اجتماعي, تكنولوژي, خبري, رايانه, سياسي, صنايع نظامي, صنعت

توصیه های پلیس درباره خریدهای اینترنتی – وبلاگ بیستک!

Internet police-bistac-ir

توصیه های پلیس درباره خریدهای اینترنتی؛ رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: شهروندانی که قصد خرید در حرا ج های اینترنتی را دارند، باید توجه داشته باشند تا در دام کلاهبرداران سایبری نیفتند. سرهنگ علی نیک نفس افزود : شاهد تبلیغات گسترده و زیادی از حرا جی ها در شبکه های اجتماعی و کانا لهای آنها هستیم که با وعده تخفیف ویژه و ارزان به دنبال طعمه می گردند. شهروندان باید توجه داشته باشند ؛ حتما در خریدهای اینترنتی از فروشگا ه هایی خرید کنند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند.

وی با اشاره به اینکه برخی از فروشگا ه های غیر مجاز ممکن است اقدام به جعل این نماد کنند، خطاب به شهروندان ، ادامه داد: با کلیک کردن بر روی تصویر لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی، صفحه مجوز مربوطه را مشاهده می کنید، مطمئن شوید که صفحه مزبور، صفحه اصلی مرورگر شماست نه یک عکس و تصویر از یک مرورگر. وی با بیان اینکه شهروندان باید دقت داشته باشند که صفحه مجوزدار حتما باید با آدرس enamad.ir آغاز شده باشد، گفت: حتما آدرس اینترنتی ) URL ( سایت فروشگاه یا بازار الکترونیکی با آدرسی که در این صفحه معرفی می شود باید یکسان باشد. وی با بیان اینکه فیشینگ؛ کپی دقیق رابط گرافیکی وبگاه بانکی است که با ورود کاربر به این صفحه قلابی و وارد کردن اطلاعات بانکی خود در این صفحه، این اطلاعات از سوی فیشرها به سرقت می رود، افزود: راه تشخیص سایت های فیشینگ در قسمت URL سایت کاملا واضح است و کاربران باید حتما دقت کنند که در کنار آدرس سایت، عبارت //: https ذکر شده باشد. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، وجود علامت قفل مانند، در کنار صفحات آدرس اینترنت بانکی را هم در تشخیص اعتبار سایت اینترنتی، از دیگر موارد تشخیص صفحات جعلی بانکی عنوان کرد و گفت: حتما در هنگام ورود اطلاعات بانکی خود در درگا ههای بانکی در بستر فضای وب، از صفحه کلیدهای مجاز استفاده کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در توضیح کلاهبردار ی های خرید و فروش کالای دسته دوم افزود: مثلا مجرم سایبری اقدام به تبلیغ یک دست مبل دست دوم با ظاهری خوب و سالم به قیمت بسیار نازل در سایت های تبلیغاتی می کند و از خریداران درخواست می کنند تا وجه مورد معامله را برای وی واریز نمایند تا وی به ارسال کالای مورد نظر اقدام کند. حتما وجه کالا را بعد از رویت و دریافت کالا واریز نمایند. سرهنگ نیک نفس، تغییر رمز اول و دوم بانکی را در این مورد ضروری خواند و افزود: شهروندان در خریدهای خود بهتر است رمز اول و دوم بانکی خود را به صورت ماهیانه تغییر دهند تا مانع برداشت غیر مجاز از حساب بانکی خود شوند.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید