پزشكي

دوازده دلیل برای استفاده سودمند از کتری و ظروف مسی سفید کاری شده در وبلاگ بیستک!

Twelve reasons to use copper utensils-bistac-ir00

دوازده  دلیل برای استفاده سودمند از کتری و ظروف مسی سفید کاری شده در وبلاگ بیستک!

Twelve reasons to use copper utensils-bistac-ir01

Twelve reasons to use copper utensils-bistac-ir01

دوازده  دلیل برای استفاده سودمند از کتری و ظروف مسی سفید کاری شده ؛ مطالب ذیل که ترجمه ای از یک مقاله خارجی است به مزایای نوشیدن آب از ظروف مسی اشاره داشته و ۱۲ مزیت برای آن برشمرده است. بسیاری از ما باید شنیده باشیم که پدربزرگ و مادربزرگ های ما به می گفتند که آب ذخیره شده در یک کتری ویا ظرف مسی و نوشیدن آن برای سلامتی ما مفید است. بنابراین باور، آیا واقعا هیچ حمایت علمی برای این موضوع هست؟ و یا آن یک توهمی بیش نیست ؟

افراد مسن‌ تر خانواده بر درمان‌ های خانگی تأکید دارند که یکی از آن‌ها نوشیدن آب از ظروف مسی است. وقتی آب در ظرف مسی نگهداری می‌شود، مس به آرامی آب را صاف کرده و تمام خواص مثبت را به آن انتقال می‌دهد. هنگامی که آب در یک کتری ویا ظرف مسی ذخیره می شود به آرامی به آب پاک وزلال تبدیل می شود واین از ویژگی های مس است . وآب درکتری و یا ظرف مسی می تواند برای مدت های طولانی ذخیره شود که بازهم از ویژگی های این فلز است. این آب هیچ ‌وقت کهنه نمی‌ شود و می‌ توان برای مدت طولانی از آن نگهداری کرد.

 خیلی خب، ما نظر شما را به دوازده دلیل برای نوشیدن آب از یک کتری ویا ظرف مسی سفید کاری شده، جلب می کنیم:

خواص درمانی مس عبارتند از:

۱ – ضد باکتری؛

مس به عنوان oligodynamic در طبیعت (اثر استریل کردن فلزات در باکتری) شناخته شده است ، و می تواند باکتری ها را به صورت موثر از بین ببرد. دو باکتری که معمولا در محیط زیست ما وجود دارد و ما را در بر داشته و می توانند باعث ایجاد بیماری شدید در بدن انسان گردد یعنی -E.coli و S.aureus– در مقابل مس قدرت مقابله نداشته واین فلز برای از بین بردن باکتری ها بسیار موثر است . و همچنین برای کمک به جلوگیری از بیماری مانند اسهال، اسهال خونی و زردی، به عنوان ارزان ترین راه حل وهمچنین برای تمیز کردن آب در کشورهایی که سیستم بهداشت خوبی ندارند تبلیغ می شود.
بنابراین، اگر می ترسید که آب اشامیدنی شما ممکن است آلوده باشد، قبل از نوشیدن، آن را در یک کتری و یا ظرف مسی ذخیره کنید و مطمئن باشید که شما آب آشامیدنی سالم و تمیز به نسبت قبل می نوشید.

۲ – تحریک مغز شما؛

مغز ما بر اساس انتقال تکانه‌ها ( و یا سفارشات ) از یک نورون به نرون دیگر از طریق یک منطقه شناخته شده به نام سیناپس کار می کند. مس درواقع به سنتز فسفولیپیدها که برای تشکیل غلاف میلین – نورون ها توسط یک غلاف به نام غلاف میلین که مانند نوعی عامل رسانا عمل می کند پوشیده شده است – ضروری هستند کمک می کند. در نتیجه، مس به مغز شما کمک می کند که این انتقال اطلاعات خیلی سریع انجام شود. جدای از آن مس به عنوان محرک مغز و خواص ضد تشنج ( جلوگیری از تشنج )، شناخته شده است.

۳ – تنظیم عملکرد غده تیروئید؛

کارشناسان می گویند که یک اشتراک در میان افراد مبتلا به بیماری تیروئید وجود دارد و آن این است که آنها معمولا سطوح پایین مس در بدنشان دارند. در حالی که این کمبود اغلب در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید ( هورمون بیش از حد تیروئید ) دیده می شود، کسانی که با کم کاری تیروئید ( سطوح پایین هورمون تیروئید ) نیز ممکن است از این کمبود رنج ببرند. یکی از مهم ترین مواد معدنی که غده تیروئید نیازدارد تا عملکرد بهینه ای داشته باشد مس است. عدم وجود مس می تواند عملکرد این غده را تهدید کند. بنابراین، هنگامی که شما آب از یک کتری ویا ظرف مسی می نوشید؛ در حقیقت شما این کمبود را ازطریق جذب مس و قلع واقع در کتری مسی، جبران می کنید.

۴ – ضد آرتروز و تورم و التهاب مفاصل؛

مس دارای خواص ضد التهابی بسیار قوی است . به ویژه برای از بین بردن درد ناشی از تیر کشیدن عضلات و مفاصل ملتهب – مانند آرتریت و آرتریت روماتوئید – مفید است. جوشاندن شیر در یک کتری مسی می تواند علاوه بر تقویت این اثر، جذب کلسیم و دیگر مواد مفید که در شیر است را نیز تسریع کند. برای این مهم نوشیدن شیر در یک کتری مسی برای تمام سنین توصیه می شود. جدای از آن، مس همچنین سیستم استخوان و ایمنی را تقویت کرده ، و برای درمان آرتریت و آرتریت روماتوئید مناسب است. این در حالی است که آب آشامیدنی تزریقی با پوشش مس یک راه عالی برای پیدا کردن تسکین دردهای عضلانی است.

۵ – سلامت پوست و حفظ  ملانین تولید پوست؛

چگونگی و راه چاره درمان آکنه یا لکه دار شدن پوست ، نوشیدن آب ذخیره شده در یک کتری یا ظرف مسی است. چرا که مس ، جزء اصلی در تولید ملانین ( رنگدانه تشکیل دهنده رنگ چشم ، مو و پوست ) در بدن ما است. جدای از آن مس در تولید سلول های جدید که برای پر کردن بیشتر لایه سطحی پوست کمک می کند. در حالی که ملانین ازبدن در مقابل آسیب نور آفتاب ، سرعت بهبود زخم ها ، تولید سلول های جدید کمک می کند وهمچنین یک تسریع کننده برای صاف و روشن کردن، پوست لکه دارشده است. کارشناسان می گویند که نوشیدن آب در کتری و یا ظرف مسی به طور منظم، به خصوص در اوایل صبح می تواند به ازبین بردن آکنه و داشتن پوست روشن کمک کند.

۶ – فرایند پیری بدن افت می کند؛

اگر شما در مورد ظاهر صورت تان که دارای خطوط ریز( چین وچروک ) است نگران هستید، مس به جنگ رادیکال‌ های آزاد که مهمترین دلیل به ‌وجود آمدن خطوط چهره هستند، می‌رود. مس حامل آنتی اکسیدان بسیار قوی و خاصیت تشکیل سلول جدید و سالم که جایگرین سلول‌های مرده شوند، می باشد. مس کمک می کند به تولید سلول های جدید و سالم پوست، با جایگزینی سلول های در حال مرگ. هر دو این خواص مس را راهی مطمئن برای شاد وزنده کردن پوست نشان می دهد.

۷ – عملکرد بهتر دستگاه هاضمه و گوارش بهتر ؛

معده اسیدی یا به طور ساده، ناتوانی معده در هضم بعضی مواد غذایی موضوع شایعی است که یکی از شایع ترین مشکلاتی که این روزها با آن مواجه می شویم سوء هاضمه است. اسیدیته، گاز و یا به زبان ساده عدم توانایی در هضم غذاهای خاص امروزه رایج شده است و در اینجا است که مس به نجات شما می آید. مس دارای خواص است که باعث تحریک حرکت دودی ( انقباض ریتمیک و آرامش معده ) می شود وهمچنین به مواد غذایی جهت هضم و حرکت در امتداد دستگاه گوارش کمک می کند. مس باعث کشته شدن باکتری های مضر و کاهش التهاب در معده و درمان عالی برای زخم معده، سوء هاضمه و عفونت است. جدای از آن مس به پاکی و سم زدایی معده، تنظیم کار کبد و کلیه ها، کمک می کند و تضمین جذب مواد مغذی از مواد غذایی و برطرف کردن ضایعات از بدن است.
با توجه به گفته دانشمندان ، اگر شما می خواهید برای سم زدایی معده، کمک کنید یک لیوان بزرگ آب در اوایل صبح با معده خالی که در یک کتری ویا ظرف مسی ذخیره شده است بنوشید.

۸ – کاهش دهنده وزن؛

اگر نظرتان نمی رسد که رژیم غذایی شما به تنهایی به کاهش وزنتان کمک کند ، سعی کنید که آب آشامیدنی را از یک کتری و یا ظرف مسی که در آن ذخیره شده را طبق یک برنامه روزانه بنوشید .مس به غیر از تنظیم دستگاه گوارش و کمک به انجام بهتر وظیفه اش، به کاهش چربی و از بین بردن آن کمک موثری می کند. بدین وسیله مس به جذب مواد لازم بدن ودفع چربی به لاغری کمک می کند و به بدن نیز در حفظ  آنچه که نیاز دارد، یاری می‌رساند.

۹ – کم خونی و مس ؛

این واقعیت شگفت انگیز در مورد مس گفتنی است که آن در بسیاری از فرآیندهایی که در بدن ما رخ می دهد مورد نیاز است. در حقیقت به جذب آهن، مس و مواد معدنی ضروری برای عملکرد بدن از سلول ها کمک می کند. این یکی از دلایلی است که آن برای حفظ کم خونی کمک می کند.مس جزء اساسی در تمامی مراحل جذب و استفاده از آهن موجود در بدن است، وهمچنین به تنظیم جریان سطح haeme (آهن) در رگ های خونی بدن شما  کمک می کند.

۱۰ – کمک به تسریع ترمیم زخم؛

مس برای خواص بسیار زیاد ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد التهابی شناخته شده است ، جای شگفتی نیست که مس یک راه عالی برای بهبود سرعت ترمیم زخم باشد. جدای از آن، طبق مطالب ذکر شده مس به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شما و کمک به تولید سلول های جدید کاملا شناخته شده است. اما خواص درمانی آن به نقاط بیرونی بدن منتهی نمی شود. مس همان طورکه می دانیم هم با کمک به زخم ها خارجی بدن، و هم شفای زخم های داخل بدن به خصوص زخم معده کمک شایان و بسیار موثری می کند.

۱۱ – کمک به حفظ سلامت قلب و عروق و ضربان فشار خون بالا ؛

بیماری قلبی یکی از رایج ترین بیماری ها است که اکثر مردم از آن رنج می برند، و مس برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به این بیماری ها کمک می کند. به گفته انجمن سرطان آمریکا و مطابق با مستندات ، مس برای کمک به تنظیم فشار خون، ضربان قلب و کاهش سطح کلسترول و تری گلیسرید فرد کمک می کند. همچنین برای جلوگیری از تجمع پلاکت برای جریان بهتر خون در رگ های گشاد خونی به قلب اجازه می دهد تا عمل خون رسانی به بدن را تسریع کند. بنابراین اگر بیماری قلبی دارید سعی کنید آب آشامیدنی را در ظروف مسی میل کنید.

۱۲ – مبارزه با سرطان؛

بیماری دیگری که به سرعت در حال گسترش است سرطان می باشد، که ناتوان کننده بیمار و خانواده ها است. مس چگونه به این معظل کمک می کند ؟

خب، مس دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که کمک می کند به مبارزه با رادیکال های آزاد و نفی اثرات بد آن – یکی از دلایل اصلی برای توسعه سرطان – است. به گفته انجمن سرطان آمریکا مکانیسم دقیق از چگونگی کمک مس به چگونگی جلوگیری از شروع سرطان در دست نیست و در حال بررسی و مطالعه است .اما برخی از مطالعات نشان داده اند که وجود مس یک اثر ضد سرطان قابل توجه دارد.

 

اگر منافع ظروف مسی، شما را قانع به نگهداری و نوشیدن آب از ظروف مسی کرده‌است، در زیر به نحوه خرید ظرف مسی مناسب پرداخته شده‌است. مهم است که ظرفی بخرید که از مس خالص ساخته شده باشد. ظرفی که فلزات دیگر با آن مخلوط شده‌اند را نخرید. بعضی از متداول‌ ترین ظروف مسی، پارچ‌ های مسی هستند. اگر خرید پارچ مسی گران است، لیوان مسی تهیه کنید.

نحوه شست ‌و شو :

برای شست و شوی سطح داخلی ظرف از اسکراب‌های خشن استفاده نکنید. به این دلیل که مس از ظرف خراشیده می‌شود. به جای آن نصف یک لیمو را به سطح داخلی ظرف مالش دهید. سپس بگذارید برای چند دقیقه باقی بماند و سپس با آب ساده آبکشی کنید. به طور جایگزین می‌توانید از محلول جوش شیرین و آب استفاده کنید. سطح داخلی ظرف را پر از این محلول کنید و بگذارید تا چند دقیقه باقی بماد و سپس با آب بشویید.

هشدار:

مس ذاتاً توسط بدن استفاده نمی‌شود. این دلیل مضر بودن مقادیر زیاد فلزات است. مطابق با توصیه ها، استفاده ۱۲ میلی گرم در روز بی‌ضرر است. بنابراین بیشتر از اندازه مصرف نکنید. نوشیدن دو تا سه لیوان آب در روز از ظروف مسی برای کسب منافع فوق الذکر کاملا کافی می باشد.

با سپساس از : zanjanmes & ravazadeh

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید