خبري, خودرو, صنعت

شناخت سوپاپها در اتومکانیک به زبان ساده – وبلاگ بیستک!

Identifying the valves-bistac-ir

شناخت سوپاپها در اتومکانیک به زبان ساده؛ شناختن سوپاپ ها و طرز قرار گرفتن آنها روی سرسیلندر یکی از مواردی است که یک مکانیک الزام به یاد گرفتن آن دارد زیرا شناخت  در مواقع  فیلر گیری  و  قیچی کردن بدست آوردن احتراق و غیره لزوم است.

شناخت سوپاپها از نظر شکل ظاهری (زمانی که سوپاپ در دست ما قرار دارد ):

الف: سوپاپ هوا دارای نعلبکی بزرگتر و گوشت  نازکتر می باشد.  جنس سوپاپ هوا از سوپاپ دود نرمتر است.

ب : سوپاپ دود  دارای نعلبکی کوچکتر و گوشت کلفتر (دامنه پهن تر) می باشد جنس سوپاپ دود سخت تر از سوپاپ هوا ست.

شناخت سوپاپها زمانی که موتور بسته است:

  • از طریق مانیفولد : سوپاپهایی که در مجاورت مانیفولد هوا قرار گرفته اند سوپاپ هوا و سوپاپهائی که در مجاورت مانیفولد دود قرار گرفته اند سوپاپ دود می باشد این طریق برای موتورهای (I) شکل دو ردیفه بسیار آسان می باشد.

  • از بازی سوپاپها : با در نظر گرفتن تعداد دو سوپاپ برای هر سیلندر از ابتدای موتور، دو سوپاپ را جدا کرده سپس موتور را در جهت گردش خود با دست می چرخانیم که معمولا طرف راست است (از جلوی موتور نگاه می کنیم ) در اینجا دو حالت پیش می اید؛

الف :   اول  یک سوپاپ می نشیند  و بالا می آید و بلافاصله سوپاپ دوم می نشیند یا باز می شود در این حالت سوپاپ اول دود و دومی هواست.

ب : اول یکی از سوپاپها باز می شود و بسته می شود و بعد از آن سوپاپ دوم تغییر نمی کند تا اینکه با ادامه چرخش موتور بعد از   ۳۶۰ درجه شروع به باز شدن می کند در این حالت سوپاپ اول هوا و دومی دود است.

  • چون زاویه بادامکها حدودا ۹۰ درجه با هم تفاوت دارند یعنی بادامک سوپاپ دود ۹۰ درجه از سوپاپ هوا جلوتر است با توجه به  جهت گردش بادامکها در اتومبیلهای میل سوپاپ رو، می توان سوپاپها را تشخیص داد. بادامک هایی  که  جلوتر از دیگران هستند مربوط  به سوپاپ دود  و بعدی ها مربوط به سوپاپ هوا هستند.

با سپاس از : khodroha

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید