خبري, خودرو, شيمي, صنعت

تاثیر اکسید نیتروژن بر خودروها در وبلاگ بیستک!

تاثیر اکسید نیتروژن بر خودروها ؛NOS  یا همان نیتروژن اکسید یک ترکیب به صورت گاز یا مایع خشک است که در خودروهای مسابقه ای از آن استفاده می شود.  اگر بازی های رایانه ای خودرویی مانند Need for Speed انجام داده باشید، به احتمال زیاد با NOS آشنا هستید.  این عبارت همان اکسید نیتروژن است که به “نیترو” هم معروف است . بر خلاف باور بسیاری، این ماده سوخت محسوب نمی شود و یک مکمل بسیار قوی برای خودروها است. این مکمل به نوعی کار توربوشارژر در خودروها را انجام می دهد البته به صورت ابتدایی تر و موقتی تر، اکسید نیتروژن به درون سیلندرها تزریق می شوند.

در این مرحله به دلیل دمای بالای درون سیلندرها که ناشی از احتراق است، مولوکو لهای نیتروژن و اکسید از یکدیگر جدا می شوند و هرکدام وظیفه ای را بر عهده می گیرند. مولکو لهای نیتروژن آزاد شده موجب کاهش دمای درون سیلندرها می شوند.  این کاهش دما باعث می شود تا مولکو لهای تجزیه شده اکسیژن در فضای سیلندرها با هم ترکیب شوند و تشکیل مولکو لهای O2 را بدهند.  همین امر باعث افزایش تراکم اکسیژن در موتور، افزایش پتانسیل احتراق و در نهایت افزایش راندمان و کارکرد پیشرانه می شود.  چیزی که راننده از تزریق آن به درون موتور احساس می کند، افزایش شتاب و سرعت خودرو است.

البته لازم به ذکر است که تزریق NOS به درون موتور، به دلیل فشار زیادی که به خودرو می آورد، برای سلامت موتور اصلا مفید نیست و استهلاک آن را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

با سپاس از : خبرنامه زامیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید