اجتماعي, الكترونيك, تكنولوژي, خبري, رايانه, سياسي, صنايع نظامي, صنعت, لوازم صوت و تصويري

امنیت در خریدهای آنلاین – وبلاگ بیستک!

Security online purchases-bistac-ir

امنیت در خریدهای آنلاین؛ قبل از خرید آنلاین، شما می‌بایست امنیت کامپیوتر خود و سیستم فروش فروشنده را چک کنید. شما می‌توانید با خرید تنها از فروشگاه‌هایی که سیاست‌های حفظ حریم خصوصی مستحکمی دارند، ریسک در معرض سرقت هویت قرار گرفتن را کاهش دهید. سیاست حفظ اطلاعات خصوصی، شرح می‌دهد که چگونه یک فروشندۀ آنلاین از اطلاعات شخصی شما محافظت می‌کند.
شیوه‌های خرید امن، ریسک اینکه شما یکی از قربانیان دزدی هویت و کلاهبرداری شوید را کاهش می‌ دهد. دزدی هویت زمانی اتفاق می‌افتد که اطلاعات شخصی شما مثل نام، ایمیل، آدرس، اطلاعات پرداخت الکترونیکی، به دست فردی که ناشناس است و اطلاعات شما را بدون اجازه به دست آورده است، بیفتد. مجرمان با استفاده از این اطلاعات، می‌توانند با اطلاعات حساب و اطلاعات شخصی شما خرید انجام دهند یا از حساب شما برداشت کنند. همچنین برای محافظت از خود در مقابل جرایم اینترنتی، حتماً به گزینه‌های پرداخت وامنیت حساب و محافظت در مقابل نرم‌افزارهای مخرب نیز دقت کنید.

چگونه اطمینان حاصل کنیم که یک فروشندۀ آنلاین از اطلاعات شخصی ما محافظت می‌کند؟

اغلب فروشگاه‌های اینترنتی، روش‌های حفاظت از اطلاعات شخصی را در قسمت‌های: امنیت، حریم خصوصی یا در قسمت پرسش و پاسخ در وب‌سایت خود قرار می‌دهند. معمولاً توضیحات مربوط به سیاست‌های امنیت داده‌ها در غالب امنیت تکنیکی، فیزیکی و دیگر موارد مرتبط بیان می‌شود.

هنگامی که احتمال دادیم که اطلاعات ما ربوده شده، چه کاری انجام دهیم؟

زمانی که متوجه شدید اطلاعات حساب شما ربوده شده است، ابتدا رمز کارت و اطلاعات حساب کاربری خود را بلافاصله تغییر دهید و سپس به دادسرای جرایم رایانه‌ای جهت ثبت شکایت مراجعه نمایید.
چرا انتخاب پسورد مناسب مهم است؟
حساب کاربری شما، برای دسترسی، نیاز به یک رمز ورود دارد و هر کسی که به رمز ورود شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند با استفاده از حساب کاربری شما بدون اینکه متوجه شوید، خرید انجام دهد یا از حساب شما برداشت کند. بنابراین با یک رمز ورود قوی و غیر قابل حدس از حساب ، اطلاعات و سرمایۀ خود محافظت کنید و هیچ ‌گاه رمز ورود خود را به کسی نگویید.

چگونه می‌توان یک رمز ورود قوی و غیرقابل پیش‌بینی ساخت؟

یک پسورد قوی اجازۀ دسترسی به رمز را به هکرها نمی ‌دهد. مهم‌ ترین نکته در مورد ایجاد یک پسورد قوی این است که باید تعداد کاراکترهای یک پسورد زیاد و طولانی باشد. اما با توجه به نکات زیر می‌توانید یک پسورد قوی ایجاد نمایید.
• ایجاد یک پسورد که حداقل ۱۰ کاراکتر دارد و ترکیبی از حروف (بزرگ و کوچک)، اعداد، کاراکترهای نشانه‌ گذاری مثل (!،؟،@، $،#، *، (،) ) می‌باشد: به‌طور مثال پسورد زیر یک پسورد قوی تلقی می‌شود.
@bxzs8*#1
• پسوردی که در قسمت قبل ایجاد شد یک پسورد قوی است اما شاید به خاطر سپردن آن برای برخی افراد مشکل باشد حال می‌توان از یک پسورد قوی به‌طوری که به خاطر سپردن آن راحت‌تر باشد استفاده کرد. شما می‌توانید از یک کلمه‌ای که به خاطر سپردن آن برایتان راحت است همراه با حروف و نشانه استفاده کنید به‌عنوان مثال نام علی برای شما راحت است می‌توانید پسوردی از ترکیب نام علی و حروف و اعداد ایجاد کنید به‌طوری که قابل حدس نباشد: @۱L$I,45*#
• همواره از انتخاب پسوردهای ضعیفی که برگرفته از نام، تاریخ تولد، شماره تماس و … است اجتناب کنید زیرا برای هکرها به ‌راحتی قابل حدس می‌باشد. همچنین پسوردهای نظیر ۱۲۳۴۵۶ و abcdef نیز به راحتی قابل حدس می‌باشد و در کمترین زمانی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.
• برای هر یک از حساب کاربری، کارت عابر بانک، کامپیوتر، رمز شبکۀ وای فای خود یک پسورد منحصر به فرد و متفاوت انتخاب کنید تا اگر یکی از پسوردهای شما مورد سوءاستفاده قرار گرفت، از آن برای دسترسی به قسمت‌های دیگر نتوانند استفاده کنند و به جای دسترسی به یکی از این موارد به همۀ آن‌ها دسترسی نداشته باشند.
• در بعضی سایت‌ها، به هنگام ثبت‌نام از شما یک سؤال امنیتی می‌پرسند تا در زمانی که پسورد خود را فراموش کردید با استفاده از آن شما احراز هویت شوید و پسورد جدید به شما ارائه دهند. در این مواقع جواب شما نباید مشخص باشد زیرا در این هنگام افرادی که شما را می‌شناسند یا از تمایلات و علاقه‌ مندی‌های شما آگاهی دارند می‌توانند با انتخاب گزینۀ فراموشی رمز، با توجه به آگاهی که از شما دارند، جواب سؤال امنیتی را داده و پسورد جدید را دریافت نمایند به‌عنوان مثال در هنگام ثبت ‌نام به عنوان سؤال امنیتی از شما پرسیده می‌شود رنگ مورد علاقه شما چیست؟ در این هنگام شما می‌توانید پاسخی غیر قابل حدس مثلاً “شیراز” بدهید. زیرا بسیاری افراد ممکن است بتوانند رنگ مورد علاقه شما را از طریق صفحۀ شبکۀ اجتماعی شما یا … بدست آورند و از این طریق به حساب شما دسترسی پیدا کنند یا مثلاً ممکن است از شما بپرسند محل مورد علاقه شما برای زندگی کجاست، در این هنگام شما می‌توانید نام غذای مورد علاقه خود را بنویسید که هم یادآوری آن برای خودتان راحت باشد و هم غیرقابل حدس باشد.

مرورگر اینترنت چیست؟

یک مرورگر اینترنت، یک نرم‌افزار روی کامپیوتر شما است که اجازه می‌دهد شما به اینترنت متصل شوید و از وب‌سایت‌ها بازدید کنید. Mozilla Firefox، Internet explorer، Apple safari، Google chrome و Opera رایج ‌ترین مرورگرهای اینترنت هستند. با توجه به اینکه مرورگر مستقیماً شما را از کامپیوتر شخصی ‌تان به اینترنت وصل می‌کند، باید مطمئن شوید که مرورگر کامپیوتر شما در مقابل خطراتی از قبیل سرقت اطلاعات شخصی، امن است.

چگونه از امن بودن مرورگر خود اطمینان حاصل کنیم:

• از جدیدترین نسخۀ مرورگر خود استفاده کنید زیرا جدیدترین نسخۀ مرورگر، امن‌ ترین آن می‌باشد. چرا که نسخه قدیمی آن احتمالاً دارای حفره‌های امنیتی بوده است. برای دریافت جدیدترین نسخه به وب‌سایت مرورگر خود مراجعه و نسخه جدید را دریافت نمایید.
• همیشه به دنبال https در ابتدای آدرس وب خود باشید https به معنی امنیت است و نشان می‌دهد که اطلاعات با استفاده از لایۀ سوکت امن و رمزگذاری شده امکان پیدا می‌کند.
• در قسمت آدرس (Address bar) به دنبال آیکون قفل باشید. آیکون قفل نشان از امنیت صفحه‌های وب دارد. قفل بسته نشان می‌دهد که اطلاعات به هنگام انتقال رمزگذاری می‌شود. قفل باز نشان می‌دهد که اطلاعات هنگام انتقال رمزگذاری نشده است. همواره از خرید از سایت‌هایی که قفل آن باز است، اجتناب کنید.

با سپاس از : iranhoshdar

 

دیدگاهتان را بنویسید