پزشكي

ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن در وبلاگ بیستک!

ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن در وبلاگ بیستک!

 

ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن؛ ویروس مرگبار کرونا که از شهر ” ووهان ” چین سرچشمه می گیرد در هشت کشور دیگر مبتلایانی پیدا کرده و همچنان رو به گسترش است. کارشناسان پیش بینی می کنند که تا پایان روزهای سال نوی چینی ها، صدها میلیون نفر به این کشور سفر کرده باشند که همین موضوع خطر ابتلای جهانی به این ویروس را افزایش می دهد. تا به امروز، آمارها از کشته شدن ۲۵۰ نفر و مبتلا شدن بیش از هزاران نفر در سطح جهان خبر می دهد. این بیماری به جز چین در حداقل هشت کشور دیگر هم دیده شده است: تایلند ، ژاپن ، کره جنوبی ، تایوان ، ویتنام ، سنگاپور ، عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا.

Corona virus and prevention-bistac-ir01

کارشناسان بهداشت برای معرفی، محافظت و پیشگیری از این ویروس مواردی را مطرح کرده اند که وبلاگ بیستک با شما در میان می گذارد:

  • بهداشت شخصی را رعایت کنید.

  • ماسک همیشه کمک کننده نیست.

  • چشم، بینی و دهانتان را با دستان شسته نشده لمس نکنید.

  • اگر به چین یا کشورهای آلوده سفر میکنید، به حیوانات نزدیک نشوید.

  • در صورت مشاهده علائم بیماری سریعآ به مقامات پزشکی مراجعه کنید.

  • از تماس با افراد بیمار جلوگیری کنید، مخصوصاً آنهایی که علائم سرماخوردگی دارند.

کرونا چیست؟

خانواده ویروس ” کرونا ” گروه بزرگی از ویروس ها هستند که بر دستگاه تنفسی تأثیر می گذارند. ویروسهای این خانواده می توانند منجر به سرماخوردگی ، ذات الریه و سندرم حاد تنفسی شوند که مشابه آن در سالهای ۲۰۰۲ و۲۰۰۳ و با اسم ” سارس ” منجر به ابتلا ۸۰۰۰ مورد و مرگ ۷۷۴ نفر در چین شد. در ابتدا پزشکان گمان می کردند این ویروس – که به احتمال زیاد از بازار غذاهای دریایی سرچشمه گرفته – تنها از حیوانات به انسان قابل شیوع باشد. اما پس از تحقیقاتی مشخص شد که انسانها هم می توانند ناقل کرونا باشند. زمان شیوع این بیماری نگران کننده است زیرا انتظار می رود صدها میلیون نفر برای جشن سال نو چینی ها به این کشور سفر کنند. کارشناسان معتقدند که سفر به کشورهای آلوده می تواند مانند آتش سوزی کرونا را به نقاط دیگر گسترش دهد.

 

در زیر نکاتی برای پیشگیری و دقت بیشتر هنگام سفر مطرح می کنیم :

از تماس با افراد بیمار جلوگیری کنید، مخصوصاً آنهایی که علائم سرماخوردگی دارند.

Corona virus and prevention-bistac-ir02

افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند از علائمی چون تب و لرز، سردرد و گلودرد صحبت کرده اند. عده ای هم گفته اند که در تنفس مشکل دارند. از تماس با افرادی که علائمی شبیه به ذات الریه یا سرماخورد گی دارند و سرفه می کنند خودداری کنید.

بهداشت شخصی را رعایت کنید.

Corona virus and prevention-bistac-ir04

هنگام عطسه یا سرفه حتمآ از دستمال استفاده کنید و جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. شستن دستهایتان باید حداقل ۲۰ ثانیه طول بکشد. در صورت نبود صابون می توانید از مایعات ضد عفونی کننده ای که حداقل ۶۰ درصد الکل دارد استفاده کنید. کمربند ایمنی و سینی های هواپیما معمولآ توسط خدمه پاک می شوند اما می توانید خودتان مجدد آنها را با مایع ضدعفونی تمیز کنید.  چشم، بینی و دهانتان را با دستان شسته نشده لمس نکنید.

Corona virus and prevention-bistac-ir03

همانطور که پیش از این گفتیم اگر مسافر هستید باید دست خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید. در غیر این صورت به هیچ وجه صورت و دهانتان را لمس نکنید. متاسفانه هیچ واکسنی برای محافظت در مقابل کرونا وجود ندارد. هنوز درمان مشخصی پیدا نشده و اگر قرار بر ساخت واکسن کرونا باشد، سالها طول خواهد کشید. اگر به چین یا کشورهای آلوده سفر می کنید، به حیوانات نزدیک نشوید.

Corona virus and prevention-bistac-ir05

دانشمندان ویروس کرونا را در بازارهای دریایی محلی که حیوانات زنده هم در آن وجود دارد ردیابی کرده اند . آنها تصور می کنند که این ویروس از خفاش و مار به انسانها انتقال پیدا کرده است. از زمان شیوع این بیماری درخواستهای زیادی برای تعطیلی بازارهای حیوانات زنده اعلام شده است. پس تا می توانید از محیطهای محلی و تماس با حیوانات خودداری کنید.

ماسک همیشه کمک کننده نیست.

Corona virus and prevention-bistac-ir06

بسیاری از مردم تصمیم به خرید ماسک های صورت گرفته اند تا جایی که طبق گفته ها در بعضی از فروشگاه های چین ماسک صورت نایاب شده است. پزشکان اعتقاد دارند که زدن ماسک هیچوقت راهی صد در صد موثر برای محافظت از بیماری های عفونی نیست و بهترین راه همان شستن دستهاست. در صورت مشاهده علائم بیماری سریعآ به مقامات پزشکی مراجعه کنید.

Corona virus and prevention-bistac-ir07

چه در سفر باشید و چه از سفر برگشته اید، در صورت دیدن هر علامت مشکوک سریعا به پزشک مراجعه کنید. تمام مسافرانی که اخیرآ مریض بوده اند و به چین سفر کرده اند، باید تاریخچه سفرشان را به یک پزشک اطلاع دهند. در بسیاری از کشورها مسافران مشکوک و بیماران در بدو ورود به کشور مورد غربالگری قرار می گیرند. تا به امروز ایران و ۳۱ ایرلاین‌ و کشور دیگر پروازهای چین خود را در ماه فوریه لغو کرده اند تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنند. در کنار این موارد ، آموزشهای فردی از طریق رسانه ها و اینترنت در حال افزایش است و پزشکان امیدوارند مردم با رعایت بهداشت فردی و به ویژه شستن دست ها این بیماری مهلک را متوقف کنند.

با سپاس از : blog.shab.ir & vietnaminsider

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید