خبري, خودرو, صنعت

دنده عقب اشتباهی در وبلاگ بیستک!

چه اتفاقی می افتد اگر به اشتباه وارد دنده عقب شویم؟

ممکن است برای هر رانند ه ای پیش بیاید که در هنگام حرکت، دنده را اشتباه بزند اما سوال این جا است که در خودروهای دنده دستی، اگر به هنگام حرکت وارد دنده عقب بشویم چه اتفاقی رخ می دهد؟

 شاید برای هر رانند ه ای پیش بیاید که هنگام تعویض دنده، دنده اشتباهی را انتخاب کند و بلافاصله آن را اصلاح کند.  اما هنگامی که رو به جلو حرکت می کنیم چه اتفاقی می افتد اگر به اشتباه وارد دنده عقب شویم؟

 اگر جعبه دنده خودرو شما اتوماتیک باشد، این امر بسته به سرعت خودرو، می تواند صدماتی بعضا جدی به آن وارد کند.  اگر سرعتی زیر ۱۰ کیلومتر بر ساعت داشته باشیم  ممکن است که گیربکس اصلا آسیب نبیند اما در سرعت های بالا ممکن است گیربکس آسیب های جدی ببیند.  به همین منظور در خودروهای جدید فاصله بین حالت ” R” و ” N” زیاد است و در برخی خودروها این امر نیازمند فشار دادن قفل ایمنی گیربکس  )دکمه ای بر روی دسته دنده( است که بتوان از حالت ” N” به دنده عقب ” R” رفت.  اما این امر در گیربکس های دستی متفاوت است.  در گیربکس های دستی، هنگام حرکت رو به جلو اگر بخواهیم به دنده عقب برویم تنها یک صدای گوش خراش ) ساییده شدن دو چرخ بر روی هم ( شنیده می شود و دنده به هیچ عنوان جا نمی رود.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید