آرايشي و بهداشتي

لزوم استفاده از فیس واش برای شستشوی صورت در وبلاگ بیستک!

The need to use Face Wash-bistac-ir00

لزوم استفاده از فیس واش برای شستشوی صورت در وبلاگ بیستک!

The need to use Face Wash-bistac-ir01

The need to use Face Wash-bistac-ir01

لزوم استفاده از فیس واش برای شستشوی صورت، پوست صورت بیشتر از سایر قسمت‌ها در معرض آلودگی قرار دارد، همچنین صورت را می‌توان به ویترینی تشبیه کرد که افراد سعی دارند آن را زیبا و شاداب نشان دهند. بنابراین شستشوی صورت به روش صحیح قدم ابتدایی و مهم برای داشتن صورتی شاداب و جوان است. شستن صورت شاید ساده به نظر برسد اما این عمل ساده نیازمند رعایت اصولی است، یکی از این اصول استفاده از بهترین شوینده با توجه به نوع پوست صورت است. این روزها تنوع پاک‌ کننده و شوینده صورت فراوان است و افراد برای روتین پوستی خود انتخاب‌های زیادی پیش رو دارند. اما متاسفانه هنوز هم افرادی هستند که برای پاک کردن و شستن صورت از صابون و شوینده‌ها نامناسب استفاده می‌کنند! مطمئن باشید استفاده از انواع فیس واش و ژل و فوم شستشوی صورت کار بیهوده نیست و با شستشوی صورت با صابون تفاوت زیادی دارد.

در این مطلب، وبلاگ بیستک لزوم استفاده از فیس واش و ژل و فوم شستشوی صورت می‌گویید و توضیح می‌ دهد که چگونه باید یک فیس براش از رفتن به آرایشگاه‌ها برای انجام پاکسازی پوست بی ‌نیاز شوید.

شستشوی صورت اولین قدم مراقبت از پوست

صبح که از خواب بیدار می‌ شویم اولین کاری که انجام می‌ دهیم به صورت آب می‌ زنیم، این کار شاید برای خیلی از افراد تنها به منظور رفع خواب‌ آلودگی انجام شود اما شما با این کار یکی از مراحل روتین مراقبت از پوست را انجام داده ‌اید. زمانی که خسته از فعالیت روزانه به خانه برمی‌ گردید، صورت خود را می ‌شویید. بنابراین روتین مراقبت از پوست با شستن صورت شروع و به پایان می‌ رسد.

به‌ طور معمول پوست صورت دوبار در طول روز نیاز به شسشو دارد، ابتدا و انتهای روز. شستشوی صورت برای خانم‌هایی که هرروز صورت خود را آرایش می‌ کنند مهم‌ ترین کاری است که برای سلامت پوست خود باید انجام دهند و در انجام آن تنبلی نکنند. افرادی که آرایش صورت ندارند به دلیل آلودگی هوا باید در پایان روز آلودگی روی صورت خود را با یک شوینده مناسب پاک کنند.

این روزها نیز که در حال هم زیستی با کرونا هستیم، شستن صورت یکی از اصول پروتکل بهداشتی برای مقابله با کرونا است. فراموش نکنید که شستن صورت در این روزهای کرونایی به اندازه شستن دست‌ ها مهم است و نباید فراموش شود.

اگر پوست خشک و حتی نرمالی داشته باشید از خشکی ناشی از شستشوی زیاد کلافه شده ‌اید، در این حالت باید بگوییم که خشکی پوست شما به دلیل استفاده از شوینده و پاک کننده نامناسب است نه شستشوی صورت. پس برای خلاص شدن از کلافگی به جای کم کردن شستشو، باید بهترین شوینده صورت که با پوست شما سازگار باشد را پیدا کنید.

صابون باعث از بین رفتن آبرسان‌ های طبیعی پوست و آسیب به رگ‌ های خونی پوست می‌ شود که نتیجه استفاده از آن التهاب، قرمزی، خشکی زیاد و حتی چروک صورت است. پس اگر شما از افرادی هستید که تا امروز با شستشوی صورت با صابون در حق پوست خود کم‌ لطفی کرده‌ اید، دیگر این استفاده از این شوینده خشن را کنار بگذارید و یک شوینده مناسب با نوع پوست صورت خود خریداری کنید.

استفاده از صابون برای شستشوی صورت ممنوع!

بهترین شوینده صورت آلودگی و آرایش را از روی صورت پاک می‌کند و میزان چربی پوست را کنترل می ‌کند. پس در اولین قدم برای انتخاب و خرید بهترین شوینده صورت آگاهی و شناخت نوع پوست است. یک شوینده مناسب ضمن حفظ کنترل چربی پوست، سلول‌های مرده را از سطح پوست پاک می ‌کند و باعث شادابی و شفاف شدن صورت می‌ شود.

یکی از قدیمی ترین شوینده‌های صورت صابون است و بسیاری از افراد برای شستن رزوانه صورت از صابون استفاده می‌ کنند. تمایل به استفاده از صابون برای شستشوی صورت در بین افراد با پوست چرب بیشتر است، چون صابون در بیشتر مواقع باعث خشکی پوست می‌ شود و در نظر افراد دارای پوست چرب، صابون چربی پوست آنها کنترل کرده است، در حالی این از بین رفتن چربی یعنی از بین رفتن رطوبت و زمینه‌ سازی برای ایجاد التهاب پوستی و در نهایت تغییر پوست چرب به پوست حساس است.

استفاده از شوینده‌های قدیمی مانند صابون، سفید آب برای نسل‌ های گذشته با توجه به محدودیت دسترسی و عدم تنوع محصولات روشی مناسب برای مراقبت از پوست محسوب می‌ شد، اما امروزه با توجه تنوع شوینده‌ های صورت که به راحتی قابل دسترسی است، استفاده از شوینده خشنی مانند صابون غیرقابل چشم‌ پوشی است.

البته متخصصان پوست برای درمان برخی از مشکلات پوستی به مراجعین خود صابون‌ هایی که خاصیت درمانی دارند را تجویز می‌ کنند که نباید استفاده از صابون‌ های درمانی را بدون مجوز پزشک قطع کرد. بنابراین منظور ما عدم استفاده از صابون‌های غیراستانداری است که PH مناسب ندارد و باعث آسیب جدی به پوست می‌شوند، مانند صابون ‌های سنتی.

اگر ترجیح می‌ دهید که هنگام استحمام از صابون برای شستشوی بدن استفاده کنید، هرگز از صابون برای شستشوی پوست صورت استفاده نکنید. پوست صورت با پوست بدن تفاوت‌های زیادی مانند تفاوت PH ، غدد چربی، ضخامت و … دارد. باید شوینده صورت با بدن متفاوت باشد و برای شستشوی بدن نیز از شامپو بدن مناسب استفاده کنید.

گفتیم صابون شوینده و پاک کننده خشنی برای پوست است، اما چرا خشن؟ صابون باعث از بین رفتن آبرسان‌های طبیعی پوست و آسیب به رگ‌ های خونی پوست می‌شود که نتیجه استفاده از آن التهاب، قرمزی، خشکی زیاد و حتی چروک صورت است. پس اگر شما از افرادی هستید که تا امروز با شستشوی صورت با صابون در حق پوست خود کم‌ لطفی کرده ‌اید، دیگر این استفاده از این شوینده خشن را کنار بگذارید و یک شوینده مناسب با نوع پوست صورت خود خریداری کنید.

بهترین شوینده صورت چیست؟

قدم اول برای انتخاب و خرید بهترین شوینده صورت شناخت نوع پوست است. باید با توجه به نوع پوست شوینده مناسب را انتخاب کرد.

انواع پوست شامل: پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط، پوست نرمال، پوست حساس و پوست آکنه‌ دار است.

بهترین شوینده صورت چربی و رطوبت پوست را حفظ می‌کند،  باعث التهاب و حساسیت پوستی نمی‌ شود و مهم‌ تر از هر چیز فاقد مواد مضری مانند پارابن باشد.

این روزها تنوع محصولات مراقبت پوست بالا است، این تنوع بالا از طرفی خوب و از طرفی باعث سردرگمی افراد برای خرید می‌ شود. بهتر است شوینده مناسب با پوست صورت خود را از بین برندهای مطرح که مصرف‌ کنندگان آن رضایت بیشتری دارند انتخاب کنید.

اما بهترین شوینده صورت چیست؟ گفتیم که بهترین شوینده صورت با توجه به نوع پوست انتخاب می‌ شود. شوینده مناسب برای پوست‌ های خشک باید چربی و رطوبت لازم را به پوست برساند. پوست خشک بسیار حساس است و دچار التهاب و قرمری می‌ شود. به همین دلیل فیس واش مناسب برای پوست‌ های خشک باید فاقد مواد حساسیت‌ زا مانند پارابن، عطر، اسانس و از همه مهم ‌تر الکل باشد، الکل به شدت پوست را خشک می‌ کند. بیشتر فیس واش‌ها دارای خواص آنتی ‌باکتریال هستند، در کنار فواید زیادی که خاصیت آنتی‌ باکتریال دارد اما باعث خشکی پوست نیز می‌شود به همین دلیل افراد دارای پوست خشک از شوینده‌های فاقد خواص آنتی‌ باکتریال استفاده کنند.

نکته مهم در مورد پوست‌ های خشک این است که بعضی از افراد ممکن است به مرور و در اثر استفاده از یک داروی خاص دچار خشکی پوست شده باشند. به عنوان مثال تیروئید کم‌کار، دیابت، داروهای ضد حساسیت و اسپاسم، کمبود آب بدن، شستشو با آب داغ و شوینده نامناسب باعث ایجاد خشکی پوست شود.

قرص راکوتان که توسط پزشک متخصص برای درمان جوش تجویز می‌شود باعث خشکی پوست می‌شود که در دوره مصرف باید میزان آب را افزایش داد و تحت نظر پزشک از مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کرد.

شوینده پوست چرب

پوست ‌های چرب همیشه به دنبال محصولات مراقبتی و فیس واشی هستند که میزان چربی پوست آنها را متعادل کند. اشاره کردیم که بسیاری از افرادی که دارای پوست چرب هستند از صابون استفاده می‌ کنند. صابون قلیایی است و PH  پوست را تغییر می‌ دهد، همچنین صابون به خوبی از روی پوست پاک نمی‌شود بنابراین صابون بدترین انتخاب برای پوست چرب است.

فیس واش و یا ژل شستشوی مناسب برای پوست‌های چرب سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید،  بنزوئیل پراکسید است. مدتی است که پزشکان به این نتیجه رسیده‌ اند که چربی باعث به تعادل رسیدن میزان چربی پوست می‌ شود به همین دلیل اگر در فیس واش و فوم شستشوی صورت شما دارای روغن جوجوبا، هسته انگور و … بود نگران نباشید. اگر بعد از استفاده از فیس واش و یا ژل شستشو در صورت‌ تان احساس کشیدگی داشتید فیس واش خود را تغییر دهید، چراکه این شوینده قوی است و چربی و رطوبت پوست شما به میزان زیادی کاهش داده است.

معمولاً پوست‌ های چرب مستعد آکنه هستند اما اگر صورت شما پر از آکنه است باید ابتدا به پزشک مراجعه و درمان کنید. معمولاً پزشکان در دوره درمان آکنه صابون و پن‌هایی را برای درمان آکنه تجویز می‌کنند که در طول دروه درمان باید استفاده شود. بعد از درمان آکنه با مشورت پزشک فیس واش و ژل شستشوی مناسب را انتخاب کنید. البته فیس واش و فوم شستشوی صورت مناسب برای پوست‌های آکنه‌ای و مستعد آکنه در بازار موجود است.

شوینده پوست مختلط

پوست مختلط یعنی پوست صورت شما دارای چند نوع پوست است. پوست‌ های مختلط معمولاً در قسمت‌های چانه و T شکل صورت یعنی پیشانی و بینی دارای پوست چرب و قسمت گونه‌ها دارای پوست خشک هستند. مراقبت از پوست مختلط کمی سخت است. خوشبختانه فیس واش و فوم شستشو مخصوص پوست مختلط موجود است اما گاهی افراد برای مراقبت بیشتر و کاهش حساسیت باید قسمت‌ های چرب صورت را شوینده مخصوص پوست چرب و قسمت خشک را با شوینده‌ های ملایم که خشکی را تشدید نکند، بشویند.

برندهای مختلفی فیس واش و فوم شستشوی مناسب برای پوست‌های نرمال تولید کرده‌اند، نگهداری از پوست نرمال نسبت به دیگر پوست‌ها راحت‌ تر است اما باید دقت کنید که پوست را خشک و حساس و یا چرب نکیند و میزان چربی و رطوبت را در وضعیت نرمال قرار دهید. پوست‌های حساس نیز باید از محصولاتی که باعث عدم التهاب پوست ‌شان شود استفاده کنند، عطر، اسانس و الکل باعت ایجاد التهاب پوستی می‌شود.

روتین پاکسازی پوست با فیس براش

فیس براش از محصولات جدید حوزه مراقبت پوست است. براش شستشوی صورت یا فیس براش برای پاکسازی و شستشوی صورت مورد استفاده قرار می‌ گیرد. احتمالاً می‌ گویید که هرروز صورت خود را می‌ شویید و برای شستشو از فوم یا ژل صورت استفاده می‌ کنید، اما باید بدانید که شستن صورت با دست به‌ طور عمیق منافذ پوست را پاک نمی‌ کند. نفوذ چربی‌ها، مواد آرایشی و آلودگی‌ها به عمق منافذ پوست باعث می‌ شود که برای پاکسازی پوست از ابزاری غیر از دست‌ ها نیاز باشد. فیس براش وظیفه پاکسازی عمیق پوست را از انواع آلودگی‌ ها دارد.

فیس براش پوست را از هرگونه آلودگی پاک و سلول‌ های مرده پوست را جدا می‌ کند و با با لرزش و حرکات دورانی باعث خون‌ رسانی به بافت و سلول پوست شده و در نتیجه باعث شادابی و جوان‌ سازی پوست می‌ شود.

The need to use Face Wash-bistac-ir02

The need to use Face Wash-bistac-ir02

سخن آخر:

شستن صورت یکی از مراحل مهم در روتین مراقبت از پوست است. افراد دوبار در روز پوست خود را می‌ شویند، بار اول صبح بعد از بیدار شدن از خواب و بار دوم در پایان روز. بنابراین مهم است چه شوینده‌ ای را برای شستن صورت خود انتخاب کنید. صابون‌ها به دلیل خاصیت قلیایی باعث آسیب به پوست می‌ شوند. بنابراین بهترین شوینده صورت باید PH متناسب با پوست صورت داشته باشد. فیس واش‌ها شامل ژل و فوم شسشوی صورت هستند که ضمن پاکسازی عمیق، باعث حفظ تعادل چربی و رطوبت پوست را می‌ شوند. در کنار استفاده از یک فیس واش مناسب فیس براش یا برس شستشوی صورت می‌ تواند باعث پاکسازی عمیق و جوانسازی پوست شود. پوست شما یکی از قسمت‌ های مهم بدن شما است، بنابراین باید نسبت به سلامت آن حساسیت ویژه ‌ای داشته باشید و با استفاده از شوینده‌ های نامناسب باعث آسیب به آن نشوید.

با سپاس از :  Khanoumi

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید