پزشكي

درمان زخم  بدن با خار توتیای دریائی در وبلاگ بیستک!

Treatment sea urchin wound-bistac-ir

درمان زخم  بدن با خار توتیای دریائی در وبلاگ بیستک!

وقتی به اشتباه دست یا پای شما به توتیای دریایی برخورد می کند بدن شما دچار آسیب دیدگی می شود و احساس بدی به شما دست می دهد . خارهای توتیای دریایی به سرعت در پوست شما فرورفته و عمیق تر از نیش حشرات کوچک است و باید حتماً درمان شود . وقتی خار توتیایی دریایی در بدن فرو می رود درد اولیه شدیدی دارد و به تدریج در طول یک هفته از مقدار درد کاسته می شود . ولی ممکن است تیکه ای از خار در بدن باقی بماند و به مرور توسط مواد فیبری محصورشده و کم کم حل شده و از بدن خارج شود که این پروسه ممکن است ماهها طول بکشد پس شما باید یک درمان سریع برای آن پیدا کنید. شما باید مراقب باشید و نظارت کافی داشته باشید تا قسمت زخم دیده عفونت نکند و معمولاً قسمتی که خار توتیایی دریایی آسیب می زند  با ایجاد تورم ، درد زیاد ، باعث حتی اختلال درحرکت می شود ، پس بنابراین شما باید هر چه سریعتر درمان را آغاز کنید.

  • بلافاصله بعد از تماس با توتیایی دریایی و سوراخ شدن بدن ، هرگونه خارهای بیرونی را از بدن به آرامی خارج کنید .

  • درصورتیکه در منطقه زخم شده مو وجود دارد توسط یک تیغ صورت تراشی آن را تمیز کنید. ( می توانید از موچین برای انجام بهتر این کار استفاده کنید ) .

  • منطقه زخم را با آب شیرین و صابون شستشو و مالش دهید و در پایان با آب شیرین شستشو دهید.

  • منطقه زخم را برای مدت یک ساعت درون آب گرم قرار دهید تا باعث کاهش درد و تورم شود . ( اضافه کردن سولفات منیزیم به آب می تواند باعث کاهش درد شود ؛ همچنین می توانید از سرکه هم کمک بگیرید) .

  • مصرف قرص ایپوپروفن به کاهش درد کمک می کند . ( همچنین کرمهای آستروئید موضعی برای کاهش درد مفید است اما به مقدار کم ) .

  • درنهایت استفاده از یک پماد آنتیبیوتیک موضعی برای جلوگیری از عفونت زخم ایجاد شده.

 برخی می گویند خار باقیمانده در بدن را باید خرد کرد تا به قطعات کوچکتری تقسیم شود تا بتواند زودتر از بدن دفع شود و کار را به یک جراحی برای خارج کردن آن برساند. اما فقط در برخی موارد ممکن است کمک کند و شاید فشار به خار باقیمانده در بدن باعث شود بیشتر و عمیقتر در بدن فروبرود.

 

با سپاس از : IranMarina

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید