تكنولوژي, خبري, ساخت و توليد, صنايع نظامي, صنعت, هوانوردي

هشتمین کشف ومعرفی استعدادهای بیستکی – کسب مدال برنز – مسابقات جهانی اختراعات ۲۰۱۷ نورنبرگ آلمان : مهندس فرهاد بزمی

هشتمین کشف ومعرفی استعدادهای بیستکی – کسب مدال برنز – مسابقات جهانی اختراعات ۲۰۱۷ نورنبرگ آلمان : مهندس فرهاد بزمی

 بزرگترین جشنواره بین المللی تخصصی اختراعات و نوآوریها IENA  در تاریخ ۲ تا ۵ نوامبر ۲۰۱۷ با تعداد ۸۵۰ طرح اختراعی از ۳۱ کشور جهان و با حضور ۱۱.۱۰۰ نفر از فعالان بین المللی در عرصه پژوهش، فناوری در شهر نورنبرگ کشور آلمان برگزار شد. در این دوره از مسابقات جناب آقای مهندس فرهاد بزمی با ارائه طرح اختراعی مرتبط با صنعت سوخت تحت عنوان “ارتقاء هواپیما با تکنولوژی نانو سوخت” موفق به کسب مدال برنز جهانی در رشته هوافضا در این جشنواره شد.

وی در خصوص چگونگی کسب این موفقیت اعلام داشت: ارتقا استراتژیک برای هواپیما زمانی است که بتواند در ارتفاع بالاتر پرواز نماید. زمانی که هواپیما در ارتفاعات بالاتر پرواز می‏کند با مقاومت هوای کمتری (چگالی کمتر) مواجه می‏شود، بنابراین موتورها به مصرف سوخت کمتری برای حرکت به جلو نیاز خواهند داشت و این موضوع برای شرکت‏های هواپیمایی بسیار حائز  اهمیت و اقتصادی است. از طرف دیگر با افزایش ارتفاع پرواز از حد نرمال، دما بطور غیرخطی شدیدا کاهش می‏یابد و باعث از بین رفتن پایداری شعله موتور و خاموش شدن آن می‏شود و این یک بن‏بست تکنیکی است.

بزمی در ادامه تصریح کرد: در این اختراع برای جلوگیری از خاموش شدن موتور در ارتفاع بالا و حفظ پایداری شعله در موتور هواپیما، یک نانو کاتالیست حل شده در سوخت به جریان سوخت اصلی در پاشش به موتور اضافه می‏شود و سبب می‏شود تا یکی از بزرگترین موانع علمی و مشکلات مهندسی حل گردد.

این مخترع تاکید کرد: تکنولوژی به صورت محرمانه در صنایع موشکی و هواپیماهای نظامی-جاسوسی که در ارتفاعات خیلی بالا پرواز می‏کنند استفاده شده است. برای اولین بار و بطور کاملا اقتصادی این مخترعین موفق به راهکار جدیدی شده‏اند تا بتوان این تکنولوژی را در هواپیماهای مسافربری و هلیکوپترها استفاده نموده و گامی موثر در پیشرفت علمی و صنعتی کشور و چشم انداز صنعت و دانشگاه برداشته شود.

لازم به ذکر است، این جشنواره بین المللی اختراعات، زیر نظر فدراسیون بین المللی مخترعین (IFIA)، اتحادیه مخترعین اروپا (AEI) و سازمان مخترعین کشور آلمان برگزار گردید.

شرح مختصری از این رخداد در هفته نامه نارنجی ( نشریه داخلی گروه خودرو سازی سایپا ) مورخ ۲۹ آذر ماه ۹۶  و همچنین در خبرنامه زامیاد مورخ ۱۲ آذر ماه ۹۶  درج گردیده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید