پوشاك, صنعت

دسته بندی انواع چرم و تعیین مرغوبیت آنها در وبلاگ بیستک!

Categories of leather-bistac-ir00

دسته بندی انواع چرم و تعیین مرغوبیت آنها در وبلاگ بیستک!

 

چرم های حلال به طور عمده و بر اساس ضخامت و میزان استحکام و نرمی آن به سه دسته تقسیم می شوند:

چرم سبک :

معمولا به چرم هایی گفته می شود که از پوست گوسفند، بز و مانند آن بدست می آید. نسبت به انواع دیگر چرم نرم تر و سبک تر است و به همین دلیل در ساخت پالتو و کاپشن چرم که راحتی در آن اهمیت دارد و انواعی از کیف و کفش مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چرم چون نرم تر است راحت تر چروک می شود و احتمال آسیب و ساییدگی در آن بیشتر است به همین دلیل نگهداری از آن اهمیت بیشتری دارد.

 چرم نیمه سنگین :

به چرمی گفته می شود که از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شتر مرغ به دست می آید. این نوع چرم به علت کمیاب و گران قیمت بودن بیش تر در ساخت محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

چرم سنگین :

به طور معمول به چرم هایی گفته می شود که از پوست گاو، گاومیش، شتر و مانند آن به دست آمده است. چرم سنگین بهترین نوع چرم جهت استفاده های معمول می باشد. این نوع چرم دارای بیشترین مقاومت و زیباترین رخ در میان چرم های دیگر است. این نوع چرم به علت استحکام و مقاومت بالا، در زیره و رویه ی کفش، ساخت کیف های دستی و جیبی مرغوب و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی و … به مصرف می رسد.

Categories of leather-bistac-ir01

Categories of leather-bistac-ir01

جدا از دسته بندی بالا چرم ها بر اساس نوع دباغی نیز دسته بندی می شوند:

چرم گیاهی :

در دباغی این نوع چرم تا حد امکان از مواد و رنگ های شیمیایی استفاده نمی شود . به جای آن از رنگ های گیاهی و مواد و روغن های حیوانی استفاده می گردد. این نوع چرم به علت اینکه دارای بیشترین سازگاری با محیط زیست بوده و در اثر تماس با پوست انسان عوارضی ایجاد نمی کند از بهترین انواع دباغی چرم به شمار می رود.

چرم اشبالت :

چرمی است شبیه جیر،  از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید. این نوع چرم نسبت به جیر سطح پایین تر محسوب و طبقه بندی می گردد.

چرم کرومی :

این نوع چرم مواد اصلی در دباغی آن بر پایه کروم است و بر روی برخی چرم های کرومی را که رویه نامرغوبی دارند طرحی را بصورت مصنوعی چاپ می کنند که به آن چرم کرومی چاپی می گویند.

چرم نبوک :

چرمی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی می باشد این نوع چرم با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است. نبوک از روی پوست به دست می آید. همان سطحی که موی حیوان روی آن می روید.

دسته بندی انواع چرم

Categories of leather-bistac-ir02

Categories of leather-bistac-ir02

چرم جیر :

از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرآیند خاصی و بوسیله وسایل خاصی ظاهر آن را فرآوری می کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند. این نوع چرم بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد.

چرم ورنی :

چرم ورنی که از پوست گوساله تهیه می شود و رویه آن با لاک خاصی لعاب و پوشش داده می شود تا ظاهری براق داشته باشد.

چرم مار و مارمولک و کروکودیل :

این نوع پوست دارای ظرافت بالایی می باشند. علاوه بر ظرافت استحکام بالایی را نیز دارا می باشند. پوست مارمولک گرانتر از پوست مار می باشد. این حیوانات پوست زیبایی داشته و از روی نقش های ریز و درشت، نقش ها را به راحتی می توان تشخیص داد که از کدام حیوان گرفته شده. این نوع چرم ها در ساخت چمدان های درجه یک، کیف های زنانه، کفش های مرغوب و کمربند ها استفاه می شوند.

Categories of leather-bistac-ir03

Categories of leather-bistac-ir03

پوست ماهی :

در میان ماهی ها، کوسه دارای مناسب ترین و بهترین پوست برای تولید چرم می باشد. چرم موسوم به شاگرین از پوست این حیوانات ساخته می شود.

چرم مصنوعی :

چرم مصنوعی با توجه به بافت پشت چرم به دو دسته پشت نمدی و پشت نخی تقسیم بندی می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید