اجتماعي, الكترونيك, تاريخي, تكنولوژي, خبري, رايانه, ساخت و توليد, صنعت, لوازم صوت و تصويري

اندروید تی وی ( Android TV )   تلویزیون مبتنی بر اندروید – وبلاگ بیستک!

What Android TV-bistac-ir00

اندروید تی وی ( Android TV )   تلویزیون مبتنی بر اندروید چیست ؟ چگونه می توان آن را با کروم کست ( Chromecast ) , اپل تی وی ( Apple TV ) و بقیه مقایسه کنیم ؟ آیا اندروید تی وی ارزش آن را دارد که یکی از آن ها را خریداری کنیم ؟

What Android TV-bistac-ir01

What Android TV-bistac-ir01

“برای اولین بار یک تلویزیون به سیستم عامل مجهز می‌شود”

گوگل یک بار دیگر به صفحات‌نمایش بزرگ وارد می‌شود

پس از مرگ پروژه ‌ Google TV، یکی از پرحاشیه ‌ترین محصولات گوگل که شایعات فراوانی را طی مدت اخیر به دنبال خود می‌کشیده، Android TV بوده است. همانطور که می‌دانید، گوگل در نطق اصلی کنفرانس I/O سرانجام از برنامه‌ی خاص خود برای تسخیر اتاق نشیمن خانه‌ها رونمایی کرد.

What Android TV-bistac-ir02

What Android TV-bistac-ir02

گوگل سرانجام محصولی را معرفی نمود که ضمن ورود به عرصه‌ای جدید، می‌تواند مرز میان اینترنت و پخش محتوا را کمرنگ سازد. چهار سال پیش بزرگانی همچون Dish Network ،Best Buy ،Logitech ، Sony و حتی Intel  به گوگل پیوستند تا از زبان مدیرعامل وقت، اریک اشمیت وعده‌ آغاز دوران جدیدی را بدهند که هرگز آغاز نشد. چندین نسل از دستگاه‌های   Google TV  ارائه شدند و همگی ناتوان از همه ‌گیر کردن این پروژه، به شکست خود اذعان کردند. این پروژه در نهایت با ورود قدرتمند ست ‌تاپ باکس‌ها، کنسول‌های بازی و سایر پلتفرم‌های تلویزیون هوشمند، به حاشیه‌ رینگ رانده شد.

What Android TV-bistac-ir03

What Android TV-bistac-ir03

ایده‌ی اولیه‌ به نظر کاملاً صحیح و موفق بود؛ چرا که بر اساس گزارش آماری بنگاه تحقیقاتی استراتژی آنالیتیکز، تنها طی سال گذشته ۷۶ میلیون دستگاه تلویزیون هوشمند به فروش رسیده و کمپانی‌هایی نظیر اپل و Roku نیز موفق شدند میلیون‌ها واحد از باکس‌های هوشمند خود را روانه‌ خانه‌  مردم کنند. پس چرا Google TV نتوانست سهم قابل ‌توجهی از این بازار بکر را در دست گیرد. از آن مهم‌ تر اینکه، چه چیزی باعث می‌شود پلتفرم جدید گوگل برای همین بازار یعنی Android TV نسبت به آنچه پیش‌تر ارائه شد متفاوت باشد؟

What Android TV-bistac-ir04

What Android TV-bistac-ir04

 

اول از همه، همانطور که از نام Android TV نیز بر می‌آید، این پروژه اصولاً نسخه‌ای بهینه ‌شده از اندروید برای صفحات ‌نمایش بزرگ است. Android TV بر پایه‌ نسخه‌  جدید سیستم‌ عامل گوگل، یعنی اندروید «ال» بنا شده که با طراحی ظاهری و حال و هوای جدید مَتِریال دیزاین گوگل آمیخته است. همچنین انبوهی از اپلیکیشن‌های دیرآشنای گوگل نظیر پلی‌استور نیز در این پلتفرم پیاده شده تا هرآنچه کاربر از اپلیکیشن و محتوا نیاز داشت با اشاره‌ای در اختیارش باشد. این بار گوگل به تصور دوباره‌ چنین محصولی پرداخته و پلتفرم جدید خود را بصورت یکسان برای دستگاه‌هایی در همه مدل و اندازه با همکاری شرکای خود ارائه خواهد نمود و دست سازندگان را برای همراهی با انتظارات دقیق مشتریان باز خواهد گذاشت. بنابراین، این بار دیگر مشتری ملزم به همسو شدن با آنچه گوگل تصور کرده بود نیست.

“اندروید ال سرآغازی است بر یکپارچگی تمام پلتفرم‌های گوگل”

آنچه که در ماهیت Android TV نسبت به پروژه‌ی قبلی گوگل تفاوت ایجاد می‌کند، در نظر گرفتن این مسأله است که تیم توسعه‌ Google TV در حقیقت گروهی بودند که از تیم اندروید جدا شده و بوسیله‌ ابزارهای مخصوص خود یک پلتفرم جداگانه را توسعه می‌دادند. نرم‌افزارهای ناسازگار و خاص که هیچ سنخیتی با اندروید که می‌توانست نقطه قوت آن باشد، نداشتند؛ حتی مرورگر کروم بصورت پیش‌فرض در این سیستم گنجانده شده بود؛ در حالی که حتی اندروید نیز هنوز از این مرورگر برخوردار نبود. اما گوگل سرانجام مسیر درست را انتخاب کرده و اندروید «ال» سرآغازی‌ است بر یکپارچگی کامل میان تمام پلتفرم‌هایی که گوگل بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری خواهد نمود؛ از گوشی و تبلت گرفته تا ساعت، تلویزیون و ماشین‌های هوشمند. چنین رویکردی یک بهشت با باغ‌های متعدد برای توسعه ‌دهندگان است که بر اساس آن می‌توانند به سادگی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های خود را بر بستر دستگاه‌های کاملاً مختلفی به دسترس میلیون‌ها کاربر برسانند.

دیگر خبری از کیبرد بزرگ QWERTY یا ریموت اختصاصی نبوده و آنچه گوگل در ابتدا انتظار داشت باز- اختراع  تعامل با دستگاه بنامد، جای خود را به ریموت‌های سنتی و گیم ‌پدهای عادی برای اجرای بازی‌ها داده است. این بار گوگل تمرکز خود را به جای بازاختراع چرخ، بر ساده‌سازی هرچه بیشتر تعامل با دستگاه‌ها گذاشته است.  Android TV با بهره گرفتن از فرمان‌های صوتی و نیز یک کنترل D-Pad که می‌تواند از طریق یک کنترلر بازی یا حتی یک دستگاه اندرویدی دیگر که اپلیکیشن Android TV بر روی آن نصب شده به تعامل با کاربر پرداخته و دستورات شخص را به خوبی به اجرا درآورد. علاوه بر این، دستگاه‌های نوشکفته‌ Android Wear نظیر ساعت‌های هوشمند نیز می‌توانند ورودی‌های لازم برای کنترل تلویزیون اندروید را ارائه کنند.

What Android TV-bistac-ir07

What Android TV-bistac-ir07

اپلیکیشن‌ها و ارتباط با وب:
سیستم جدید گوگل به سادگی می‌تواند پاسخگوی نیاز کسانی باشد که تنها به یک ست ‌تاپ باکس ارزان قیمت نیاز دارند، یا کسانی که یک کنسول بازی را ترجیح داده و حتی شاید بتوان انتظار داشت پلتفرم جدید گوگل پاسخگوی نیاز اشخاصی که به دنبال یک DVR هستند، نیز باشد. در اکوسیستم جدید، اپلیکیشن‌ها به سادگی هرچه تمام‌تر در هماهنگی کامل با هرآنچه در گوشی هوشمند و تبلت‌های خود دیده‌ایم عمل کرده و وابستگی به دستگاه خاصی نخواهند داشت.

What Android TV-bistac-ir05

What Android TV-bistac-ir05

 

پیش‌نمایش رسمی Google TV به نمایش توانایی‌های این پلتفرم در آوردن وب به تلویزیون پرداخته بود که از طریق یک ویژگی تصویر در تصویر به کاربر امکان می‌داد در یک صفحه‌ کوچک به مرور وب و ارسال و مرور توییت‌ها بپردازد. برنامه از این قرار بود که پلتفرمی ایجاد شود که بتواند بدون نیاز به هیچ‌ گونه اپلیکیشن خاص، به پخش محتوای ویدیویی وب بپردازد. چنین رویکردی، در نهایت منجر به تحریم Google TV از سوی سرویس‌های استریم محتوا نظیر Hulu شد که رضایت چندانی از آن نداشتند. حال گوگل در تغییر رویکردی صد و هشتاد درجه، در وب ‌سایت توسعه ‌دهندگان خود چنین نقل کرده است:

“ما ارائه‌ قابلیت مرور وب در بازی‌ها برای Android TV را نهی می‌کنیم. دستگاه تلویزیون نه از نظر ابعاد صفحه ‌نمایش و نه از نظر شیوه تعامل و کنترل راه مناسبی برای مرور وب نیست.”

اندروید تی وی ( Android TV ) چه کارهایی را انجام می دهد ؟

همانگونه که از اسم آن پیداست , اندروید تی وی ( Android TV ) همان نرم افزار اندروید است . یکی از فواید بسیار مهم اندروید تی وی این است که تمامی برنامه ها و اپلیکیشن هایی که توسط برنامه نویسان برای موبایل هوشمند و تبلت شما نوشته شده اند به خوبی و با همان کیفیت بر روی تلویزیون شما کار می کنند .

فیلم، موسیقی و ویدئو:

Android TV به همراه دسترسی کامل و نامحدود به مرکز Google Play ارائه می‌شود که در نتیجه‌ آن می‌توانید به گوش کردن مجموعه موسیقی‌های خود پرداخته یا حتی محتوایی که بر روی تبلت یا گوشی هوشمند خود سفارش داده‌اید را مستقیما بر روی Android TV به نظاره بنشینید؛ به این منظور کافیست با استفاده از گوگل اکانت یکسانی وارد حساب خود شوید. بدون نیاز به هیچ اقدام اضافی، بصورت پیش‌فرض مجموعه‌ای از هزاران فیلم، نمایش تلویزیونی و تِرَک‌های موسیقی در دسترس کاربر قرار می‌گیرد که نتیجه‌ سال‌ها فعالیت گوگل پلی و قراردادهای مختلف گوگل با تامین‌کنندگان محتواست.

What Android TV-bistac-ir06

What Android TV-bistac-ir06

 

در نتیجه‌ توسعه‌  Android TV گوگل قراردادهایی را به منظور همکاری با رسانه‌های شناخته شده، منعقد کرد تا هیچ‌گونه کمبود محتوایی در این دستگاه‌ها حس نشود.  Android TV به سرویس‌های مطرح و محبوب استریم محتوا نظیر Hulu ،Netflix و Spotify و بسیاری دیگر دسترسی دارد. به این موارد فروشگاه اختصاصی  Android TV را نیز که قرار است همراه با انتشار نسخه‌ نهایی Android L از راه برسد اضافه کنید. این فروشگاه نیز به نوبه‌ خود شامل اپلیکیشن‌ها، سرویس‌های استریم محتوا و بازی‌هایی خواهد بود که بطور اخص برای سرویس تلیویزیون گوگل بهینه شده‌اند.

رابط کاربری این سیستم‌عامل نیز برای هماهنگی هرچه تمام‌تر با صفحات نمایش بزرگ تلویزیون‌ها بهینه شده تا امکان هدایت ساده‌ کاربر در میان اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها و سایر محتوای چند رسانه‌ای، در حالی که شخص در فاصله‌ی دور بر روی کاناپه‌ خود نشسته، فراهم کند. تمام شالوده‌ این سیستم به موتور جستجوی گوگل گره خورده که جستجو برای دستیابی به محتوای دلخواه، چکیده‌ مفیدی از اطلاعات در خصوص بازیگران و مجموعه‌ها و حتی لیستی از نامزدهای جوایز مختلف نظیر اسکار را لذت‌ بخش خواهد نمود.

البته Android TV شما را تنها به سرویس‌های گوگل محدود نخواهد کرد و قادر است رِنج وسیعی از ورودی‌های سنتی نظیر HDMI، دریافت‌کننده‌های IPTV و TV tunerهای معمولی را به خوبی پشتیبانی کند. همچنین Google Cast نیز راه خود را به Android TV باز کرده و امکان انتقال محتوای گوشی هوشمند و تبلت به تلویزیون و نیز پخش مستقیم آن‌ها بر روی صفحه‌ بزرگ دستگاه را برای کاربر فراهم می‌کند.

“گوگل با اندروید تی‌وی به نبرد با کنسول‌های بازی می‌رود”

احتمالا باعث شگفتی شما خواهد بود که بدانید گوگل تا چه میزان بر روی جزئیات مربوط به بازی در Android TV تمرکز کرده است. Android TV بصورت پیش‌فرض بطور کامل با سرویس بازی فعلی گوگل یعنی Play Games  ادغام شده و امکان ذخیره‌ بازی در فضای ابری به منظور همسان‌سازی و ادامه‌  آن در هر دستگاهی از تلویزیون گرفته تا گوشی هوشمند را برای شما به ارمغان میاورد. افزون بر این، ادغام کاملی نیز با ویژگی‌های لایک کردن و تابلوی امتیازات سرویس بازی گوگل به عمل آمده تا رقابت را دلچسب ‌تر کند. گوگل با وارد کردن بازی‌ها به صفحه ‌نمایش بزرگ تلویزیون‌ها دری را بر روی توسعه ‌دهندگان باز می‌کند که بازی‌هایی با قابلیت تقسیم صفحه ‌نمایش را به خود سیستم ‌عامل اندروید نیز وارد کنند.

ادغام تلویزیون اندروید با Google Play Games همچنین راه را برای بازی چند نفره بدون توجه به دستگاه مورد استفاده هموار می‌کند که در افق این رویکرد، اشخاص می‌توانند با بهره‌گیری از تلویزیون، تلفن هوشمند یا تبلت به بازی با یکدیگر پرداخته و نگرانی از بابت هماهنگی دستگاه‌های خود نداشته باشند. اگر بر اساس پیش نمایش ارائه شده توسط گوگل قضاوت کنیم باید منتظر تجربه‌ی بی نقص و جذابی باشیم. چند بازی بسیار هیجان‌انگیز نظیر   Riptide GP2  بصورت ویژه برای پشتیبانی از ویژگی تقسیم صفحه ‌نمایش در Android TV بهینه شده‌اند و احتمالا بزودی شاهد اقبال بیشتر توسعه ‌دهندگان به این قابلیت خواهیم بود.

تعدد دستگاه‌ها:
Android TV  در انواع مختلفی از فرم فکتورها روانه‌ بازار خواهد شد که تلویزیون‌ها، ست ‌تاپ ‌باکس‌ها و استریم باکس‌ها را شامل می‌شود. تمامی تلویزیون‌های هوشمند HD و ۴K سونی که در سال ۲۰۱۵ عرضه شده اند بصورت پیش‌فرض با Android TV ادغام شدند و کمپانی‌های مطرح دیگری نظیر شارپ و TPVision نیز به این جرگه پیوسته و محصولات ۲۰۱۵ خود را به این سیستم‌عامل تجهیز کردند.

یک سیستم‌عامل برای تمام فرم ‌فکتورها:

علاوه بر این، ایسوس و Razr نیز در حال آماده کردن خود به منظور ارائه‌ استریم ‌باکس‌های اختصاصی مجهز به Android TV هستند و درست همانند بقیه‌ اجزای پلتفرم اندروید تمامی تولید کنندگان می‌توانند وارد این سیستم شده و به تولید دستگاه‌های خود بر اساس آن بپردازند و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دلخواه خود را بر بستر آن ارائه نمایند. چنین آزادی عملی می‌تواند منجر به ارائه‌ دستگاه‌های با قدرت گرافیکی بالا به منظور سرویس ‌دهی به مقاصد بازی شود که از موتورهای گرافیکی قدرتمندی نظیر Tegra K1 انویدیا شود. افزون بر این، چنین آزادی در نهایت باعث افزایش سطح رقابت و رسیدن به سطوح قیمتی مقرون به صرفه خواهد شد.

با تمام این‌ها، و نیز با در نظر گرفتن مسیر پر فراز و نشیب گوگل در این راه (گوگل تی‌وی: شکست؛ کروم‌کست: خوب؛  نکسوس کیو: بسیار بد) هنوز هیچ کمپانی یا پلتفرمی چنان آماده نشان نداده که آینده‌ تلویزیون‌های متصل به اینترنت را در دستان آن بدانیم. گوگل در حدود دو سال پیش eponymous Google TV را به بازار عرضه کرد و سونی هم یک دستگاه داشت – £۲۰۰ NSZ-GS7 – که این پلت فرم را اجرا می کرد . با وجود موفقیت مهم این دستگاه اما در فروش نا موفق بوده و شکست خورده است . از طرف دیگر می توان به تجربه نکسوس کیو (  Nexus Q ) اشاره کرد که برای بسیاری از افراد یکی از تلاش های ناکام گوگل برای رفتن به اتاق های نشیمن محسوب می شود . پس از آن نیز کروم کست ( Chromecast ) بود که می توان از آن به عنوان داستان موفقیت آمیز گوگل تی وی ( Google TV ) نام برد . تلاش جدید با نام Android TV پیشرفت بسیار خوبی برای محبوب‌سازی قابلیت‌ سرویس‌های اینترنتی بر روی صفحه‌نمایش بزرگ محسوب می‌شود ولی نمی‌توان آن را انقلابی همه‌ گیر عنوان کرد.

What Android TV-bistac-ir08

What Android TV-bistac-ir08

در مجموع به نظر می‌رسد تلویزیون اندروید تمام آنچه کاربر از یک TV box متصل به اینترنت انتظار خواهد داشت را به خوبی برآورده خواهد کرد که تمرکز ویژه بر بازی و نیز سرویس‌های اختصاصی و با کیفیت گوگل ارزش افزوده‌ قابل توجهی را نسبت به رقبا به این سیستم خواهد افزود.

What Android TV-bistac-ir09

What Android TV-bistac-ir09

 نظر شما در خصوص Android TV چیست؟ آیا حضور این سیستم را در خانه‌ی خود متصور هستید؟

 

با سپاس از : tnews & zoomit & banehplus

دیدگاهتان را بنویسید