پزشكي, خبري, دارو, شيمي, صنايع غذائي, صنعت

نعنا درمانی؛ هم آرام‌ بخش و هم نشاط ‌آور – وبلاگ بیستک!

چه کسانی باید نعنا بخورند؟

خاصیت ضد ‌درد نعنا و فواید این گیاه در درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری‌های دستگاه گوارش به ‌ویژه بیماری‌های معده و روده از جمله عواملی است که این گیاه را از زمان‌های قدیم به‌ عنوان یک گیاه دارویی ضروری در آشپزخانه مادربزرگ‌ها تا امروز جای داده است.

  هنگام عصبانیت نعنا بنوشید:
یکی از خواص معجزه ‌آسای نعنا خاصیت آرام‌ بخشی و نشاط آوری آن است. تهیه شربت نعنا که از دم کرده این گیاه و مقداری زعفران و شکر تهیه شده باشد در لحظاتی که دچار ناراحتی و اندوه هستید به افزایش نشاط و برطرف شدن اندوه کمک می‌کند و در زمان عصبانیت و خشم، آرام‌ بخش و تسکین‌ دهنده است. برای تهیه این شربت کافی است ۲ قاشق برگ خشک و پودر شده نعنا را در ۲ لیوان آب جوش دم کنید و پس از صاف کردن آن یک لیوان از آن را با یک قاشق شکر و مقدار اندکی زعفران مخلوط کرده و به‌صورت سرد یا گرم میل کنید.

  نسخه گیاهی برای مزاج‌ های گرم؛

اگر مزاج‌ تان گرم است و علائمی از قبیل کلافگی، بالانیامدن نفس، تلخی دهان و سرگیجه را در طول روز تجربه می‌کنید با استفاده از این نسخه گیاهی می‌توانید مزاج‌ تان را کنترل کنید. برای تهیه این نسخه کافی است یک قاشق غذاخوری نعنا را با یک لیوان آب جوش به‌ مدت ۱۰‌دقیقه دم کرده و آن را صاف کنید. سپس مقداری شکر، خاک‌ شیر و آبغوره به آن اضافه کرده و آن را میل کنید. این نسخه کمک می‌کند تا علائم گرم مزاجی از قبیل کلافگی و گرگرفتگی، تلخی دهان و سرگیجه ‌ها ‌یتان به مرور برطرف شود.

  تنظیم فشار خون با نعنا و عسل؛

افرادی که در اصطلاح سرد مزاج هستند به این معنا که بدن‌ شان معمولا سرد است و گهگاه دچار افت فشار خون می‌شوند بهتر است از نسخه دم کرده نعنا و عسل استفاده کنند. برای تهیه این دم کرده کافی است یک قاشق غذاخوری نعنا را به‌ مدت ۱۰دقیقه در آب جوش بریزند و پس از این مدت آن را صاف کرده و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و میل کنند. این نسخه را می‌توانید هنگامی که این افراد دچار ضعف و افت فشار می‌شوند به آن‌ها بدهید.

  درمان سکسکه با چای گیاهی ؛
حتما برا‌یتان پیش آمده که با خوردن نخستین لقمه از غذا دچار سکسکه شوید و این سکسکه آنچنان شما را همراهی کند که از خوردن غذا‌ یتان لذت نبرید. در این هنگام به هر پیشنهادی عمل می‌کنید و ممکن است برای چند ثانیه نفس‌تان را حبس کنید یا یک لیوان آب را بی‌ وقفه بنوشید اما چاره کار تنها نوشیدن یک فنجان دم کرده گیاه نعناست. این چای را سریع آماده کنید. پس از نوشیدن آن به سرعت سکسکه شما بند می‌آید.

با سپاس از : bartarinha

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید