خبري, خودرو, صنعت

معرفی اجزای رادیاتور در وبلاگ بیستک!

معرفی اجزای رادیاتور؛ یکی از اصلی ترین اجزای موتور، رادیاتور است که رسیدگی و مراقبت از آن نیازمند شناختن نحوه عملکرد آن است.   رادیاتور یکی از اجزای مهم موتور خودرو است که با توجه به کانا ل های تعبیه شده در آن، وظیفه خنک نگاه داشتن موتور را بر عهده دارد و دارای اجزای مختلفی است.

پروانه:

وسیله ای است که در برخی خودروها به وسیله موتور و از طریق تسمه و در بعضی خودروها توسط الکتروموتور انرژی لازم را دریافت می نماید و کار آن، مکش هوا از شبکه های رادیاتور و خنک نمودن آب رادیاتور می باشد.

پمپ آب ( واترپمپ ) :

وسیله ای است برای گردش سریع و راحت آب موجود در رادیاتور و اطراف موتور که حرکت آن از طریق موتور و تسمه پروانه تامین می گردد، بدین صورت که چون همیشه در قسمت پائین رادیاتور آب خنک و در بالای آن آب گرم ( برگشت داده شده از موتور )  وجود دارد، لذا برای رساندن آب جهت خنک کردن قطعات موتور از شیلنگ پائین رادیاتور، آب بوسیله مکش حاصل از واترپمپ وارد کانا ل های بدنه سیلندرهای موتور شده و پس از گردش در اطراف سیلندرها و خنک کردن آنها، در حالی که خود آب مقداری گرم شده از طریق کانا لهای سیلندر به گر م ترین نقطه موتور، که سرسیلندر ها هستند، هدایت و پس از عبور از اطراف سوپا پها و شمع ها و خنک نمودن آنها از طریق ترموستات و لوله های بالا جهت خنک شدن مجدد وارد رادیاتور می گردد.

ترموستات:

سوپاپی است که درمسیر راه آب برگشتی از موتور به رادیاتور قرار دارد و کار آن ثابت نگهداشتن دمای آب موتور می باشد.

منبع انبساط :

 منبع انبساط ظرفی است با گنجایش حدود ۲ لیتر از جنس پلاستیک که در کنار رادیاتور نصب می شود. هنگام جوش آوردن و گرم شدن بیش از حد موتور، آب اضافی رادیاتور با باز شدن سوپاپ فشار در رادیاتور از طریق شیلنگ سرریز وارد منبع انبساط می شود و از هدر رفتن آب جلوگیری می شود.

تسمه:

واسطه حرکتی است که باعث به گردش درآوردن واترپمپ و دینام می شود.

جنس آب درون رادیاتور:

آب رادیاتور باید حتماً بدون املاح یا به عبارت دیگر آب مقطر باشد.  برای آن که موتور خودرو در زمستا ن ها یخ نزند و در تابستا ن ها داغ نکند و جوش نیاورد حتماً باید از ضد یخ استفاده کرد؛ هرچه دمای هوا کمتر باشد، مقدار ضد یخ بیشتر است.  ضمن اینکه استفاده از ضد یخ به خاطر داشتن خاصیت ضد زنگ بودنش به طولانی شدن عمر خودرو کمک می کند.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید