معرفی برند فاربن در وبلاگ بیستک!

معرفی برند فاربن در وبلاگ بیستک!

معرفی برند فاربن؛ در سال ۱۳۹۲ کمپانی ایرانی تابش نور، محصولات تخصصی به منظور سلامت پوست و مو با نام فاربن را، وارد بازار کرد. تمام این محصولات با تکیه بر تکنولوژی روز و با بهترین دستگاه ها و با ساختاری کاملا گیاهی برای مراقبت و سلامت و زیبایی پوست و مو تولید می شوند. این محصولات برای آب و هوای ایران و مناسب با پوست و موی ایرانیان عزیز می باشد و هدف و شعار زیبایی و سلامتی را توأما دنبال می کند. انواع شامپو های مخصوص رنگ و ضد آفتاب و شیر مو و کرم های مختلف، از جمله محصولات این برند با کیفیت ایرانی به شمار می آید.

Farben Milk Protein Hair Milk 100ml-bistac-ir00

شیر موی فاربن مغذی و ترمیم کننده موهای خشک و آسیب دیده بدون آبکشی ۱۰۰ میل، پس از استحمام و آبگیری موها، روی موی مرطوب قرار داده و ماساژ دهید تا جذب شود. با خرید اینترنتی شیر موی مغذی فاربن مخصوص موهای آسیب دیده، علاوه بر اینکه به اقتصاد خود توجه ویژه ای داشته اید، طلای گرانبهایی به نام وقت و زمان را هم از دست نخواهید داد و صاحب یک کالای با کیفیت ایرانی می شوید.

مزایا و معایب پنکه رومیزی دمنده مدل هاله

مزایا و معایب پنکه رومیزی دمنده مدل هاله در وبلاگ بیستک!

Haleh Damandeh Table portable  Fan

FTF-20H2SHaleh Damandeh Table portable Fan-bistac-ir01

از مزیت های این پنکه رومیزی می توان به وزن سبک و قابلیت حمل و نقل راحت آن اشاره کرد همچنین برای ایمنی بیشتر صفحه محافظت کننده این پنکه دارای میله های با فواصل کم است که خطر را برای کودکان کاهش می دهد. مزیت دیگر این پنکه قابلیت تنظیم سه درجه باد آن می باشد و به راحتی می تواند در فضاهای مختلف روی میز منازل، اداره ها یا ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

از معایب این پنکه دمنده می توان به پایه های ثابت آن اشاره کرد که قابلیت تنظیم ارتفاع ندارند و همچنین قسمت بالایی پنکه فاقد قابلیت چرخش است بنابراین برای تغییر جهت باددهی باید به صورت دستی جابه جایی را انجام دهید.

مقابله با کرونا در فضای کاری – وبلاگ بیستک!

مقابله با کرونا در فضای کاری – وبلاگ بیستک!

مقابله با کرونا در فضای کاری؛ با مشاهده ویروس کرونا در ایران، مجموعه ای از راهکارها برای پیشگیری و درمانِ این بیماری اعلام شده است. راهکارهای کلی که تاکید آن به بهداشت فردی و شستن دستهاست. از آنجا که هنوز بسیاری از افراد به فعالیت های کاری خود می پردازند، تصمیم گرفتیم تا در وبلاگ بیستک از نکاتی درباره پیشگیری و برخورد با این بیماری در محیطِ کار سخن بگوییم. این راهنمایی ها از وبسایت “سازمان جهانی کنترل و پیشگیری بیماری ها” گرفته شده و به نکاتی اشاره می کند که تا به امروز برای جلوگیری از کرونا استفاده شده است.

نکات مهم برای کارفرمایان :

Coping with Corona in the workspace-bistac-ir01

از کارمندان بیمار بخواهید که در خانه بمانند!

 • افرادی که علائم تنفسی دارند، سرفه می کنند یا هنوز تب آنها پایین نیامده ،نباید به محل کار مراجعه کنند.کارمندان باید در صورت دیدن هرعلامتِ این بیماری به سرپرست خود اطلاع دهند و در خانه بمانند.

 • تأثیر بیماری روی کارمندانِ آسیب پذیر بیشتر است. برای سرکار آمدنِ افرادی که شرایط مزمن پزشکی دارند یا میانسال هستند پافشاری نکنید.

 • قوانین مرخصی در این زمان باید منعطف باشد. چه برای کسانی که می خواهند از افرادِ بیمار در خانه مراقبت کنند و چه افرادی که به علائم کرونا دچار شده اند.

 • حواستان به شرکتهایی که با آنها تجارت یا قرارداد دارید یا از خدمات کارمندانِ آن استفاده می کنید باشد. به آنها درباره اهمیت و خطر کارمندانِ بیمار بگویید و آنها را ترغیب کنید تا مرخصی های منعطف را در برنامه خود قرار دهند.

 • برای مرخصی دادن منتظر ارائه مدارک و گواهی پزشکی از سمت کارمندانی که علائم بیماری دارند نمانید.این روزها بیمارستان ها و مراکز پزشکی در شلوغ ترین زمان خود هستند و ممکن است صادر کردن گواهی در فرصتی کوتاه امکان پذیر نباشد.

Coping with Corona in the workspace-bistac-ir02

کارمندان بیمار را جدا کنید!

 • کارمندانی که در بدو ورود با علائم تنفسی مثل سرفه و تنگی نفس دیده می شوند یا در اواسط روز به این علائم دچار شده اند باید از سایر کارکنان جدا شده و فوراً به خانه فرستاده شوند.

 • با توجه به انتقال سریع بیماری، تعداد افراد مبتلا در حال افزایش است و ممکن است افراد بیشتری در محل کار غیبت کنند. آماده باشید تا در صورت لزوم روش های تجاری خود را تغییر دهید.

 • شاید لازم باشد اولویت بندی مشتریان را تغییر دهید یا برخی از فعالیت هایتان را به حالت تعلیق درآورید.

 • درباره علائم کرونا و اصول بهداشتی  اطلاع رسانی کنید.

 • پوستر و اطلاعیه های مربوط به کرونا را در نقاط مختلف محلِ کار قرار دهید. پوسترهایی که درباره علائم بیماری صحبت می کنند و کارمندان را تشویق می کنند تا در صورت دیدنِ این علائم خانه بمانند.

 • به مقدار کافی دستمال کاغذی فراهم کنید و سطل های زباله ای تعبیه کنید که بدون لمس کردن مورد استفاده قرار گیرد.

Coping with Corona in the workspace-bistac-ir03

 • صابون ،آب و مواد پاک کنندهِ مبتنی بر الکل را در محل کار فراهم کنید. محلول های ضد عفونی کننده را در قسمت های مختلف و اتاق های کنفرانس قرار دهید تا افراد به استفاده از آنها ترغیب شوند.

 • از کارمندان بخواهید تا دستان شان را با ضدعفونی کننده هایی که از ۶۰ تا ۹۵ درصد الکل تشکیل شده تمیز کنند یا دستان شان را حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با صابون و آب بشویند.

 • اگر دستها به وضوح آلوده شده باید اول از صابون و آب استفاده شود.

نظافت همیشگی محیط را انجام دهید!

به طور مرتب تمام سطوح محل کار مانند میز، دیوارها،رایانه ،تلفن و وسایل شخصی را تمیز کنید. در حال حاضرهیچ ضد عفونی فراتر از تمیز کننده های معمول لازم نیست. می توانید علاوه بر مایعات ضد عفونی،برای هر شخص بسته های دستمال مرطوب تهیه کنید.

نکات مهم برای کارمندان:

Coping with Corona in the workspace-bistac-ir05

اگر قرار است کارمندان به سفر بروند!

 • برای آخرین راهنمایی ها و توصیه های مربوط به هر کشوری که به آن سفر خواهید کرد ،اطلاعیه های بهداشتی و مسافرتی را بررسی کنید. این اطلاعات در سایتِ کنترل و پیشگیری بیماری ها موجود است.

 • از رفتن به شهرهایی که در آنها وجود کرونا گزارش شده خودداری کنید.

 • قبل از شروع سفر وضعیت تان را بررسی کنید و در صورت مشاهده علائم سفرتان را لغو کنید.

 • در صورت پیدا شدن علائم هنگام مسافرت به سرپرست خود اطلاع دهید و با یک مرکز بهداشتی در تماس باشید.

 • اگر عازم خارج از کشور هستید باید مراکز مراقبتهای بهداشتی و پزشکی مخصوص را بشناسید و بدانید چگونه با آنها در تماس باشید.

Coping with Corona in the workspace-bistac-ir06

در محل کار :

 • در صورت داشتن یک عضو بیمار در خانه، حتما به سرپرست خود اطلاع دهید.

 • اگر به بیماری مبتلا شدید یا به داشتن علائم آن مشکوک هستید، همکاران و افراد دیگر را از این موضع آگاه کنید.

 • هنگام سرفه یا عطسه، بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید و بعد از استفاده آن را دور بیندازید.

 • از وسایل شخصی خودتان که مرتب ضد عفونی می شوند استفاده کنید.دستهای تان را مرتب بشویید و فاصله خود را با همکاران تان حفظ کنید.

 • از تجمع در نقاط پر ازدحام خودداری کنید.

 • آرامش خودتان را حفظ کنید و نسبت به موثق بودن خبرهایی که هر لحظه به گوشتان میرسد مطمئن شوید.

 

با سپاس از : shab & cdc

معرفی خرید اینترنتی ( Online Shopping ) در وبلاگ بیستک!

معرفی خرید اینترنتی ( Online Shopping ) در وبلاگ بیستک!

Online Shopping-bistac-ir01

خرید اینترنتی به انگلیسی  ( Online Shopping ) ؛ نوعی خرید است که از طریق فروشگاه‌های اینترنتی انجام می‌شود.

Online Shopping-bistac-ir02

در این نوع فروشگاه که بعد از به وجود آمدن اینترنت پا به عرصه وجود گذاشت، فروشنده لیست و مشخصات کالاهای خود را در سایت قرار می ‌دهد و خریدار پس از مراجعه به این سایت و مطالعهٔ مشخصات و ویژگی‌ های کالا، نسبت به ثبت سفارش خرید از فروشگاه اقدام می‌ کند. این سفارش‌ ها پس از بررسی و تایید نهایی توسط مسئولان سایت با توجه به نوع کالا و حجم و وزن آن توسط پیک موتوری، پست و یا باربری به آدرس سفارش ‌دهنده ارسال می ‌شود و وجه کالا به روش ‌های مختلف قابل پرداخت می ‌باشد.

Online Shopping-bistac-ir03

اغلب پرداخت در این فروشگاه‌ های اینترنتی به وسیله ابزارهای پرداخت الکترونیک قابل انجام است. کارت ‌های پرداخت الکترونیک، چه بصورت مجازی ( فقط قابل استفاده در فضای اینترنت ) و چه به صورت فیزیکی اغلب قابل استفاده در چنین محیط‌ هایی هستند. البته فروشگاه‌های اینترنتی محلی معمولاً قابلیت تحویل پول در هنگام دریافت کالا را نیز دارند، فروشگاه ‌های موفق اینترنتی معمولاً ابتدا باید اعتماد مشتری را جلب نمایند تا به موفقیت دست بایند. بهترین قیمت همراه با کیفیت عرضه باید واقعی باشد. زیرا مشتریان در فضای مجازی به راحتی هر فروشگاهی را با دیگران مقایسه می‌ کنند و تا به آن اطمینان نکنند دست به خرید نمی‌ زنند.

Online Shopping-bistac-ir03

 در خیلی از موارد حتی خریداران کالای خود را در فروشگاهها انتخاب و سپس آن را از اینترنت خریداری می‌کنند چون به صرفه تر خواهد بود.

با سپاس از : تیم وبلاگ نویسی بیستک

دو زبانه ها در مقابل آلزایمر ایمن تر هستند – وبلاگ بیستک!

دو زبانه ها در مقابل آلزایمر ایمن تر هستند – وبلاگ بیستک!

دو زبانه ها در مقابل آلزایمر ایمن تر هستند؛ محققان ایتالیایی دریافتند که افراد دو زبانه  در آزمون های حافظه در مقایسه با افرادی که به یک زبان صحبت می کنند بهتر عمل می کنند . به گزارش وبلاگ بیستک و به نقل از پایگاه خبری و بمد، محققان دانشگاه “ویتا سالوت سان رافائل” در ایتالیا می گویند، هرچقدر یک شخص بین دو زبان حالت تعویضی ایجاد کند مغز در پیداکردن راه های به اصطلاح فرعی برای ایجاد توازن بین دو زبان بر می آید.  این مسیرهای جایگزین، مهار تهای تفکر راحتی با وجود آسیب های ناشی از آلزایمر حفظ  می کند. پژوهش های پیشین نیز نشان داده اند افرادی که در تمام طول عمرشان دو زبانه بودن را تجربه کرده اند، می توانند آغاز ابتلا به زوال عقل را پنج سال به تعویق بیندازند.  به منظور انجام این تحقیق، اسکن های مغزی و آزمو ن های حافظه بر ۸۵ بیمار آلزایمری صورت گرفت. ۴۵ نفر از این افراد آلمانی و ایتالیایی صحبت می کردند و بقیه تنها یک زبان ایتالیایی را صحبت می کردند.  افراد دوزبانه، نمرات به مراتب بالاتری  ( سه الی هشت برابر )  را در آزمون های حافظه ای به دست آوردند. در واقع افراد دوزبانه ارتباط عملکردی بهتری را در قسمت های جلوی مغزی دارند، این قسمت ها در حفظ مهارت تفکر در زمان آلزایمر به فعالیت خود در افراد دوزبانه ادامه می دهند.  به گفته محققان، استفاده همیشگی از قابلیت دوزبانگی باعث تغییراتی موسوم به “ذخیره عصبی” در مغز می شود که در مقابل پیری مقاومت نشان می دهد.علاوه بر این در مغز دوزبانه ها، نوعی عملکرد برای جبران خسار تهای عصبی وجود دارد که طی آن مغز با زوال خود کنار آمده و را ههای جایگرین دیگری را برای انجام عملکردهای از دست رفته پیدا می کند.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

درمان مشکلات گوارشی با بهارنارنج در وبلاگ بیستک!

درمان مشکلات گوارشی با بهارنارنج در وبلاگ بیستک!

درمان مشکلات گوارشی با بهارنارنج؛ فصل بهار است و در این زمان انواع گلها و گیاهان دارویی شکوفه می زنند، در این فصل از گیاهی استفاده کنید که همچون تونری قدرتمند چربی و آلودگی های پوست تان را پاک می کند. بهارنارنج به شکوفه گل درخت نارنج گفته می شود که در فصل بهار عرق آن گرفته می شود. این نوشیدنی خوش طعم و مطبوع در بسیاری از صنایع از جمله عطرسازی و محصولات آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. بهار نارنج هم به صورت مایع نوشیدنی و هم به صورت روغن در بسیاری از زمینه های درمانی موجود است. از خواص روغن بهار نارنج می توان استفاده از آن به عنوان تسکین دهنده دردهای عضلانی را نام برد. بهار نارنج به دلیل وجود ترکیبات خاص خود می تواند برای رفع التهاب و گرفتگی عضلات مورد استفاده قراربگیرید، همچنین از این گیاه خوشبو برای درمان سردرد و تسکین استرس و اضطراب نیز استفاده می شود. مزیت دیگر آن در درخشان کردن پوست و مو است، تنها با اضافه کردن مقداری عرق بهار نارنج به آب حمام می توانید پوستی نرم داشته باشید، همچنین می توانید از بهار نارنج به همراه چند قاشق غذاخوری عسل و سه لیوان شیرگرم به عنوان یک ماسک بسیار مفید برای زیبا شدن پوست خود استفاده کنید. اگر از مشکلات دستگاه گوارش و معده رنج می برید بهار نارنج معجزه درمان شماست، می توانید با مخلوط عرق بهار نارنج با مقداری آب یک محلول درمانی برای رفع اسیدی شدن معده درست کنید و به این ترتیب مشکلاتی، چون ناراحتی و دل درد، سو ءهاضمه و حتی نفخ معده را از بین ببرید . این نوشیدنی حتی برای برطرف کردن دل درد در نوزادان نیز مفید است اگر دچار قرمزی، خارش و سوزش بر روی پوست خود هستید پوست تان را با روغن آن ماساژ و سپس آبکشی کنید ، این ماده می تواند برای درمان بی خوابی در افراد مورد استفاده قرار گیرد، برای بهره بردن از این عطر خوشبو مقداری از آن را در یک کاسه آب گرم ریخته در اتاق خواب یا سایر اتا ق های خانه قرار دهید تا به آرامی در کل فضا عطر این گیاه معطر پخش شود و به این ترتیب خوابی آرام و شاد بدست آورید. برای درمان آفتاب سوختگی تنها کافی است مقداری از عرق یا روغن بهارنارنج را توسط یک گاز پانسمان تمیز روی موضع گذاشته تا ویتامین C و خواص آرام بخشی این گیاه معطر التهاب را از بین ببرد.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

زندگی مجازی کودکان، خطرناک اما قابل کنترل در وبلاگ بیستک!

زندگی مجازی کودکان، خطرناک اما قابل کنترل در وبلاگ بیستک!

زندگی مجازی کودکان، خطرناک اما قابل کنترل؛ چنین بحران هایی موجب می شود بسیاری از گردانندگان جهان وب با والدین همراه شوند و در نهایت به جای ممنوعیت استفاده، محدودیت هایی را در دستور کار خود قرار دهند؛ برای مثال فیس بوک در پی نگرانی مدافعان حقوق کودکان و برای حمایت از این قشر مانع عضویت افرادی که پیشینه سوءاستفاده جنسی در پرونده جرائم خود دارند می شود . با وجود این همچنان این شبکه اجتماعی سرشار از کاربران زیر سن قانونی و البته بیماران کودک آزار است. «آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (APP) »  که در زمینه استانداردهای سلامت کودکان کار می کند مطالعه ای درباره تاثیررسانه های اجتماعی بر کودکان ترتیب داده است که نشان می دهد با وجود آنکه استفاده کودکان از سایت هایی مانند فیس بوک به افزایش ارتباطات و دسترسی آنها به اطلاعات کمک شایانی می کند . اما می تواند به طور توأمان جنبه های منفی جدی را برای آنها به همراه داشته باشد؛ در حالی که شبکه های اجتماعی روز به روز در حال گسترش و توسعه است. مطالعات نشان می دهد که ۲۲ درصد از نوجوانان روزانه بیش از ۱۰ بار به شبکه اجتماعی مورد علاقه شان سر می زنند و ۷۵ درصد آنها به تلفن همراه شخصی دسترسی دارند. افزایش این سطح از تعامل و معاشرت آنلاین می تواند به افزایش خطراتی همچون مواجهه با مزاحمت های سایبری، ابتلا به بیماری تازه ای به نام «افسردگی فیس بوک » (دیده ای که به افسردگی های ناشی از ارتباطات آنلاین می پردازد)  و برخورد با محتوای نامناسب ( از جمله پیامک های جنسی) منجر شود.

والدینی که فرزندان آنها از کاربران فضای مجازی به شمار می روند در قبال آموزش رفتار صحیح اینترنتی به کودکان خود و همین طور مراقبت از آنها مسئول هستند و وظیفه دارند همان طور که فرزندانشان را برای زندگی در دنیای واقعی آماده می کنند، به آنها برای زندگی در جهان آنلاین نیز آموزش دهند.  این وظیفه گاهی با آزاد ی های مجازی مخلوط می شود و همین مسئله از ورود برخی از والدین به زندگی مجازی فرزندان شان جلوگیری می کند. کنترل و مدیریت زندگی مجازی کودکان وظیفه ای است که به تسلط والدین بر فضای مجازی و آگاهی از اختیارات بزرگ ترها و محدودیت کوچک ترها نیاز دارد؛ در صورت فقدان این دانش، والدین با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد که ناشی از اختلافات نسلی موجود است.  در ادامه به برخی از اختیارات و مسئولیت های والدین در قبال زیست مجازی فرزندان شان می پردازیم. شبکه اجتماعی فیس بوک این روزها از جمله شبکه های پرطرفدار به شمار می رود که ردپای کودکان را در بین کاربران آن می توان به وضوح مشاهده کرد؛ به همین دلیل مسئولان این شبکه اجتماعی برای پیشگیری از هر گونه مشکل و سوءاستفاده از افراد زیر سن قانونی اختیاراتی برای والدین آنها درنظر گرفته است.  نخستین قدم اینکه فیس بوک برای کاربران خود محدوده ای را به عنوان سن قانونی در نظر گرفته است.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

ساخت دستگاه خورشیدی برای تولید آب ا ز هوا در وبلاگ بیستک!

ساخت دستگاه خورشیدی برای تولید آب ا ز هوا در وبلاگ بیستک!

ساخت دستگاه خورشیدی برای تولید آب ا ز هوا؛ محققان در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و موسسه فناوری ماساچوست موفق به توسعه یک دستگاه خورشیدی شدند که از رطوبت هوا آب تولید می کند. به گزارش وبلاگ بیستک به نقل از تلگراف، این دستگاه برای جاهایی مانند بیابان مناسب بوده که می توان از هوای آن در حدود ۱۳ هزار تریلیون لیتر آب استخراج کرد. هدف این محققان از توسعه این دستگاه خورشیدی این بود که حتی کسانی که در مناطقی بدون وجود برق زندگی می کنند، بتوانند از آن استفاده کنند .برای انجام این کار، آنها از مواد مصنوعی به نام ( MOFs ) که از ترکیبات فلزی ایجاد شده استفاده کردند. این ماده پر منفذ می تواند گاز و مولکولهای مایع را به دام اندازد در حالی که اجازه عبور عناصر ناخواسته را می دهد. تا به امروز از MOFs برای جذب گازهایی مانند دی اکسید کربن، هیدروژن و متان استفاده شده است. محققان این پژوهش از این ماده در دستگاه خورشیدی خود برای استخراج آب از هوا استفاده کردند. این ماده مولکول های آب موجود در هوا را جذب کرده و سپس نور خورشید این ماده را گرم کرده و این مولکول ها را به قطرات آب تبدیل می کند.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

آغاز فروش استثنایی و شرایطی وانت نیسان  با هدف جایگزینی خودروهای فرسوده – وبلاگ بیستک!

آغاز فروش استثنایی و شرایطی وانت نیسان  با هدف جایگزینی خودروهای فرسوده – وبلاگ بیستک!

آغاز فروش استثنایی و شرایطی وانت نیسان  با هدف جایگزینی خودروهای فرسوده؛ به منظور کمک به کاهش آلودگی هوا و بنابر درخواست مشتریان محترم، شرایط فروش فوری و فوری اعتباری طرح جایگزینی خودرو های فرسوده وانت نیسان گروه خودروسازی سایپا با شرایط و تسهیلات استثنایی شروع شد.

به گزارش وبلاگ بیستک به نقل از  سایپا نیوز:  در طرح جایگزینی خودرو های فرسوده، خودرو های نو  به صورت فروش فوری با بیمه بدنه رایگان در اختیار مشتریان قرار می گیرد.  دارندگان خودروهای سواری و وانت فرسوده می توانند در این طرح با تسهیلات ویژه بدون بهره برای خرید وانت نیسان دو گانه سوز NE6 یورو ۴ با بازپرداخت ۱۲ ماهه و نحوه پرداخت ۳ چک ۴ ماهه ثبت نام کنند و به صورت فوری این خودرو را تحویل گیرند.

گفتنی است علاقه مندان جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانند علاوه بر مراجعه به نمایندگی های مجاز گروه خودروسازی سایپا به سایت www.saipagroup.ir مراجعه کنند.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن در وبلاگ بیستک!

ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن در وبلاگ بیستک!

 

ویروس کرونا و راه های پیشگیری از آن؛ ویروس مرگبار کرونا که از شهر ” ووهان ” چین سرچشمه می گیرد در هشت کشور دیگر مبتلایانی پیدا کرده و همچنان رو به گسترش است. کارشناسان پیش بینی می کنند که تا پایان روزهای سال نوی چینی ها، صدها میلیون نفر به این کشور سفر کرده باشند که همین موضوع خطر ابتلای جهانی به این ویروس را افزایش می دهد. تا به امروز، آمارها از کشته شدن ۲۵۰ نفر و مبتلا شدن بیش از هزاران نفر در سطح جهان خبر می دهد. این بیماری به جز چین در حداقل هشت کشور دیگر هم دیده شده است: تایلند ، ژاپن ، کره جنوبی ، تایوان ، ویتنام ، سنگاپور ، عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا.

Corona virus and prevention-bistac-ir01

کارشناسان بهداشت برای معرفی، محافظت و پیشگیری از این ویروس مواردی را مطرح کرده اند که وبلاگ بیستک با شما در میان می گذارد:

 • بهداشت شخصی را رعایت کنید.

 • ماسک همیشه کمک کننده نیست.

 • چشم، بینی و دهانتان را با دستان شسته نشده لمس نکنید.

 • اگر به چین یا کشورهای آلوده سفر میکنید، به حیوانات نزدیک نشوید.

 • در صورت مشاهده علائم بیماری سریعآ به مقامات پزشکی مراجعه کنید.

 • از تماس با افراد بیمار جلوگیری کنید، مخصوصاً آنهایی که علائم سرماخوردگی دارند.

کرونا چیست؟

خانواده ویروس ” کرونا ” گروه بزرگی از ویروس ها هستند که بر دستگاه تنفسی تأثیر می گذارند. ویروسهای این خانواده می توانند منجر به سرماخوردگی ، ذات الریه و سندرم حاد تنفسی شوند که مشابه آن در سالهای ۲۰۰۲ و۲۰۰۳ و با اسم ” سارس ” منجر به ابتلا ۸۰۰۰ مورد و مرگ ۷۷۴ نفر در چین شد. در ابتدا پزشکان گمان می کردند این ویروس – که به احتمال زیاد از بازار غذاهای دریایی سرچشمه گرفته – تنها از حیوانات به انسان قابل شیوع باشد. اما پس از تحقیقاتی مشخص شد که انسانها هم می توانند ناقل کرونا باشند. زمان شیوع این بیماری نگران کننده است زیرا انتظار می رود صدها میلیون نفر برای جشن سال نو چینی ها به این کشور سفر کنند. کارشناسان معتقدند که سفر به کشورهای آلوده می تواند مانند آتش سوزی کرونا را به نقاط دیگر گسترش دهد.

 

در زیر نکاتی برای پیشگیری و دقت بیشتر هنگام سفر مطرح می کنیم :

از تماس با افراد بیمار جلوگیری کنید، مخصوصاً آنهایی که علائم سرماخوردگی دارند.

Corona virus and prevention-bistac-ir02

افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند از علائمی چون تب و لرز، سردرد و گلودرد صحبت کرده اند. عده ای هم گفته اند که در تنفس مشکل دارند. از تماس با افرادی که علائمی شبیه به ذات الریه یا سرماخورد گی دارند و سرفه می کنند خودداری کنید.

بهداشت شخصی را رعایت کنید.

Corona virus and prevention-bistac-ir04

هنگام عطسه یا سرفه حتمآ از دستمال استفاده کنید و جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. شستن دستهایتان باید حداقل ۲۰ ثانیه طول بکشد. در صورت نبود صابون می توانید از مایعات ضد عفونی کننده ای که حداقل ۶۰ درصد الکل دارد استفاده کنید. کمربند ایمنی و سینی های هواپیما معمولآ توسط خدمه پاک می شوند اما می توانید خودتان مجدد آنها را با مایع ضدعفونی تمیز کنید.  چشم، بینی و دهانتان را با دستان شسته نشده لمس نکنید.

Corona virus and prevention-bistac-ir03

همانطور که پیش از این گفتیم اگر مسافر هستید باید دست خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید. در غیر این صورت به هیچ وجه صورت و دهانتان را لمس نکنید. متاسفانه هیچ واکسنی برای محافظت در مقابل کرونا وجود ندارد. هنوز درمان مشخصی پیدا نشده و اگر قرار بر ساخت واکسن کرونا باشد، سالها طول خواهد کشید. اگر به چین یا کشورهای آلوده سفر می کنید، به حیوانات نزدیک نشوید.

Corona virus and prevention-bistac-ir05

دانشمندان ویروس کرونا را در بازارهای دریایی محلی که حیوانات زنده هم در آن وجود دارد ردیابی کرده اند . آنها تصور می کنند که این ویروس از خفاش و مار به انسانها انتقال پیدا کرده است. از زمان شیوع این بیماری درخواستهای زیادی برای تعطیلی بازارهای حیوانات زنده اعلام شده است. پس تا می توانید از محیطهای محلی و تماس با حیوانات خودداری کنید.

ماسک همیشه کمک کننده نیست.

Corona virus and prevention-bistac-ir06

بسیاری از مردم تصمیم به خرید ماسک های صورت گرفته اند تا جایی که طبق گفته ها در بعضی از فروشگاه های چین ماسک صورت نایاب شده است. پزشکان اعتقاد دارند که زدن ماسک هیچوقت راهی صد در صد موثر برای محافظت از بیماری های عفونی نیست و بهترین راه همان شستن دستهاست. در صورت مشاهده علائم بیماری سریعآ به مقامات پزشکی مراجعه کنید.

Corona virus and prevention-bistac-ir07

چه در سفر باشید و چه از سفر برگشته اید، در صورت دیدن هر علامت مشکوک سریعا به پزشک مراجعه کنید. تمام مسافرانی که اخیرآ مریض بوده اند و به چین سفر کرده اند، باید تاریخچه سفرشان را به یک پزشک اطلاع دهند. در بسیاری از کشورها مسافران مشکوک و بیماران در بدو ورود به کشور مورد غربالگری قرار می گیرند. تا به امروز ایران و ۳۱ ایرلاین‌ و کشور دیگر پروازهای چین خود را در ماه فوریه لغو کرده اند تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنند. در کنار این موارد ، آموزشهای فردی از طریق رسانه ها و اینترنت در حال افزایش است و پزشکان امیدوارند مردم با رعایت بهداشت فردی و به ویژه شستن دست ها این بیماری مهلک را متوقف کنند.

با سپاس از : blog.shab.ir & vietnaminsider

پیشگیری از حمله قلبی، عروقی با خوردن بادام زمینی همراه وعده غذایی – وبلاگ بیستک!

پیشگیری از حمله قلبی، عروقی با خوردن بادام زمینی همراه وعده غذایی – وبلاگ بیستک!

پیشگیری از حمله قلبی، عروقی با خوردن بادام زمینی همراه وعده غذایی ؛ خوردن بادام زمینی همراه با وعده غذایی می تواند از بروز بیماری های قلبی-عروقی نظیر حملات قلبی و سکته پیشگیری کند.

به گزارش وبلاگ بیستک، بعد از هر وعده غذایی میزان لیپیدها و تری گلیسیریدها ( نوعی چربی یافت شده در جریان خون ) افزایش می یابند.  این چربی ها موجب سفتی عروق خون و در نهایت منجر به بیماری قلبی-عروقی می شوند. یافته ها نشان داده مردان سالمی که همراه با وعده غذایی پرچرب خود در حدود ۳۰ گرم بادام زمینی می خوردند افزایش لیپیدها در جریان خون شان بسیار کُند خواهد بود.  همچنین میزان کاهش تری گلیسیرید بعد از مصرف بادام زمینی همراه با وعده غذایی ۳۲ درصد کاهش می یابد.

پنی کریس اترتون، استاد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، در این باره می گوید: «معمولا زمانی که چیزی می خوریم، رگ های بدن در طول مدت بعد از غذا کمی سفت تر می شوند اما ما متوجه شده ایم که اگر همراه وعده غذایی بادام زمینی خورده شود، می تواند از این واکنش سفت شدن عروق پیشگیری کند. » به مرور زمان واکنش سفت شدگی عروق منجر به محدودشدن جریان خون در سراسر بدن شده و قلب سخت تر کار می کند و در نهایت می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد