اجتماعي, پزشكي, تاريخي, خبري, دارو, شيمي, صنعت, كشاورزي

خواص انواع گیاهی نعنا در وبلاگ بیستک!

خواص انواع گیاهی نعنا؛ این گیاه معطر، اشتهاآور است و ناراحتی‌های دستگاه گوارش را درمان می‌کند و ضد نفخ، ضد تهوع و ضد درد و برای ​درمان سرماخوردگی و بیماری‌های حلق و گلو بسیار نافع است. دمنوش آن، مسکن و آرامبخش خوبی است و ناراحتی اعصاب و تشنج را بر طرف می‌کند.

برای رفع سردرد از کمپرس نعنا استفاده کنید. برای این کار چند قطره روغن نعنا را با مقداری آب خنک مخلوط کرده و پارچه‌ای را با آن نمدار کرده و روی پیشانی بگذارید تا سردرد برطرف ‌شود. از اثرات دیگر دمنوش نعنا، این‌که ضدسرفه است، خون را رقیق کرده، درد سینه را التیام و آنفلوآنزا را بر طرف می‌کند. هنگام سرماخوردگی بخور نعنای خشک نافع است.

” گونه ها و تنوع نعنا “

    نعنای آبی – یا نعنای مرداب

    نعنای وحشی – یا نعنای ژاپنی

    نعنای آسیایی

    نعنای استرالیایی – نعنای رودخانه

    نعنای کانادنسیس

    نعنای سروینا – پونه هارت

    نعنای برگاموت – نعنای لیمویی

    نعنای کریسپاتا – نعنای برگ چین دار

    نعنای کونینگامی

    نعنای داهوریکا

    نعنای باریک – نعنای دیمنیکا

” فواید نعنا  فلفلی : درمانی برای سردرد

درمان سردرد، دردهای حاصل از رانندگی و علائم سرماخوردگی با نعنا فلفلی

“نعنا فلفلی” گیاهی است با نام علمی Mentha piperita از خانواده ی نعنا (Labiatae).

اینگونه نعنا که کمتر به عنوان خوراکی مصرف می شود، دارای مقدار زیادی از ترکیب مهمی به نام منتول (Menthol) است. با وجودی که این گونه نعنا دارای خواص متعدد انواع نعناست، ولی به علت دارا بودن مقدار زیادی منتول (Menthol) دارای خاصیت ضد درد، ضد درد موضعی و ضداحتقاق قوی تری نسبت به گونه های دیگر نعناست.

باید ذکر نمود که تا کنون حدود ۳۴ گونه نعنا در جهان شناسایی شده که نزدیک به نیمی از این گونه ها در ایران رویش دارند. با وجودی که خوردن این گونه نعنا اثرات ضد درد خود را بر بدن اعمال می کند، ولی در سال های اخیر اسانس اینگونه نعنا استخراج و در صنعت داروسازی به صورت فرمولاسیون مایعی در می آید تا بتواند مورد استفاده ی مناسب تری قرار گیرد.

محصول این گونه نعنا در ایران به نام”قطره ی منتول” موجود است که در کلیه داروخانه ها وجود دارد. قطره منتول یکی از موثرترین ضد دردهای موضعی برای سردرد، درد دست و پا و کمر، و گرفتگی بینی حاصل از سرماخوردگی یا خستگی ناشی از کار و یا درد حاصل از رانندگی و غیره است که می تواند به چند طریق مورد استفاده قرار گیرد. البته این قطره موضعی بوده و به صورت تنفسی یا مالش بر روی اعضای بدن و یا به صورت ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از موارد مصرف قطره ی منتول در محیط های سربسته برای ضدعفونی کردن فضا و کاهش میکروب های سرماخوردگی، رفع خستگی و ایجاد خواب راحت می باشد.

” فواید نعنا قمی  : درمان نفخ، دل درد و اسپاسم “

“نعنا قمی” گونه ای از نعنا می باشد که نام علمی آن Mentha spicata است. این گونه نعنا دارای بو و مزه ی مطبوع بوده و بیشتر از سایر سبزی های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

اینگونه نعنا با وجود خواص متعدد، به خاطر داشتن ترکیب مهم کارون (Carvone)، دارای اثرات ضد نفخ، ضد دل درد و ضد اسپاسم قوی تری نسبت به گونه های دیگر نعناست، بنابراین خوردن این گونه نعنا می تواند به خوبی اینگونه مشکلات را حل نماید.

این گیاه از طعم و مزه ی خوبی برخوردار است و می توان آن را به طور مدام مصرف نمود تا از نفخ و دل درد در امان بود. امروزه صنایع داروسازی، عصاره ی اینگونه نعنا را که دارای اثر بسیار قوی می باشد به قطره های خوراکی تبدیل نموده اند تا با توجه به مایع بودن ، به سرعت و در عرض چند دقیقه جذب شده و اثر نماید.

محصولی که در ایران از این نوع نعنا به دست می آید، به نام “قطره کارمینت”(Carmint) است که می توان آن را با توجه به خوراکی بودن نعنا، در تمام سنین (از نوزادان تا افراد مسن) بدون هیچ محدودیتی مصرف نمود.

محصولات حاصله از این گونه نعنا ضمن اثرات سریع از عارضه ی جانبی برخوردار نمی باشند و با داروها و غذاها تداخل نمی نمایند.

نکته ی مهم درباره ی تاثیر محصولات نعنا برای درمان نفخ و دل درد این است که ترکیبات موجود در اسانس (رایحه) این گیاه در عرض چند دقیقه (حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه) جذب می شوند و مشکلات حاصله را مهار می کنند، و در صورتی که هم زمان با مصرف غذا خورده شوند از ایجاد نفخ و دل درد جلوگیری می کنند، بنابراین دارای خاصیت درمانی بوده و مانع نفخ و دل درد می شوند.

با سپاس از : namnak & yazdan-h.blogfa & irmeta & jamejamonline

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید