تكنولوژي, خبري, خودرو, ساخت و توليد, صنعت

شناخت انواع کالیپر ترمز در وبلاگ بیستک!

شناخت انواع کالیپر ترمز؛ سیستم ترمز از مجموعه ای از قطعات تشکیل شده است که کالیپر تزمز یکی از آ نها است.  اما کالیپر ترمز چیست و چند نوع دارد؟

کالیپر ترمز به زبان ساده مانند یک گیره است که قسمتی از دیسک خودرو را در بر می گیرد و به وسیله اصطکاک لنت با دیسک، موجب کاهش سرعت خودرو می شود . این قطعات به بدنه سیلندر چرخ متصل می شوند و دارای دو نوع ثابت و شناور هستند.

*  کالیپر ثابت :

این نوع کالیپر دارای پیستو ن هائی در هر دو طرف است و نیروی یکسان به هر دو لنت وارد می کند.  بسته به ساختار کالیپر، این قطعه می تواند یک، دو یا چند پیستون داشته باشد.  یکی از مزیت های کالیپر ثابت این است که پیستو ن های بیشتری می توان برای آن قرار داد و قابلیت ترمزگیری افزایش می یابد. کالیپرهای ثابت بزرگتر و سنگین تر از کالیپرهای شناور هستند و گرمای بیشتری را جذب و هدایت می کنند. همچنین مقاومت بیشتری در برابر ترمز های شدید و مکرر و چسبندگی لنت از خود نشان می دهند.

*  کالیپر شناور:

کالیپر شناور کم هزینه تر و سبک تر از کالیپر ثابت است و همچنین به قطعات کمتری نیازمند است. این نوع معمولا دارای یک یا نهایتا دو پیستون هستند. پیستون در یک طرف کالیپر قرار دارد و و فشار وارده از سوی سیلندرها به آن وارد می شود و با ساییده شدن لنت به دیسک خودرو متوقف می شود.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

دیدگاهتان را بنویسید