ورزشي

معرفی جنس‌ های مختلف  مت یوگا در وبلاگ بیستک!

hoard-introduction-matt-sport-bistac-ir00

معرفی جنس‌ های مختلف  مت یوگا در وبلاگ بیستک!

 Yoga Matt  - Sports Underwear-bistac-ir06

Yoga Matt  – Sports Underwear-bistac-ir06

معرفی جنس‌ های مختلف – موادی که مت یوگا از آن تولید می شود تعیین کنندۀ بافت، ضخامت، سازگار با محیط زیست بودن و خاصیت اسفنجی ( قابلیت فشرده سازی ) آن و مقدار فرسودگی آن در طول زمان است. حتماً در باشگاه ورزشی یا از فروشنده‌ های این نوع محصول عباراتی مانندPVC ،TPE ، EVA  و … را شنیده‌اید، در ادامه با ویژگی‌های هریک از این مت‌ ها آشنا می‌ شوید:

فوم  PVC پی وی سی  ( Polyvinyl Chloride ):

فوم PVC رایج ‌ترین نوع فوم مت موجود در بازار بوده و مورد توجه تولید کنندگان و خریداران است، زیرا مواد اولیه آن فراوان بوده و هزینه تولید بسیار پایینی دارد. از مزایای این نوع زیراندازها می‌توان به قیمت پایین و اقتصادی و چسبندگی مناسب به سطوح اشاره کرد، اما فوم PVC معایبی هم نظیر: وزن نسبتاً زیاد، پوسته پوسته شدن بعد از مدتی، دارا بودن مواد سمی و آلرژیک و غیر قابل بازیافت بودن را دارد.

فوم  EVA ای وی اِی ( Ethylene Vinyl Acetate ) :

این نوع فوم برای تولید انواع محصولات ورزشی از جمله کفپوش‌های ورزشی مثل تاتامی، زیرانداز ورزشی، تشک ژیمناستیک و محافظ‌های بدن ورزشکار استفاده می‌شود. در ایران این نوع مت توسط اکثر تولیدکنندگان فوم تولید می‌ گردد؛ دارای کیفیت و قیمت پایینی است و به منظور کسب سود بیشتر در آن از مواد ترکیبی استفاده می‌ کنند. از مزایای این نوع مت می‌توان به قیمت فوق‌العاده پایین، چسبندگی مناسب، وزن بسیار سبک، قابل بازیافت بودن آن و از معایبش به غیر قابل شستشو بودن و دوام پایینش اشاره داشت.

فوم  TPE تی پی ای ( Thermal Plastic Elastomer ) :

این فوم قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارد و امروزه به خاطر این ویژگی و دوام بیشتر مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. از جمله ویژگی‌های این محصول : قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن، قابل شستشو، وزن بسیار سبک و چسبندگی مناسب آن است.

فوم  NBR ان بی ار ( Nitrile Butadiene Rubber ) :

لاستیک‌های NBR مقاوم در برابر روغن‌ها، حلال‌ها، آب، نمک‌‌ها، ترکیبات آلیفاتیک، صابون‌ها و اغلب مواد غذایی هستند. در ضمن دارای مقاومت خوبی در مقابل تابش اشعه UV می‌باشند. این نوع فوم بیشتر برای مت‌های پیلاتس و ایروبیک که نیاز به ضخامت بیشتر (۱۰ میلیمتر و بالاتر) دارند، کاربرد دارد. از دیگر ویژگی‌های این نوع مت می‌توان به قیمت مناسب، چسبندگی مناسب به سطوح، وزن نسبتاً پایین، پوسته پوسته شدن بعد از مدتی و غیر قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد.

لاستیک طبیعی ( Natural Rubber ) : 

این متریال صد در صد از طبیعت استخراج می ‌شوند؛ به عبارتی خالص‌ ترین نوع مواد استخراج شده از طبیعت هستند که فاقد کوچک‌ ترین ماده یا ترکیب شیمیایی بوده و هیچ‌ گونه ضرری برای محیط زیست ندارند. معمولاً این نوع فوم یا لاستیک از ترکیبات صمغ درختان تولید می‌ شود؛ اکثر برندهای معتبر تولید مت در جهان، در تولید مت‌ های خود از این نوع لاستیک استفاده می ‌کنند. این نوع زیراندازها مزایایی از جمله: قابل شستشو بودن، قابل بازیافت و دوام فوق بالا دارد اما از معایب آن، قیمت بالا و وزن نسبتاً زیاد آن است.

نخی طبیعی ( Cotton ) :

در ساخت این نوع متریال از ترکیبات نخ الیاف طبیعی و چسب گیاهی با تار و پودی مشخص استفاده شده است؛ بنابراین مانند لاستیک طبیعی کاملاً بدون دخالت مواد شیمیایی و مصنوعی ساخته می‌ شوند. از مزایای این نوع زیراندازها می‌توان به بازیافت پذیری، قابلیت شستشو دوام بالا و از معایب این نوع زیراندازها به قیمت بسیار بالا و وزن زیاد اشاره کرد.

با سپاس از : beytoote

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید