هنري

معرفی وسایل مورد نیاز خیاطی در وبلاگ بیستک!

flat-lay-sewing-box-with-supplies-bistac-ir04

معرفی وسایل مورد نیاز خیاطی در وبلاگ بیستک!

flat-lay-sewing-box-with-supplies-bistac-ir00

flat-lay-sewing-box-with-supplies-bistac-ir00

معرفی وسایل مورد نیاز خیاطی؛ برای دوخت و دوز یک لباس در خیاطی به وسایل مختلفی نیاز است که در ادامه وبلاگ بیستک به ابزار ضروری و اولیه آن اشاره خواهد داشت.

انواع سوزن:

 سوزن‌های مورد نیاز خیاطی در انواع زیر موجود است.

سوزن دست دوز: اندازه سوزن مورد نیاز را باید مناسب با نوع پارچه انتخاب کنید که معمولا سوزن‌ها را در بسته‌هایی که همه آن‌ها در یک نوع و اندازه هستند می‌ فروشند . سوزن‌هایی که بیش از حد کلفت یا بیش از حد نازک باشند در پارچه سوراخی باقی می‌گذارند بنابراین برای دوخت بر روی پارچه‌ های نازک و لطیف از سوزن‌های نازک و برای پارچه ‌های کلفت از سوزن‌ های ضخیم و بلندتر باید استفاده کرد.

sewing-supplies-bistac-ir00

sewing-supplies-bistac-ir00

سوزن ته گرد: از سوزن‌ های ته گرد هنگام پروگیری لباس و برای ثابت نگه داشتن الگو کاغذی بر روی پارچه هنگام برش استفاده می کنند. نکته مهم در انتخاب این نوع سوزن‌ها برای خیاطی این می‌باشد که همیشه سوزن‌های ته گرد  نوک تیز و صاف انتخاب کنید. این نوع سوزن‌ها بر روی پارچه اثری باقی نمی‌ گذارند.

sewing-supplies-bistac-ir01

sewing-supplies-bistac-ir01

سوزن چرخ خیاطی: متانسب با انواع مختلف چرخ خیاطی سوزن‌ های مخصوص به آن ‌ها باید استفاده شود که سوزن‌ های مربوط به چرخ خیاطی‌ های خانگی یک سمت آن‌ ها به صورت صاف می‌ باشد. با توجه به جنس پارچه باید سوزن مربوط به آن را برای چرخ خیاطی انتخاب نمود به عنوان مثال برای پارچه‌ هایی از جنس ریون یا کِشی در چرخ خیاطی‌ های خانگی باید سوزن مناسب این پارچه‌ ها را استفاده نمود که اصولا رنگ ته این سوزن‎ها به‌ صورت آبی می ‌باشد.

sewing-supplies-bistac-ir02

sewing-supplies-bistac-ir02

جا سوزنی:

برای قرار دادن انواع سوزن‌ های خیاطی استفاده می‌شود که در دو نوع مچی و عادی در شکل و طرح‌ های مختلف در بازار موجود می‌باشد.

sewing-supplies-bistac-ir03

sewing-supplies-bistac-ir03

sewing-supplies-bistac-ir04

sewing-supplies-bistac-ir04

انگشت دانه: 

انگشتانه یا انگشت دانه ابزاری است از جنس فلز که هنگام خیاطی  آن را نوک انگشت گذاشته تا مانع فرو رفتن سوزن به انگشت شود.

sewing-supplies-bistac-ir05

sewing-supplies-bistac-ir05

سانتیمتر:

وسیله اندازه‌ گیری پارچه و اندام است که به سانتیمتر، اینچ و میلیمتر تقسیم‌ بندی شده است. طول سانتیمتر در حدود ۵۰ سانتیمتر تا ۱۵۰ سانتیمتر  است و به صورت پارچه‌ای یا پلاستیکی موجود است.

sewing-supplies-bistac-ir06

sewing-supplies-bistac-ir06

انواع خط‌ کش:

 خط ‌کش‌های خیاطی در انواع زیر موجود است:

خط ‌کش ساده: در اندازه‌ های ۵۰ سانتیمتر، بلند تر یا کوتاه‌ تر که از جنس چوب، پلاستیک و فلز ساخته شده و برای اندازه‌ گیری طول به کار می ‌رود.

خط‌ کش موازنه: برای قرینه کردن ساسون‌ها، خط راه و جا دکمه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

خط ‌کش T و گونیا: برای اندازه‌ گیری زاویه، طول و عمود کردن برخی از خطوط الگو استفاده می‌ شود.

sewing-supplies-bistac-ir07

sewing-supplies-bistac-ir07

sewing-supplies-bistac-ir08

sewing-supplies-bistac-ir08

پیستوله:

برای طراحی خطوط منحنی مثل حلقه گردن و حلقه آستین مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

sewing-supplies-bistac-ir09

sewing-supplies-bistac-ir09

رولت:

از ابزارهای مخصوص علامت ‌گذاری در خیاطی است که از یک چرخ دندانه ‌دار فلزی کوچک و یک دسته چوبی، لاکی یا فلزی تشکیل شده و برای علامت‌ گذاری روی الگو و پارچه به کار می‌ رود.

sewing-supplies-bistac-ir10

sewing-supplies-bistac-ir10

قیچی مخصوص خیاطی:

 قیچی باید فلزی بوده، تیغه آن از جنس فولاد مناسب ساخته شده و قابل تیز کردن باشد. در موقع خرید، چند تکه از پارچه‌های مختلف را با خود ببرید و توسط قیچی مورد نظر آنها را بچینید. برای این منظور، تمام زبانه‌ قیچی را باز کنید، پارچه را میان آن قرار دهید و با یک برش آن را ببرید. اگر بعد از برش، تارهایی از پارچه چیده نشد، قیچی نامرغوب است. قیچی‌هایی که دو تیغه‌ آن توسط پیچ و مهره به هم متصل شده به مراتب بهتر از قیچی‌هایی هستند که توسط پرچ کردن به هم متصل شده‌اند، زیرا قیچی‌های پیچ و مهره دار را می‌توان هنگام شل بودن سفت کرد. بعد از هر بار استفاده از قیچی آن را به آرامی روی میز بگذارید تا به زمین نیفتد. نکته مهم در مورد قیچی خیاطی این است که باید حتما از آن‌ها برای برش پارچه استفاده کنید و به هیچ وجه با آن‌ها نباید کاغذ، نخ یا موارد دیگر را بچینید. قیچی‌های خیاطی در شکل‌ها و طرح‌ها و سایزهای مختلف و متانسب با انواع پارچه وجود دارد.

sewing-supplies-bistac-ir11

sewing-supplies-bistac-ir11

بشکاف:

 برای شکافتن درزها و گاه جهت باز کردن سوراخ جا دکمه به کار می ‌رود. هنگام استفاده کردن از بشکاف باید دقت کرد؛ زیرا ممکن است باعث سوراخ شدن پارچه شود.

sewing-supplies-bistac-ir12

sewing-supplies-bistac-ir12

صابون خیاطی:

 صابون مخصوصی است که در رنگ‌ های مختلف موجود است و با این صابون می ‌توان خط‌ های برش و نقشه را روی پارچه تعیین و رسم نمود و در مواقع لازم به آسانی می‌ توان این خط‌ ها را پاک کرد.

sewing-supplies-bistac-ir13

sewing-supplies-bistac-ir13

مانکن:

 مجسمه نیم تنه ‌ای است که برای درست کردن و آزمایش قسمت‌ هایی از لباس بر روی آن مورد استفاده قرار می‌‎ گیرد و بعضی از مانکن‌ ها طوری ساخته شده‌ اند که تا ده شماره قابل بزرگ و کوچک شدن هستند.

sewing-supplies-bistac-ir14

sewing-supplies-bistac-ir14

آیینه:

 آیینه قدی و آیینه دستی نسبتا بزرگ از وسایل لازم خیاطی است، با این آینه ‌ها می‌توان قسمت عقب لباس را ملاحظه کرد و به راحتی ایرادات آن را در تن فرد مشاهده و برطرف کرد.

ابزار سوزن نخ کن:

 این ابزار در نخ کردن سوزن به شما کمک می‌ کند هر چند که اکثر افراد با دست سوزن را نخ می‌ کنند.

sewing-supplies-bistac-ir15

sewing-supplies-bistac-ir15

کاغذ الگو‌کشی:

این کاغذ برای ترسیم الگو مورد استفاده قرار می‌ گیرد که در سه نوع کاهی، عادی و روغنی در بازار موجود می ‌باشد.

کاغذ کپی خیاطی یا کاغذ کاربن:

 کاربن کاغذی است که برای کپی کردن الگوها و نقشه‌ها بر روی پارچه به کار می‌ رود، از این نوع کاغذ بیشتر برای کپی کردن نقشه‌ها و طرح‌ های مختلف که روی کاغذ ترسیم شده است و باید بر روی پارچه منتقل گردد، استفاده می‌شود این کاغذ در رنگ‌های زرد، قرمز، سفید و سبز موجود است که رنگ زرد آن بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می ‌گیرد و نکته ‌ای که مطرح است این است که برای پارچه‌ هایی با رنگ سفید حتما باید از کاغذ کاربن سفید استفاده کنید.

sewing-supplies-bistac-ir16

sewing-supplies-bistac-ir16

اتو :

  اتو ابزار مهمی در هنر خیاطی می‌ باشد و اتو الکتریکی، اتو بخار و اتو سنگی یا سرد لازم است و در طول دوخت و دوز به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

sewing-supplies-bistac-ir17

sewing-supplies-bistac-ir17

میز اتوکشی :

میز و تخته مخصوص اتوکشی با رویه قابل شستشو و یک تخته اتوکشی که به آن ژانت می‌ گویند و مخصوص اتو کردن آستین و یقه می ‌باشد جز ابزار کار است.

نخ:

 چنانچه رنگ نخ از رنگ پارچه‌ای که می‌ خواهید بدوزید تیره ‌تر یا روشن ‌تر باشد در آن‌ صورت پس از دوختن لباس نخ روی پارچه نمایان است، بنابراین باید نخی که انتخاب می‌ کنید روی پارچه گذاشته شود و سنجیده شود.

sewing-supplies-bistac-ir18

sewing-supplies-bistac-ir18

چرخ خیاطی:

 چرخ خیاطی دارای انواع و اقسام مختلفی از جمله صنعتی، خانگی، سردوز و میان دوز است. از زمان پیدایش آن‌ ها تا به امروز چرخ خیاطی نیز همگام با تکنولوژی پیشرفت کرده است.

sewing-supplies-bistac-ir19

sewing-supplies-bistac-ir19

پارچه:

 پارچه‌ ها از نظر مواد به ‌کار رفته انواع گوناگون دارند از جمله نخی، پنبه‌ای، پشمی، ابریشمی و  غیره که در دوخت لباس از انواع این پارچه‌ ها بنا به مصرف مورد نیاز استفاده می‌ شود که در طرح‌ های ساده،گلدار، راه دار، چهارخانه و غیره موجود می ‌باشد.

sewing-supplies-bistac-ir20

sewing-supplies-bistac-ir20

 با سپاس از : parnoun

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید