آرايشي و بهداشتي, اجتماعي, پزشكي, تكنولوژي, خبري, ساخت و توليد, شيمي, صنعت

مخترع چسب زخم – وبلاگ بیستک!

inventor wound sticks-bistac-ir00

مخترع چسب زخم؛ در سال ۱۹۱۷، اریل دیکسون با ژوزفین فرانسیس نایت ازدواج کرد. اما خوشبختی ‌شان بر اثر اتفاقات کوچکی که در آشپزخانه برای ژوزفین می‌افتاد و باعث زخمی شدنش می‌شد، تیره و تار شده بود. این طور به نظر می‌رسید که ژوزفین همیشه خودش را زخمی می‌کند. ارل در پی راه مناسبی می‌گشت تا با بریدگی‌ها و زخم‌های بی‌شمار ژوزفین مقابله کند. او تکه ‌ای چسب جراحی روی میز گذاشت و قطعات کوچک تاشده‌ای از گاز استریل میان آن گذاشت. سرانجام نواری از پارچه مویی آن گذاشت که پارچه خشکی بود که در دامن‌های زنانه به کار می‌رفت. با به هم پیچیدن آنها روی هم، او نواز زخم‌بندی آماده‌ای درست کرده بود که هنگام نیاز فوری، قابل استفاده بود. هر وقت ژوزفین دستش را می‌برید، می‌توانست یک تکه ازاین نوار را ببرد و فوری روی زخمش بچسباند.

inventor wound sticks-bistac-ir01

inventor wound sticks-bistac-ir01

دیکسون مسئول خرید پنبه برای شرکت جانسون و جانسون بود و همکارانش به او پیشنهاد کردند اختراعش را مدیر درمیان بگذارد. او نیز چنین کرد و با کمی تدبیر، یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین محصولات شرکت جاسنون به وجود آمد:

چسب زخم!

inventor wound sticks-bistac-ir02

inventor wound sticks-bistac-ir02

این محصول در سال ۱۹۲۰ وارد بازار شد، اما با موفقیت آنی مواجه نشد. فقط سه هزار عدد از این چسب در سال اول به فروش رفت، شاید تا حدی به این دلیل که در سه نوار پهن و طولانی در اختیار مردم قرار گرفت و افرادی که نیاز داشتند، باید خودشان هر مقدار که می‌خواستند، می‌بریدند.

شرکت جانسون و جانسون، چسب‌های زخم را کوچک‌تر کرد و به صورت تبلیغ، آنها را بین گروه‌های پیشاهنگی به طور رایگان توزیع کرد. این ترفند، کارساز بود و مردم از آن هنگام تاکنون از چسب زخم استفاده می‌کنند. تخمین زده می‌شود که تا امروز بیش از ۱۰۰ میلیارد چسب زخم استفاده شده باشد. ارل دیکسون بعدها معاون ریاست شرکت جانسون و جانسون و عضو هیئت مدیره شد.

inventor wound sticks-bistac-ir03

inventor wound sticks-bistac-ir03

ناشی گری ژوزفین، بهترین پدیده برای این زوج جوان شد!

با سپاس از : ۱pezeshk

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید