پزشكي, خبري, دارو, صنايع غذائي, صنعت

زعفران و رفع یبوست در ایام باردای – وبلاگ بیستک!

زعفران و رفع یبوست ایام باردای؛ دوران بارداری دوران پر استرسی است که بسیاری از بانوان در چنین ایامی برای اینکه بارداری موفقیت آمیزی داشته باشند تمایل دارند که از داروها و دمنوش های گیاهی به جای شیمیایی مورد تجویز پزشک استفاده کنند. بارها شنیده شده که زعفران و یبوست رابطه خوبی با هم ندارند از این رو گاهی شنیده می شود که زنان باردار برای رفع یبوست زعفران مصرف کنند. امروز می خواهیم به بررسی درستی این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید!

آیا زعفران و رفع یبوست واقعیت دارد؟

زعفران یکی از گیاهانی است که باید خانم های باردار در مصرف آن بسیار دقت داشته باشند. به گفته پزشکان، ممکن است به طور محلی توصیه هایی به بانوان شود تا بتوانند برای رفع یبوست این ایام، از موادی مصرف کنند. مثلا گاهی شنیده می شود که کنجد مثل زعفران برای رفع یبوست در این قشر، عمل می کند اما حقیقت امر این است که برخی از این دستورات تاثیر منفی دارند. به طور کلی توجه کنید که اگر جنین شما کمتر از ۹۰ روز سن دارد باید از مصرف، کنجد، زعفران، لوبیا و نخود و پونه و رازیانه خودداری کنید و مصرف را حد اقل ممکن برسانید چرا که جنین آسیب می بیند. همچنین مصرف مویز، بِهِ شیرین، گلابی، سیب میخوش(ملس) و انار ملس در این سه ماهه اصلا توصیه نمی شود.

رفع یبوست چگونه در این دوران شدنی است؟

بهتر است برای رفع این مشکل شایع در این ایام، از شوربا و آش با میزان زیادی چربی استفاده کنید که البته در آن مقدار زیادی هویج رنده شده هم وجود دارد. مصرف گوشت مرغ جوان در کاهش میزان ابتلا به یبوست و سهولت اجابت مزاج هم به شما کمک می کند.

دیگر موادی که برای رفع یبوست توصیه می شود شیرخشت، ترنجبین، فلوس، روغن بادام یا برگ گل‌سرخ  است اما فریب گیاهی بودن برخی مواد را نخورید چرا که اگر از فراورده‌های سنا، صبر زرد، و حتی گل بنفشه، گل ختمی، گل پنیرک و خاکشیر استفاده کنید، برای جنین تان بسیار خطرناک است. حتی با وجود اینکه برخی خیلی سرد هستند، هرگز برای رفع یبوست مصرف زعفران با این گیاهان شدنی نیست و برای تان ضرر دارد.

بهترین توصیه برای رفع این مشکل این است که حدود ۳۰ گرم، ترنجبین و یا شیر خشت در آب ولرم به میزان یک لیوان قبل از صبحانه می تواند جلوی این مشکل را بگیرد . البته بهتر است که دو قاشق هم گلاب به آن اضافه کنید. معجون مورد نظر را باید نیم تا یک ساعت پیش از صبحانه میل نمایید.

نتیجه گیری:

برای رفع یبوست ایام بارداری هرگز به گیاهی بودن بسیاری از مواد، اکتفا نکنید بلکه چنان که در این مقاله آورده شد، برخی از آن ها می تواند به جنین آسیب بزند. بهترین توصیه مصرف گلاب و ترنجبین و شیرخشت است که قبل از صبحانه میل می شود.

با سپاس از : Zaferan

دیدگاهتان را بنویسید