خبري, خودرو, شيمي, صنعت

آشنایی با روغن های نفوذ کننده (  Penetrating Oil ( WD – 40در وبلاگ بیستک!

آشنایی با روغن های نفوذ کننده ( WD – 40 ) ؛ روغن های نفوذ کننده معادل فارسی واژه هایPenetrating Oil ، پاره ای از روغن های دارای ویسکوزیته بسیار کم  )گرانروی بسیار کم( ، قابلیت تبخیر سریع و در نتیجه قابلیت نفوذ بسیار بالا هستند. این نوع روغن ها همچنین قابلیت شست و شو زنگار، آلودگی های روغنی و محیطی و روانکاری دارند که می توانند با تکیه بر این ویژگی ها درون حفره ها و شکاف های بسیار باریک و تنگ نفوذ کرده و با از بین بردن آلودگی های میان اجزا و قطعات و روانکاری آن ها از اصطکاک میان قطعات بکاهند . از آن جایی که این روغن ها خاصیت فرار دارند حجم بیشتر آنها پس از استفاده بخار شده و اثر اندکی از خود در محل باقی می گذارند. این روغن ها بیشتر در فرمت اسپری های فشرده در بازار در دسترس هستند و شرکت های بسیاری تحت برندها و انواع بسیار متنوع این روغن ها را به تولید می رسانند که معروف ترین این نوع روغن ها در ایران اسپری WD – 40 است که در رنگ استاندارد آبی-زرد موجود است.

کاربرد روغن های نفوذ کننده :

همانطور که در تعریف این روغن ها بیان شد، خاصیت روان کاری در کنار قابلیت نفوذ بالا به دلیل ویسکوزیته )گرانروی( بسیار زیاد باعث می شود بتوان از آن ها برای روانکاری بخش های غیر قابل دسترس و نفوذ ناپذیر استفاده کرد . اما مهم ترین کاربرد روغن های نفوذ کننده در حقیقت نظافت و کمک به روانکاری قطعاتی است که سالیان دراز در معرض رطوبت و آلودگی های محیط قرار گرفته و اکسید شده اند.  به عبارت بهتر، بسیاری از قطعات زیرین خودرو در دراز مدت به دلیل ارتباط مستقیم با رطوبت و آلودگی های محیطی مخصوصا در خودروهای شاسی بلند ویژه آفرود و کسانی که در مناطق بارانی زندگی می کنند، دچار زنگار و آلودگی غیرقابل نفوذ می شوند . این اتفاق باعث می شود آن قطعه مورد نظر پس از چند سال به دلیل رسوب و زنگار، از جای خود تکان نخورد یا باز نشود. اینجا دقیقا جایی است که روغن های نفوذ کننده نقش خود را ایفا می کنند . این روغن ها به دلیل قابلیت نفوذ بالا می توانند لای دند ه های پیچ و مهره های زنگ زده نفوذ کنند و با ویژگی روانکاری، احتمال باز شدن این قطعات بدون بروز آسیب را ساده تر کنند . نکته مهم در استفاده از این روغن ها آن است که به دلیل گرانروی بسیار کم و تبخیر بسیار سریع نمی توان از آن ها به عنوان روان کننده اصلی در قطعات پر اصطکاک استفاده کرد.  به این معنا که روان کاری لولا در خودروها یا منازل با روغن های نفوذ کننده قدم مثبتی است چرا که اصطکاک این قطعات قابل توجه نیست اما باید دقت داشت که این نوع روغن ها نمی توانند جایگزین انواع روغن های مخصوص ضد اصطکاک و انواع گریس در قطعات پر اصطکاک نظیر بلبرینگ های توپی چرخ ها، چرخ دنده های درون مکانیزم هایی چون موتور برف پاک کن، گیربکس و هر مکانیزم پر سرعت و پر اصطکاک دیگری شوند.

روغن های نفوذ کننده ها در عمل :

در بسیاری از مواقع باز کردن قطعات رسوب کرده، زنگ زده و اکسید شده می تواند منجر به شکستگی یا بریدگی قطعه و ایجاد آسیب های مالی شود. کافی است قطعه مورد نظر را ابتدا با فرچه سیمی از آلودگی های واضح نظیر گل و لای تمیز کنید و کمی از مایع نفوذ کننده را بر روی محل مورد نظر اسپری کنید.  با توجه به میزان قفل شدگی و رسوب های ایجاد شده ممکن است مجبور باشید پیش از باز کردن قطعه مورد نظر فرایند اسپری کردن را چند بار انجام داده و بین چند دقیقه تا چند ساعت به قطعه مورد نظر فرصت خیس خوردن دهید. پس از گذر زمان می توانید با ابزار مناسب برای باز کردن قطعه مجدد تلاش کنید.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید