اجتماعي, پزشكي, خبري, خودرو, صنعت

تاثیر کولر خودرو در کاهش تصادفات – وبلاگ بیستک!

تاثیر کولر خودرو در کاهش تصادفات؛ استفاده اشتباه از سیستم تهویه خودرو، عدم سلامت رانندگی را در پی داشته و یکی از عوامل موثر در تصادفات  در ماه های گرم سال است . وجود کولر به حل مشکل گرما در ماه های گرم سال، حداقل در داخل ساختما ن ها و خودروها پایان داده است و از این لحاظ ابزاری سودمند برای انسان ها به شمار می رود.  حال اما استفاده ناصحیح از کولر خودرو می تواند خود پیامدهای جبران ناپذیر در رانندگی داشته باشد.  تفاوت دمای ۲۵ درجه ای، با دمای ۳۵ درجه ای در داخل کابین خودرو، کاهش ۲۰ درصدی تاثیرات سوء را در پی دارد؛ حال این در وضعیتی است که تاثیرات همین دمای ۳۵ درجه ای با حالت وجود ۰.۵ درصد الکل در داخل خون انسان برابری می کند.  حال این اختلاف درجه دما نشان از تحت تاثیر قرار داشتن هوشیاری ودقت راننده متاثر از میزان درجه هوا است.

در این مقاله به رایج ترین اشتباه ها و نکاتی که بازدهی بیشتر کولر را در پی دارند خواهیم پرداخت؛

 * در مواقع ورود به خودرو کولر را در درجه آخر قرار ندهید:

در ماه های گرم، دمای خودروی پارک شده در زیر نور خورشید تا ۶۰ درجه افزایش می یابد و کافی است با چند اقدام ساده دما را ظرف نیم ساعت به ۲۵ درجه کاهش داد، اما این اقدامات شامل شروع به کار سریع کولر آن هم بر روی درجه آخر نیست.  نخستین پیشنهاد این است که درب یا شیشه های خودرو را برای چند دقیقه باز نگهدارید تا گرمای داخل به شیوه طبیعی کاهش یابد . سپس می توان داخل ماشین نشست و کولر را روی درجه متوسط روشن کرد.

 تنظیم صحیح دریچه های کولر:

شاید بارها پیش آمده که هوای خنک خروجی انتظار سرنشینان را برآورده نمی کند و تنها چاره افزایش درجه کولر به نظر می رسد.  اما در واقع اینطور نیست و کافی است دریچه های هوای خروجی را اندکی شخصی سازی کرد تا در عملکرد کولر در خنک سازی محیط داخل خودرو بهبود حاصل شود.  بهترین حالت نیز قرار دادن منافذ دقیقا رو به روی صورت سرنشین و راننده نیست بلکه بهتر است منافذ در جهات بالا قرار گیرند تا گردش هوا به بهترین نحو صورت گیرد و هوای خنک به همه سرنشینان برسد.

با سپاس از : خبر نامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید