تكنولوژي, خبري, خودرو, ساخت و توليد, صنعت

نگهداری و تعویض سیم کلاچ خودروهای تولیدی بازار ایران – وبلاگ بیستک!

نگهداری و تعویض سیم کلاچ خودروهای تولیدی بازار ایران؛ پاره ای از ایرادهای خودرویی بسیار ساده و روش برطرف کردن آن ها نیز آسان است.  این مقاله با بیان ساده شما را به رفع مشکل پیش آمده دعوت و تا زمان رفع مشکل مرحله به مرحله راهنمایی می کند.

کارکرد سیستم کلاچ خودرو ها به سه دسته کلی اهرمی، روغنی و سیمی تقسیم بندی می شود.  هر یک از این سیستم ها به اقتضای عملکرد نیازمند نگهداری و رسیدگی هستند.  در این میان هنوز هم بسیاری از خودروهای تولیدی بازار ایران ازجمله خودروهای پرتیراژ و رایجی چون پراید هنوز از سیستم کلاچ سیمی استفاده می کنند که در زمره ساده ترین، ارزان ترین و البته آسیب پذیر ترین نوع سیستم های عملگر کلاچ است.

اصطکاک و خمیدگی بیش از حد دو فاکتور خرابی سیستم های سیمی کششی همچون سیستم کلاچ خودروها ( سیستم ترمز و کلاچ در دوچرخه ها و موتورسیکلت ها )  است.  از این رو باید همواره توجه داشت که سیم کلاچ در غلاف پلاستیکی خود خشک کار نکند و همچنین از محل اتصال به پدال کلاچ تا به اهرم صفحه کلاچ دچار تابش و خمیدگی بیش از حد نشده باشد. هر دو مورد ضمن خشک و دشوار کردن عمل کلاچ گیری، عمر مفید سیم کلاچ را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند.

بازرسی چشمی :  بررسی سلامت سیم کلاچ بسیار ساده است.  این سیم ها بیشتر از محل اتصال به پدال و اهرم کلاچ و یا محل خمیدگی پاره و بیشترین محل اصطکاک می شوند.  در نتیجه هرگونه سایش و پارگی چند عدد از رشته سیم های فولادی کلاچ نشانگر این است که این سیم به زودی پاره خواهد شد. رسیدگی:  به منظور داشتن کلاچ نرم و سهولت در تعویض دنده ممکن است لازم باشد هر چند ماه یک بار سیم کلاچ با چند قطره روغن موتور یا گریس آغشته شود تا در غلاف خود بدون اصطکاک جلو و عقب برود. توجه داشته باشید این کابل بیش از حد کشیده و سفت و همچنین نتابیده باشد.

جایگزینی :  درصورت هر گونه آسیب دیدگی می توان سیم کلاچ را به سادگی تعویض کرد و از نمونه فابریک برای جایگزینی بهره گرفت.  بسیاری از سیم های کلاچ بصورت متفرقه در بازار موجود هستند که با داشتن قابلیت تنظیم طول، می توان از آن ها برای هر خودرو  یا موتورسیکلتی استفاده کرد. تنها کافی است که طول آن را به درستی تنظیم کنید.  فراموش نکنید که پیش از نصب سیم کلاچ در جای خود بهتر است کل سیم را درون غلاف به گریس آغشته کنید.  سیم کلاچ از سر و ته دو خار بسیار ساده دارد که بست سر و ته سیم کلاچ را نگه داشته و آن را به پدال و اهرم کلاچ متصل می کند.  مکانیزم تنظیم نیز معمولا در نزدیکی اهرم کلاچ و بر پوسته گیربکس قرار گرفته و از طریق پیچاندن دو پیچ مختلف می توان میزان کشش سیم و ارتفاع مناسب پدال در لحظه کلاچ گیری را تنظیم کرد.

با سپاس از : خبر نامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید