اجتماعي, تكنولوژي, خبري, خودرو, ساختمان, شيمي, صنعت

تغییر رنگ شیشه در کمترا ز یک دقیقه – وبلاگ بیستک!

دانشمندان دانشگاه استنفورد موفق به توسعه پنجر ه های دینامیکی شدند که می توانند در طول زمانی کمتر از یک دقیقه از حالت شفاف به حالت مات و مجددا به حالت اولیه تغییر کرده و در طول زمان تخریب نخواهند شد.

نمونه های اولیه ایجاد شده توسط محققان دانشگاه استنفورد در ایالات متحده، شامل صفحات شیشه ای رسانا بوده که مجهز به یو ن های فلزی است که در پاسخ به جریان الکتریکی در سطح آن پخش شده و نور را مسدود می کنند.

به گفته محققان این پژوهش، پنجره های دینامیک پتانسیل تغییر رنگ پنجره خانه ها، شیشه اتومبیل ها و موارد دیگر را داشته و علاوه بر این هزینه های گرمایش و خنک سازی را کاهش داده و نیاز افراد برای استفاده از پرده را برطرف می کنند.

پنجره های هوشمندی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، مانند آنهایی که در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می گیرند، از موادی مانند اکسید تنگستن ساخته شده اند که در هنگام شارژ با برق تغییر رنگ می دهند.اما مسئله این است که این مواد گرانقیمت بوده و همچنین مدت زمان مورد نیاز برای تغییر رنگ و مات شدن آنها زیاد است.

اما محققان دانشگاه استنفورد در این پژوهش از رویکردی کاملا متفاوت بهره گرفته اند.نمونه اولیه این فناوری جدید از طریق حرکت مس و یک فلز دیگر در یک محلول بر روی یک ورق از اکسید ایندیوم قلع شفاف، که توسط نانوذرات پلاتین اصلاح شده، نور را مسدود می کند.هنگامی که این پنجره در حالت شفاف باشد، حدود ۸۰ % از نور طبیعی اطراف را به داخل راه می دهد و هنگامی که تاریک و کدر شود تنها %۵ از نور را انتقال می دهد.محققان این پنجره را حداقل  ۵,۵۰۰ بار تاریک و روشن کردند و دریافتند که هیچ تغییری در انتقال نور نشده که همین امر نشان دهنده طراحی با دوام این پنجره ها است.

با سپاس از : خبر نامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید