صنايع غذائي

لزوم وجود فیلتر مرحله ششم مواد معدنی (مینرال) دستگاه تصفیه آب خانگی  mineral filter – وبلاگ بیستک!

لزوم وجود فیلتر مرحله ششم مواد معدنی (مینرال) دستگاه تصفیه آب خانگی  mineral filter – وبلاگ بیستک!

mineral-filter-necessity-of-existence-bistac-ir01

لزوم وجود فیلتر مرحله ششم مواد معدنی (مینرال) دستگاه تصفیه آب خانگی  mineral filter ؛ خلاصه عملکرد فیلتر مرحله ششم مواد معدنی (مینرال) دستگاه تصفیه آب خانگی  mineral filter این است که مقداری مواد معدنی مثل کلسیم ،منیزیم، روی وآهن هستند که برای بدن لازم میباشند را وارد آب آشامیدنی می کند و ph آب را تنظیم می کند.

در تصفیه آب آشامیدنی از روش اسمز معکوس استفاده میشود در این روش آب پس از خروج از فیلتر مرحله چهارم که ممبران نام دارد ( یک غشای نیمه تراوا می باشد که جهت حذف املاحات مضر وموادهای آلی وغیر آلی و میکروبها و نیترات و…استفاده می شود ) کاملا تصفیه می شود. آب پس از عبور از ممبران در مخازن دستگاها برای استفاده ذخیره می شود و در هنگام استفاده آب با عبور از فیلتر مرحله پنجم که فیلتر کربن خطی نام دارد ( کربن داخل این فیلتر از جنس زغال پوسته نارگیل می باشد که برای از بین بردن طعم و بو ومزه بد آب استفاده میشود) طعم و بو ومزه اش که ممکن است در اثر ماندن طولانی و استفاده نشدن از آب داخل مخزن تغییر کرده باشد بهبود مییابد و باکتریهایی که ممکن است درآب ایجاد شده باشد را از بین می برد.

در پنج مرحله تصفیه آب به روش اسمز معکوس به دلیل وجود ممبران ، باعث می شود املاح آب تا ابعاد۰٫۰۰۱ میکرون را حذف کند که بعضی از آنها برای بدن مفید ولازم می باشد؛  باید از فیلتر ششم بنام فیلتر مواد معدنی استفاده کرد . این فیلتر شامل سنگ های دولمیت می باشد که حاوی مقداری مواد معدنی مثل کلسیم ،منیزیم،روی وآهن هستند و برای بدن لازم می باشند را وارد آب آشامیدنی می کند تا ph آب را تنظیم کند که این امر باعث می شود گوارش خوبی داشته باشیم.

کلسیم Calcium : اصلی ترین ماده معدنی تشکیل دهنده استخوان ها و دندان ها کلسیم ( Ca ) است که در هضم مناسب و همچنین تنظیم ضربان قلب با تاثیر مثبت بر عروق و ماهیچه های آن موثر می باشد .

نقش های مهم کلسیم در بدن :

 • ضربان قلب انسان را تنظیم می‌نماید .

 • اختلالات بی خوابی را کاهش می‌دهد .

 • در تنظیم متابولیسم آهن بدن مؤثر است .

 • در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن به خصوص در انتقال تحریکات عصبی نقش اساسی دارد .

 • کلسیم برای انقباض و حرکت عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان‌ پذیر نیست .

 • کلسیم عامل استحکام استخوان ها است و کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود داشته باشد تا استخوان‌ها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند .

منیزیم Magnesium : ماده معدنی منیزیم ( Mg ) در بیش از ۳۰۰ فرآیند بیو شیمیایی داخل بدن انسان سهیم بوده , موثر در جریان خون و افزایش سیستم ایمنی بدن انسان می باشد. همچنین این ماده معدنی از تصلب شرایین ( Atherosclerosis ) ( رسوب و بسته شدن رگ ها ) جلوگیری می کند و مانع بیماری های کلیوی و سرطان می گردد .

بدلیل وجود منیزیم در اکثر میوه ها و سبزیجات، کمبود آن بندرت اتفاق می افتد ولی عوارض شایع  و نشانه های کمبود آن به شرح زیر است :

در مراحل اولیه :

بی اشتهایی، خستگی، سرگیجه، درد عضلانی و کاهش توانایی یادگیری.

در مراحل ثانویه :

مشکلات قلبی و تپش تند ضربان قلب

و در مراحل پیشرفته :

هذیان، توهم شنوایی و بینایی، مور مور شدن و بی حسی.

افرادی که در شرایط زیر قرار دارند بیشتر در معرض خطر کمبود منیزیم هستند :

 • سوختگی شدید

 • درمان با داروهای خاص که میزان منیزیم خون را تحت تاثیر می گذارد

 • اعتیاد به مشروبات الکلی

 • اختلالات گوارشی در جذب مواد معدنی

 • جراحی های متوالی

سدیم Sodium : کنترل جذب و نگهداری آب بدن بر عهده سدیم ( Na ) است و همچنین تعدیل کننده عالی فشار خون و تنظیم کننده PH می باشد . بدن انسان از سدیم برای کنترل فشار خون و حجم خون استفاده می‌کند ، بدن شما برای کارکرد مناسب و صحیح اعصاب و نیز عضلات به سدیم نیاز دارد .

با سپاس از : osmahabco & amitistech & behabi

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید