تكنولوژي, خبري, خودرو, ساخت و توليد, شيمي, صنعت

بریده شدن شاتون در موتور خودرو – وبلاگ بیستک!

Cutting shaft in engine-bistac-ir

بریده شدن شاتون در موتور خودرو؛ شاتون دسته ای است که حرکت پیستون را به میل لنگ انتقال می دهد. این قطعه در مراحل کاری خود تحت فشار بسیار زیاد ناشی از ضربات حاصل از احتراق قرار دارد و به همین خاطر با استحکام بسیار بالایی طراحی و ساخته می شود.

شاتون در تمامی خودروها به یک شکل بوده و از سه بخش تشکیل می شود. سر بزرگ، ساق و سر کوچک.  سر کوچک شاتون معمولا یک تکه بوده و به پیستون متصل است، سر بزرگ شاتون نیز به میل لنگ متصل می شود، سر بزرگ شاتون در اکثر موارد بصورت دو تکه قرار ساخته می شود و تکه های آن با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل می شوند.  ساق شاتون نیز بین دو سر شاتون قرار دارد و شکل مقطع آن معمولا شبیه به مقطع تیرآهن است.

شاتو ن ها در صوورتی که فشار بیش از اندازه به پیشرانه بیاورید می توانند خراب شوند و تعویض آنها هزینه و زمان زیادی می طلبد . بالا بردن دور موتور بیش از حد مجاز نیز از مواردی است که ریسک آسیب دیدن شاتون را بالا می برد.  شاتون ها دارای یک تنش تعریف شده هستند که وارد شدن نیروی بیش از آن می تواند سبب شکستن شاتون شود. متاسفانه در کشورمان اخیرا بسیار باب شده که برای بهبود شتاب خودرو اقدام به برداشتن کات آف یا همان محدوده قرمز دور موتور می کنند. این یکی از غیر اصولی ترین و پر ریسک ترین رو شها برای تیونینگ خودرو است.  چون با گذر دور موتور از حد مجاز، فشار وارد بر شاتون افزایش زیادی پیدا می کند )کیفیت ساخت خودروهای داخلی و یا چینی هم نیاز به یادآوری ندارد ( این افزایش فشار می تواند باعث شکسته شدن یا اصطلاحا بریدن شاتون شود. بریده شدن شاتون آن هم در دور موتور بالا بسیار خطرناک است و در اکثر موارد شاتون با گیر کردن در دیواره سیلندر، بلوک پیشرانه را پاره می کند. اگر چنین اتفاقی بیافتند باید منتظر فاکتور تعمیراتی بسیار سنگینی باشید. چون باید بلوک نیز تعویض شود. تعویض بلوک نیز بدلیل نیاز داشتن به طی مراحل قانونی خود دردسرهای بعدی را به همراه دارد. البته در خودروهای با کیفیت تر مانند تویوتا و یا بی ا م دبلیو بریده شدن شاتون امری تقریبا محال است و اشاره بنده بیشتر به خودروهای داخلی است. یکی از تیونینگ های مناسب خودرو تعویض شاتو ن ها با نمونه های قوی تر و سبک تر است.

با سپاس از : خبر نامه زامیاد

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید