پزشكي

معرفی انواع مسیرهای تزریق داروهای شیمی درمانی در وبلاگ بیستک!

Types of chemotherapy drug injection routes-bistac-ir00

 

معرفی انواع مسیرهای تزریق داروهای شیمی درمانی در وبلاگ بیستک!

Types of chemotherapy drug injection routes-bistac-ir01

Types of chemotherapy drug injection routes-bistac-ir01

داخل ورید :
اغلب داروهای شیمی درمانی به داخل جریان خون به صورت مستقیم از طریق لوله های کوچک و پلاستیکی نرمی بنام کاتر وارد می شوند. یک سوزن برای قرار دادن کاتر به داخل ورید در ساعد یا دست، استفاده می شود. سپس سوزن بیرون آورده شده و کاتر از پشت خارج می شود. این عمل وریدی (داخل وریدی) یا درمان IV نامیده می شود.

خوراکی (PO) :
به معنای از راه دهان است. شما داروی شیمی درمانی را به عنوان یک قرص، کپسول یا مایع همان طور که در مورد داروهای دیگر انجام می دهید، فرو می برید. این روش راحت تر است زیرا شیمی درمانی می تواند اغلب در خانه انجام شود. اگر شما داروهای شیمی درمانی را از طریق دهانی بگیرید، بسیار مهم است که دز این داروها دقیق و در زمان مناسب، باشد و برای زمانی باشد که شما قرار است این کار را انجام دهید.

داخل شریانی:
داروی شیمی درمانی به صورت مستقیم در داخل سرخرگ برای درمان یک منطقه واحد(مانند کبد، بازو یا پا) قرار داده می شود. این روش به محدود کردن اثر دارو کمک می کند و شیمی درمانی منطقه ای نامیده می شود.

 داخل نخاعی (IT) :

داروی شیمی درمانی در داخل کانال نخاعی قرار داده شده و به سمت مایعی که مغز و نخاع را احاطه کرده، می رود. این مایع، مایع مغزی نخاعی یا CSF  نامیده می شود. شیمی درمانی در داخل CSF قرار داده شده و در سراسر مغز و نخاع انجام می شود. شما ممکن است یک سوزن در سمت راست ستون فقرات خود داشته باشید تا به سرعت دارو را به شما دهد یا یک کاتر بلند مدت و پورت می تواند در زیر پوست سر در طول عمل جراحی، قرار داده شود. این پورت یک مخزن Ommaya نامیده می شود. Ommaya یک دستگاه کوچک مانند درام است که یک لوله کوچک متصل به آن است. این لوله به سمت CSF در حفره مغز شما می رود . Ommaya در محل زیر پوست سر شما تا زمانی که درمان انجام می شود، باقی می ماند.

داخل حفره ای:
داروهای شیمی درمانی ممکن است از طریق یک کاتر در حفره شکمی (فضای اطراف روده و اندام های دیگر در شکم به نام شیمی درمانی داخل صفاقی) یا حفره قفسه سینه (فضای اطراف ریه ها و سایر اندام در قفسه سینه) قرار داده می شود.

عضلانی (IM) :
دارو از طریق یک سوزن داخل عضله قرار داده می شود (به عنوان یک تزریق یا شات.

داخل جراحت یا زخم :

یک سوزن برای قرار دادن دارو به صورت مستقیم در داخل یک تومور در پوست ، زیر پوست یا در ارگان های داخلی، استفاده می شود.

با سپاس از : ztstechnology

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید