رايانه

مارکت پلیس (Market Place) راه اندازی فروشگاه اینترنتی بدون انبار در وبلاگ بیستک!

مارکت پلیس (Market Place) راه اندازی فروشگاه اینترنتی بدون انبار در وبلاگ بیستک!

Market Place-bistac-ir01

مارکت پلیس (Market Place) راه اندازی فروشگاه اینترنتی بدون انبار؛ مارکت پلیس و ایکامرس دو نوع از بازارهای اینترنتی می‌ باشند که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته ‌اند و فروشگاه های اینترنتی بزرگ خارجی و ایرانی از سیستم آن استفاده می ‌کنند. امروزه بیشتر فروشگاه‌ های سنتی جای خود را به فروشگاه‌ های اینترنتی داده ‌اند و کمتر کسی است که امروزه از اینترنت خرید اینترنتی نکرده باشد. فروشگاه‌ های اینترنتی امروزه به فروش همه چیز می‌ پردازند که به دسته‌ های مختلفی نیز تقسیم بندی می‌ شوند. فروشگاه‌ های اینترنتی می‌ توانند خدمات مختلفی را ارائه بدهند که می‌ توانند به صورت مارکت پلیس باشد و یا ایکامرس.  در ادامه وبلاگ بیستک به توضیح کامل این موارد و نحوه‌ کار آن‌ها و اینکه چه شباهت ‌ها و تفاوت ‌هایی با یکدیگر دارند خواهد پرداخت که توصیه می ‌شود قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود، آن را مطالعه نمایید!

مارکت پلیس چیست؟

مارکت پلیس آنلاین یا بازار اینترنتی که از روزهای اولیه اینترنت وجود دارد؛ یک سایت یا برنامه موبایل است که خریداران و فروشندگان را بهم متصل می‌کند. در واقع بستری را برای تولید کنندگان و تامین کنندگان اجناس فراهم می‌کند تا کالاهای خود را در یک فروشگاه همانند پاساژهای سنتی در معرض نمایش قرار دهند و بفروشند. این بازار اینترنتی برعکس فروشگاه‌های آنلاین کالایی را خریداری نکرده و در انبار نگهداری نمی‌ کنند بلکه وظیفه‌ آن‌ها فقط ارتباط بین تولیدکنندگان کالا و خریداران است و فروشندگان باید درصدی از مبلغ فروش کالا را به برگزارکننده مارکت پلیس ( مدیر سایت ) بدهند. در این بازار اینترنتی انواع کالاها و خدمات وجود دارد و افراد راحت ‌تر خریدشان را انجام می‌دهند. Ebay/   Bistac /Craigslist نمونه‌هایی از بازار آنلاین هستند که همه چیز می ‌فروشند.

ایکامرس چیست؟

ایکامرس که به آن تجارت الکترونیکی یا تجارت اینترنتی هم می‌ گویند به خرید و فروش کالاها یا خدمات و انتقال پول و داده برای اجرای این معاملات با استفاده از اینترنت اشاره دارد. تجارت الکترونیکی اغلب برای فروش محصولات فیزیکی به صورت آنلاین استفاده می‌شود اما می‌تواند هر نوع معامله تجاری را که از طریق اینترنت تسهیل می شود، را توصیف کند. به طور خلاصه، ایکامرس فروش محصولات توسط تولیدکنندگان به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه ‌ای است.

Market Place-bistac-ir02

تصویر بالا یک نمونه از مارکت پلیس است که یک کالا توسط فروشندگان مختلف ارائه داده می‌شود.

تفاوت‌های بین ایکامرس و مارکت پلیس :

مارکت پلیس، وب سایتی است که فروشندگان می‌توانند وارد سیستم شوند و محصولات خود را ثبت کنند و بفروشند. در واقع همانند بازار یک بستر برای فروشندگان و خریداران است. اما در ایکامرس یک برند خاص محصولات خود را در یک سایت بفروش می ‌رساند. در اینجا مدیر سایت محصولات را ثبت و می‌فروشد و امکان ثبت نام فروشنده‌ای وجود ندارد. همچنین مشتری‌های خاص به این سایت مراجعه می‌کنند که دقیقا همانند مغازه‌های خرده فروشی در شهر است. برای راه اندازی بازار آنلاین، به دلیل اینکه محصولات مربوط به تامین کنندگان و تولیدکنندگان است سرمایه کمی لازم است. اما در ایکامرس چون مدیر سایت باید محصولات را تهیه و در انبار خود ذخیره کند سرمایه بیشتری نیاز است. مورد بعدی که در بازار آنلاین و ایکامرس خیلی به چشم میخورد برندسازی است. ایکامرس بر روی یک برند یا خدمات مشخصی فعالیت دارد. اما در بازار آنلاین می ‌توانید برندها و خدمات متنوعی را مشاهده کنید.

انواع مدل‌های مختلف مارکت پلیس :

یک مارکت پلیس مدل‌های مختلفی دارد که به طور کلی اگر بخواهیم به آن‌ها بپردازیم به سه دسته تقسیم می‌شوند:

مدل افقی:  در مدل افقی محصولات در دسته‌های مختلفی به فروش می‌رسد اما همه آنها یک ویژگی دارند. کاربران می‌توانند محصولات خرده فروشان مختلف را با هم در یک سایت اینترنتی یا برنامه گوشی ببینند که این محصولات در یک ویژگی خاص مشترک هستند.

مدل عمودی:  یک مارکت پلیس عمودی محصولاتی را از منابع مختلف به فروش می‌رساند اما همه‌ آنها از یک نوع هستند. در واقع تنها بر روی یک مساله یا خدمات و محصولات یکسان تمرکز دارد. برای مثال سایت TrueFacet.com، تنها بر فروش جواهرات و محصولات مرتبط با آن تمرکز کرده است. یا Uber فقط بر روی حمل و نقل فعالیت دارد.

مدل جهانی:  یک بازار جهانی در حال فروش هرچیزی است و محصولات می‌توانند به یکدیگر ارتباط نداشته باشند. بهترین نمونه برای مدل از مارکت پلیس eBay است که یک مدل جهانی به حساب می‌آید.

مزایا مارکت پلیس آنلاین :

 • یک کانال اضافی برای بازاریابی و فروش محصولات فراهم می‌کند.

 • کاهش هزینه تبلیغات و بازاریابی نسبت به سایر روش‌های فروش.

 • افزایش مشتریان، به طوریکه می‌توانید از سراسر دنیا مشتری‌های جدید داشته باشید.

 • دارای قابلیت‌های مناسب برای مقایسه قیمت‌ها و محصولات از یک منبع واحد می‌باشند.

 • سطح اعتماد مشتریان به مارکت پلیس‌ها بیشتر است.

 • مدیریت آن بسیار آسان است.

 • محدودیت زمانی ندارد و مارکت پلیس‌ها به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند.

معایب مارکت پلیس :

تا اینجا با وبلاگ بیستک بررسی کردیم که مارکت پلیس می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد اما در عین حال دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • از آنجا که محصولات توسط فروشندگان بسیاری عرضه می‌شود، کسب اطلاعات کامل و به موقع از محصولات امکان پذیر نیست و همچنین سرعت تحویل فروشندگان یکنواخت نمی ‌باشد.

 • وب سایت ‌های فروش هزینه ‌ای در برابر فروش محصولات دریافت می‌کنند. این هزینه در هر سایتی متفاوت است

 • فروشگاه‌های آنلاین از نظر ارتباط با مشتریان می‌توانند شرایط و ضوابط محدود کننده‌ ای را اعمال کنند.

 • برخی از محدودیت‌ها در فروشگاه‌های آنلاین مانع از حضور آنلاین یک تجارت می‌شود.

چرا پلت فرم‌های مارکت پلیس موفق شده‌اند؟

 • آسانی در خرید یا رزرو محصولات از خانه

 • محیطی امن و قابل اعتماد برای خریداران و فروشندگان

 • تجربه‌ی یک خرید جدید برای مصرف کنندگان و استقبال از آن

مزایای مارکت پلیس برای خریداران :

موارد زیر برخی از مزایایی است که بازار آنلاین برای جذب مشتری استفاده می‌کند:

راحتی در استفاده:  بازارهای آنلاین این امکان را فراهم می‌کنند به جای رفتن به فروشگاه، خریدهای خود را در خانه و به صورت اینترنتی انجام دهید.

مقایسه بهتر : امکان قابلیت مقایسه محصولات و خدمات را برای خریداران فراهم می‌کند. در سایت Tripadvisor، قبل از رزرو بلیط فیلترهایی برای تعیین مقصد و.. وجود دارد.

قیمت پایین ‌تر:  به دلیل شبکه ‌ای بودن برخی از بازارهای آنلاین، قیمت محصولات در آن کمتر است.

کیفیت بالاتر:  بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی با جمع آوری بازخورد خریداران، سعی در ارائه محصولاتی دارند که مشتریان از کیفیت آن راضی باشند.

محصولات یا تجربیات منحصربفرد : در بعضی از سایت‌های اینترنتی محصولات و یا خدماتی ارائه می شود که در هرجایی نمی‌توانید پیدا کنید.

مزایای مارکت پلیس برای فروشندگان :

افزایش درآمد:  تعداد مشتریان در سراسر جهان افزایش پیدا می‌کند که افزایش درآمد برای فروشندگان را دربر دارد.

افزایش بهره‌ برداری : زمان کمتری صرف جستجو کالا یا خدمات برای خریداران و مشتریان به نسبت حالت عادی می‌شود.

راحتی در استفاده : بسیاری از آنها قابلیت و مزایایی را برای استفاده کنندگان ‌شان فراهم می‌کنند.

مزایای مارکت پلیس برای تأمین ‌کنندگان :

فروش سریع و راحت ‌تر:  تامین کنندگان لیست محصولات و خدمات خود را در اختیار وب سایت فروش قرار می‌ دهند. در این صورت مراجعه کنندگان به آن سایت، محصولات را دیده و خریداری می‌کنند.

حذف هزینه برای تبلیغات:  تامین کننده هزینه ‌ای برای بازاریابی پرداخت نمی‌کند و تمامی این هزینه‌ ها برعهده سایت فروش است.

افزایش سود:  در بازارچه ‌های آنلاین بدلیل تنوع بالا و پایین بودن قیمت کالاها، محصولات راحت تر بفروش می‌رسد.

گسترش دامنه فروش : تامین کننده اجناس می‌تواند محصولات خود را در سراسر دنیا بفروشد. در فروش اینترنتی هیچ محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد.

عدم نیاز به دریافت مجوز : نیازی به دریافت مجوز از صنف خود ندارید.

بعضی از مارکت پلیس‌های موفق در جهان :

Snaptravel: یک سایت مسافرتی با قابلیت‌های منحصربفرد

YourMechanic:  سایت مناسب برای سرویس و تعمیر ماشین

Opendoor:  سایتی مناسب برای فروش خانه با قیمت مناسب

The Zebra: سایتی برای بیمه نامه دارندگان خودرو

نمونه‌های ایرانی که با مدل مارکت پلیس طراحی شده است:

شیپور

بامیلو

اسنپ

دیوار

بیستک

آمازون یکی از معروف‌ ترین مارکت پلیس‌ هایی است که در ابتدا به فروش کتاب مشغول بود ولی امروزه هرچی که فکر کنید در آن پیدا می‌شود. حتی خریداران می‌توانند به فروش اجناس خود بپردازند.

” نتیجه گیری “

در حال حاضر فروشگاه‌ های اینترنتی نسبت به فروشگاه‌ های فیزیکی محبوبیت بیشتری پیدا کرده ‌اند. این که آیا شما تصمیم به ساختن یک بازار آنلاین یا یک وب سایت تجارت الکترونیکی گرفتید، خوب است که تفاوت‌ها را بدانید. موفقیت بازارها هر روز در حال رشد است و روند بازار به طور مداوم در حال تحول است و موفقیت آن هر روز در حال رشد است. با طراحی یک مارکت پلیس و انتخاب یکی از مدل‌های آن می‌توانید یک کسب و کار موفق در فضای مجازی راه اندازی کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

با سپاس از : forbes & quora & hamyarwp

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید