خبري, خودرو, شيمي, صنعت

تحلیل رنگ دود اگزوز خودرو در وبلاگ بیستک!

تحلیل رنگ دود اگزوز خودرو؛ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده که دود متساعد شده از اگزوز خودر وها به چه معنا است و از رنگ دود خودرو به چه نکاتی می توان پی برد. هنگامی که خودرویمان دود می کند و به تعمیرگاه مراجعه می کنیم تعمیرکار از ما می خواهد که پدال گاز را فشار دهیم تا ببینند که دود خارج شده از اگزوز به چه رنگ است و از آن طریق به ایراد خودرو پی می برد.

دود سیاه:

خروج دود سیاه از سیستم اگزوز خودرو به معنی غنی بودن نسبت سوخت به هوا است.  دود سیاه شاید در ابتدای روشن نمودن خودرو، مخصوصا در هنگام سرد بودن موتور دیده شود اما در صورتی که پس از گرم شدن موتور نیز باز این مشکل دیده شد، باید به دنبال رفع آن بود. در زمان خروج دود سیاه میزان هیدروکربو نهای نسوخته زیاد خواهد بود.

دلایل:

  • در صورت کاربراتوی بودن خودرو، تنظیم نبودن کاربراتور ) به ساسات توجه شود ).

  • صحیح نبودن تایمینگ موتور .

  • وجود نشتی در انژکتورها .

  • گرفتگی فیلتر هوا .

  • فشار بیش از حد در سیستم سوخت رسانی.

 دود سفید:

دود سفید را باید جدی گرفت.  شایع ترین احتمالی که در زمان خروج دود سفید از اگزوز ممکن است وجود داشته باشد، سوختن مایع خنک کننده موتور درون محفظه احتراق است که در این زمان به قول مکانیک ها خودرو آب روغن قاطی کرده است.  در این زمان ابتدا سطح مایع خنک کننده را چک کنید و در صورت کم شدن به آن بیافزایید.

عیب دیگری که ممکن است مسبب به وجود آمدن دود سفید باشد سوختن روغن هیدرولیک درون گیربکس خودرو است.  مشاهده دود سفید در صبح و مخصوصا سرد بودن هوا طبیعی است؛ اما در صورت گرم شدن و ادامه این روند مسئله از جایی دیگر است.

دلایل:

سوختن واشر سرسیلندر.

  ترک خوردگی سرسیلندر و یا بلوکه موتور.

 سوختن روغن هیدرولیک گیربکس

دود آبی:

در صورتی که دود خروجی از اگزوز خودرو به رنگ آبی بود، حتما در ابتدا سطح روغن موتور را چک نمائید.  در صورت پایین تر بودن میزان روغن از حد مجاز حتما به روغن درون موتور بیافزایید تا از خطرات جدی که نداشتن روغن می تواند برای موتور اتومبیل بوجود بیاورد جلوگیری کنید.

دلایل :

  • شکستن رینگ پیستون.

  • خراش برداشتن دیواره سیلندر.

  • شکستگی و یا خرابی در بوش سوپاپ.

دود خاکستری مایل به آبی:

خروج دودی به این رنگ از سیستم اگزوز به جز سوختن روغن موتور درون محفظه احتراق نمی تواند معنای دیگری داشته باشد.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

دیدگاهتان را بنویسید