خودرو

معرفی سیستم محدود کننده سرعت ” Speed Limiter ” در وبلاگ بیستک!

معرفی سیستم محدود کننده سرعت” Speed Limiter “؛ بسیاری از خودروهای جدید دارای پیشرانه قدرتمندی هستند که حداکثر سرعت آ نها از مرز ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت نیز فراتر می رود اما سیستم محدود کننده سرعت اجازه نمی دهد که سرعت شما از حد معینی بیشتر شود، علت این امر چیست؟

خودروهایی مانند مرسدس بنز، ب ام  دبلیو، فراری، بوگاتی و غیره دارای موتو رهایی آن چنان پرتوان هستند که به سادگی به سرعت  ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسند اما آیا این سرعت لازم است؟ واقعیت این است که حتی اگر در یک صبح روز کاری هم شما دیر به محل کار خود خواهید رسید، باز هم سرعت زیاد کمک چندانی به شما نخواهد کرد.  بر همین اساس شرکت ها دستگا ه هایی بر روی خودروها با نام “محدود کننده سرعت” یا ” Speed Limiter ” نصب می کنند که به خودروهای شهری این اجازه را نمی دهد که از موتور حداکثر توان را بکشد . این سیستم به این صورت عمل می کند که یک سری حسگر سرعت شما را در هر لحظه اندازه گیری می کنند و اطلاعات را به کامپیوتر پیشرانه می فرستند.  هنگامی که شما به حداکثر سرعتی که برای سیستم تعریف شده است می رسید، کامپیوتر میزان سوخت و هوای وارد شده به موتور را محدود می کند و همین امر از افزایش سرعت موتور جلوگیری می کند.

دلایل استفاده از محدود کننده سرعت :

امنیت:

اولین مورد به کار بردن محدود کننده های سرعت در خودروها امنیت راننده و سرنشینان است. هرچه سرعت خودرو بیشتر می شود، ناخواسته احتمال بروز حادثه بیشتر می شود.

محافظت از پیشرانه:

افزایش سرعت و دور موتور به معنای کار کشیدن شدید از پیشرانه است. هرچه بیشتر به پیشرانه فشار بیاورید، عمر آن کاهش می یابد و زودتر از زمان پیش بینی شده دچار مشکل می شود و ممکن است هزینه های سنگینی به همراه داشته باشد.

محافظت از تایرها:

یکی از عددهای درج شده بر روی تایرها میزان سرعت مجازی است که تایر می تواند تحمل کند . اگر سرعت خودرو از آن حد مجاز بیشتر شود، میزان چرخش تایر بیش از حد تحمل آن می شود و احتمال ترکیدن در آن به وجود می آید که در این صورت خطری بسیار جدی برای سرنشینان به وجود می آید

محافظت از محیط زیست:

هرچه سرعت خودرو افزایش بیابد، میزان آلایندگی آن نیز بیشتر می شود. برای مثال، اگر بوگاتی ویرون با حداکثر سرعتش حرکت کند، باک ۱۰۰ لیتری آن تنها طی ۹ دقیقه خالی می شود.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

دیدگاهتان را بنویسید