پوشاك, تاريخي, تكنولوژي, خبري, ساخت و توليد, صنايع دستي, صنعت, لوازم خانگي, هنري

نکات مهم و وسایل مورد نیاز برای چرم دوزی – وبلاگ بیستک!

نکات مهم و وسایل مورد نیاز برای چرم دوزیچرم دوزی کاری ساده سود آور و آرام بخش است. شروع کار وسایل زیادی نمی خواهد. البته حرفه ای که شدید به یک چرخ چرمدوزی نیاز دارید.
مشته: وسیله ای است شبیه به گوشت کوب که جهت ضربه زدن برروی سمبه استفاده می شود. مشته در سه سایز ( کوچک، متوسط و بزرگ) در بازار موجود می باشد.
سمبه: وسیله ای است برای سوراخ کردن چرم به جهت هرچه بهتر رد شدن نخ و تریشه از آن و جلوگیری از لول شدن آن ها در کار استفاده می شود. نام های دیگر سمبه (سوراخ کن و سوراخ زن) می باشد. سمبه در سایزهای مختلف ( ۵/۰، ۱ ،۵/۱ و…) و در طرح های مختلف ( ماه، ستاره، قلب و…) در بازار به فروش میرسد که بسته به مدل و نوع کار از آن استفاده می شود.
تخته: به عنوان زیر دستی و زیر کار در زمان ضربه زدن به سمبه و سوراخ کردن چرم از آن استفاده می شود. تخته باید از جنس پلی اتیلن و یا پلاستیک فشرده باشد به این جهت که در هنگام سوراخ کاری به سر سمبه صدمه ای وارد ننماید. تخته در سایز های مختلف موجود می باشد.
کرپ: وسیله ای است شبیه به پلاستیک نرم فشرده که برای پاک کردن چسب های روی چرم و یا دست استفاده می شود. به کرپ پاک کن چرم ، کار پاک کن و یا چسب پاک کن نیز می گویند.
خط کش: جهت علامت زدن نقاط و رسم الگو منظم و دقیق از خط کش استفاده می شود. خط کش های فلزی جهت کار چرم مناسب تر است زیرا در موارد برش با کاتر لبه خط کش از بین نمی رود. خط کش در سایز های (۲۰، ۳۰ و ۵۰) بیشتر مورد استفاده می باشد.
خودکار اکلیلی: جهت رسم الگو و نشانه گذاری جاهای دوخت از خودکار اکلیلی استفاده می شود. از ویژگی های این نوع خودکار این است که به راحتی با دستمال مرطوب اثر آن پاک می شود. مناسب ترین رنگ آن نقره ای می باشد. خودکار اکلیلی در دو نوع خودکار کامل و مغزی موجود است و مغزی آن پر مصرف تر است.
سوزننوک سوزن دوخت چرم بسیار تیز و برنده است. در واقع با هر بار ورود سوزن در چرم برش کوچکی ایجاد می شود و نخ از آن عبور می کند.با افزایش تعداد لایه های چرم باید از سوزن های ظریف تر استفاده نمود.در بین سوزن ها شماره های ۱۱،۱۴ و ۱۶ بیشتربکار می رود. اگر با مشکلاتی از قبیل جا افتادگی بخیه و یا پاره شدن مکرر نخ مواجه هستید، سوزنی با شماره دیگر استفاده کنید.
اندازه بخیهبه دلیل اینکه سوزن چرم ، چرم را برش می دهد، اندازه بخیه ها نباید بسیار کوچک باشد.قبل از شروع به دوخت روی قطعه ای کوچک بخیه و نوع نخ را امتحان کنید و نیز به خاطر داشته باشید ،حدود نیم سانت فاصله از لبه چرم دوخت را شروع نماید. البته در برخی از موارد که اندازه بخیه بزرگ است از حرکت برگشت برای مقاوم کردن درز استفاده میشودولی در نظر داشته باشید که کشش نخ زیاد نباشد.
کشش نخ : با افزایش ضخامت چرم کشش نخ باید کاهش یابد. در صورتی که دایماً نخ ماشین دوخت پاره می شود و یا اصطلاحاً بخیه جا می افتد ، کشش نخ را باید تنظیم نمود.
گیره اتصال : برای اتصال موقت دو قطعه چرم از سوزن نمی توان استفاده نمود. سوزن باعث سوراخ شدن چرم می شود و اثر آن روی چرم می ماند. لذا برای این منظور از گیره های مخصوص سوسماری شکل برای اتصال موقت قطعات چرمی استفاده نمایید.
پودر بچه : پودر بچه روی قطعات چرم مثل ورقه های تفلون عمل می کند. پاشیدن پودر بچه بر روی سطح چرم باعث حرکت راحت و روان آن زیر ماشین دوخت می شود.پس از اتمام کار حتماً سطح زیر ماشین را تمیز نمایید.
نخ دوخت : در دوخت چرم باید از نخ با دوام و مناسب استفاده نمود.نخ های ریون نسبت به نخ های پنبه ای و یا ترکیبی از آن ها بسیار مناسب ترند.همچنین نخ های مخصوص دوخت چهل تکه و گلدوزی برای دوخت چرم منا سب هستند. برای امتحان مقاومت نخ حدود ۳۰ سانت آن را از قرقره باز کنید و با دو دست بکشید. اگر نخ پاره شد، دوام آن برای دوخت چرم مناسب نیست.
با سپاس از : khayati.persianblog

دیدگاهتان را بنویسید