پوشاك, خبري, شيمي, صنعت

روشهای نگهداری چرم – وبلاگ بیستک!

روشهای نگهداری چرم؛ چرم عبارت است از پوست حیوانات و جانوران که بوسیله فرایند دباغی از حالت ابتدایی خارج شده و به صورت ثابت و فاسد نشدنی در آمده است. به عبارت دیگر چرم پوستی است که به کمک مواد دباغی و عملیات فیزیکی تغییر شکل داده باشد.

انواع چرم :

چرم از پوست گاو- گوسفند – بز و … به دست می آید. همچنین چرم در صنعت بوسیله عملیاتی متفاوت به شکل های ورنی– جیر – نبوک – کراست – چرم آستری و …. تبدیل گشته و جهت استفاده در تولید انواع کیف و کفش مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های نگهداری :

* در نگهداری از محصولات چرمی دقت کنید. اگر گل و گرد و خاک روی چرم بماند به مرور زمان آنرا خراب می کند.

* اگر ماده ای روی چرم ریخته که با دستمال خشک پاک نمی شود، با یک اسفنج مرطوب ، به آرامی روی سطح چرمی بکشید و لکه را پاک کنید و بعد با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

* اگر لکه ای خیلی عمیق روی چرم ایجاد شده، سعی نکنید هر طور شده آن را از بین ببرید چون ممکن است به خود چرم آسیب بزنید.

* چرم در رطوبت زیاد به مرور زمان فاسد می گردد، بنابراین آن را در جایی که بسیار مرطوب است نگهداری نکنید.

* هیچ گاه چرم را در کاور پلاستیکی نگه ندارید چون این کار باعث می شود که رطوبت احتمالی موجود در محصول چرمی خشک نشود.

* هرگز نگذارید چرم به مدت زیاد آفتاب بخورد. برای نگهداری چرم در خانه ، آن را در کمدی دور از آفتاب و گرد وخاک و رطوبت قرار دهید.

* ممکن است محصولات چرمی پس از مدتی به دلیل عدم استفاده، فرم خود را از دست بدهند بنابراین برای نگهداری بهتر همیشه از قالبهای مخصوص کفش استفاده کنید و یا داخل کیف های چرمی خود را با روزنامه یا کاغذ باطله پر کنید.

* محصولات چرمی را جداً از تماس با مواد شیمیایی ونفتی دور نگه دارید.

* چرم در صورت خیس شدن ممکن است تغییر رنگ دهد، در این صورت قبل از هرگونه اقدامی برای تغییرات ایجاد شده،ابتدا آب اضافه را با پارچه نرم نخی گرفته و سپس اجازه دهید در هوای آزاد دور از نور مستقیم خورشید یا حرارت خشک شود تا به حالت اولیه باز گردد. پس از آن اندکی از نرم کننده چرم طبیعی استفاده گردد تا لطافت آن باز گردد.

استفاده از واکس مناسب :

* جهت نگهداری مناسب از محصولات چرمی، نیاز به استفاده از واکس های مخصوص چرم طبیعی (واکس گیاهی) می باشد. توجه داشته باشید به گونه ای از واکس استفاده نمایید که به مقدار کافی روی سطح چرم مالیده شده باشد. استفاده بیش از حد واکس باعث می شود منافذ سطحی چرم پوشیده و از نفوذ هوا جلوگیری شود و باعث شوره زدن چرم شود.

* برای ماندگاری و حفظ کیفیت چرم استفاده از واکس های گیاهی که با تکنولوژی نانو تولید گردیده است توصیه می شود. واکس های گیاهی با توجه به سازگاری مواد طبیعی با چرم ، در ماندگاری و حفظ محصول چرمی بسیار کارایی دارد. در ضمن تکنولوژی نانو در تولید واکس با توجه به تبدیل مواد به ذرات ریزتر باعث نفوذ پذیری بیشترمی گردد و از جذب رطوبت و خرابی چرم جلوگیری می کند.

با سپاس از : shifershoes 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید