خودرو, صنعت

بررسی T C S سیستم کنترل هرز گردی در خودروها  در وبلاگ بیستک!

Traction Control System bistac-ir00

سیستم کنترل هرزگردی؛ Traction Control System یا  T C S  برای جلوگیری از هرز زدن چر خهای خودرو در هنگام شتاب گیری است. اولین بار در دهه ۶۰ سیستمی شبیه به این با نام LSD یا دیفرانسیل لغزش محدود استفاده شد که می توانست تا حدودی هرز گردی چر خها را کنترل کند اما نمی توانست آ نها را از بین ببرد. اما دو دهه بعد، یعنی در سال ۱۹۸۵ این سیستم اختراع شد و در همان دهه در خودروها استفاده شد.

سیستم کنترل هرز گردی در خودروها چگونه عمل می کند؟

عملکرد این سیستم به وسیله حسگرهایی که به هر چرخ متصل هستند، میزان گردش چر خها را می سنجد. هنگامی که سیستم متوجه شود که چرخش یکی از چر خها از دیگری بیشتر است، متوجه هرزگردی آن می شود و نیروی وارد شده به آن چرخ را کاهش می دهد. این امر معمولا از طریق ترمز انجام می شود.  یعنی نیروی آن چرخ توسط ترمز خنثی می شود و چرخش آن کم می شود . اما در صورتی که نیروی ترمز کافی نباشد، از نیروی موتور هم برای کم کردن سرعت دوران چرخ استفاده می شود.

*هنگامی که این سیستم عمل می کند راننده لغز شهایی را در زیر پای خود بر روی پدال گاز حس می کند.  این سیستم علاوه بر شتابگیری خودروها، به خصوص در مسیرهای لغزنده، به بهبود هندلینگ خودروها در سر پیچ ها کمک می کند.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید