برای بررسی آثار ارسال متقاضیان شرکت در این جشنواره نیز عنوان کرد: در برگزاری این جشنواره داوری آثار ارسالی در دو بخش میانی و نهایی انجام شد و در انتخاب داوران و انتخاب آثار، از بحث‌های سیاسی و جناحی گذر کردیم . ضابطی یادآور شد:  به سمت طراحی سازوکارهای لازم پیش رفتیم تا بتوانیم در زمان فشرده‌ای که تا برگزاری نمایشگاه مطبوعات مانده بود، جشنواره مطبوعات و خبرگزاریها را نیز برگزار کنیم لذا کار هیئت داوران در این دوره با توجه به ضیق وقت سخت‌ تر بود که با افزایش تعداد داوران بخش میانی توانستیم رسیدگی به آثار را سهولت بخشیم.

23rd Press & News Agency-bistac-ir10

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir10

دبیر دومین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها متذکر شد: سال گذشته سطح آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره در حد عالی بود همچنین آثار راه‌یافته از رسانه‌های استانی تحسین ‌برانگیز بود؛ نقطه تمایز این جشنواره نسبت به رویدادهای مشابه قبلی نیز علاوه بر چیدمان بخشهای جذاب و فراگیر، مورد قبول واقع شدن آن توسط رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا فارغ از مرزبندیهای سیاسی بوده است.

23rd Press & News Agency-bistac-ir08

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir08

 سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات گفت: همه باید رسانه را به عنوان رکن سوم امنیت ملی جدی بگیرند. رسانه مدنی، پرخاش نمی‌کند. رسانه مولد می‌خواهیم نه ناقل!

23rd Press & News Agency-bistac-ir06

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir06

حسن ضابطی؛ دبیر دومین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: جشنواره امسال برگرفته از تجربه برگزاری نخستین دور این جشنواره بر تعداد بخش رقابتی افزوده و معیار ارزیابیها منطبق بر ساختار خبر، گزارش، یادداشت و سرمقاله، مصاحبه، تیتر، طرح و تصویر، عکس، صفحه‌آرایی و اینفوگرافیک، کاریکاتور و در نهایت بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی) بود.

23rd Press & News Agency-bistac-ir07

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir07

وی افزود: انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران به منظور تعامل بیشتر با اعضا و در راستای ارتقای بازدهی و اثرگذاری تولیدات رسانه‌ای این جشنواره را برگزار کرد . ضابطی با بیان اینکه هر فرد می‌توانست ۵ اثر در رشته‌های مذکور به دبیرخانه این جشنواره ارسال کند، تصریح کرد: هیچ الزامی برای شرکت افراد در یک رشته خاص نبود؛ علاوه بر این متقاضیان اگر به جز رشته تیتر ۵ اثر در زمینه‌های دیگر ارسال می کردند، فرصت این را داشتند تا ۵ تیتر برتر خود را نیز به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

23rd Press & News Agency-bistac-ir05

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir05

دبیر دومین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها افزود: این زمینه فراهم شده تا علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد بتوانند در بخش اقتصاد مقاومتی دو اثر ارسال کنند که با این حساب و در نظر گرفتن شروط قبلی ممکن است فردی مجموعاً ۱۲ اثر به این جشنواره بفرستد. ضابطی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا متقاضیان شرکت در این رویداد حتما باید عضو انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگارن ایران می بودند، گفت: خیر؛ چنین الزامی وجود ندشت و تمامی خبرنگاران و اصحاب رسانه می‌توانستند آثار مورد‌ نظر خود را برای جشنواره ارسال کنند.

23rd Press & News Agency-bistac-ir09

۲۳rd Press & News Agency-bistac-ir09

وی یادآور شد: به خاطر داشته باشید که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در آخرین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها که توسط آن وزارتخانه برگزار شد اعلام کرد که این جشنواره باید توسط دست‌اندرکاران این صنف برگزار شود از این رو ما به عنوان انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران نخستین جشنواره را برگزار کردیم که در این راه از حمایت مناسب معاونت مطبوعاتی نیز بهره‌مند شدیم. ضابطی افزود: البته ممکن است سازمانها و بخش‌هایی مایل به برگزاری جشنواره رسانه‌ای باشند که قطعا ساختار آن مرتبط با فعالیت خودشان خواهد بود کما اینکه ممکن است شهرداری، نیروی انتظامی و سایر بخش‌ها مایل به برگزاری اینگونه رویدادها باشند.

با سپاس از : tasnimnews & khabaronline

 

دیدگاهتان را بنویسید