آرايشي و بهداشتي, تكنولوژي, خبري, ساخت و توليد, صنعت, كشاورزي

 دیدگاه فنی به انواع حوله – وبلاگ بیستک!

Technical view on towels-bistac-ir

واژه حوله به معنای ابزار در برگرفتن یا چیزی که انسان به دور خود می‌پیچد معنا می‌شود.

در تولید حوله از دو دستگاه به نامهای دابی و ژاکارد استفاده می گردد . دستگاه ژاکارد جدیدتر و پیشرفته تر از دستگاه دابی بوده و از لحاظ تکنیکی مزایای بیشتری نسبت به دستگاه دابی دارد و به همین دلیل حوله هایی که با دستگاه ژاکارد تهیه می گردند بسیار مرغوب تر از حوله های تهیه شده با دستگاه دابی می باشند. بافت اصلی حوله پرزدار است ولی بسته به نوع حوله مورد نیاز از بافت های فاقد پرز نیز در قسمتهای مختلف آن استفاده می گردد.

بافت ساده نیز در حوله معمولا دو نوع میباشد:
بافت ساده که جهت دور دوزی، نوار دوزی یامشخص کردن الگوی حوله استفاده می گردد. برای انداختن طرح و نقش روی متن حوله نیز از ترکیب بافت پرزدار و ساده استفاده می گردد.
بافت بوردر با نخ های رنگی ابریشمی انجام می گردد و تراکم نخ پود نیز در این بافت بسیار بالا میباشد. بوردر در حوله های ابعادی و نیز روبدوشامبر جهت زیبایی و همچنین محکم کردن بافت حوله استفاده می گردد.
بهترین نخ تار و پود جهت تهیه حوله ای با کیفیت، نخ صد در صد پنبه است ولی امروزه از نخ های مخلوط با پلی استر نیز جهت تولید حوله های ارزان قیمت استفاده می گردد.
عوامل تعیین کننده در قیمت و کیفیت حوله:
اولین عامل تاثیرگذار بر کیفیت حوله نخ آن می باشد که بهترین آن نخ صد در صد پنبه است. حوله های بافته شده در دستگاه ژاکارد از نظر تنوع و کیفیت نسبت به حوله های تولید شده توسط دستگاه دابی برتری قابل ملاحظه ای دارند.از آن گذشته تراکم نخ تار در بافت حوله و همچنین وزن بر متر حوله از اصلی ترین عوامل مشخص کننده کیفیت حوله هستند. وجود بوردر، نوار دوزی، قیطان دوزی، چاپ روی حوله، گلدوزی و گیپوردوزی حوله نیز از عوامل تاثیرگذار در قیمت حوله هستند.

 رنگ حوله، یکی از موثرترین عوامل تعیین کننده قیمت و کیفیت حوله است. رنگ مستقیم جهت رنگ آمیزی حوله های معمولی استفاده می گردد که مقاومت زیادی در برابر شستشو، حرارت و نور ندارد ولی رنگهای راکتیو برای حوله های اعلاء استفاده می گردد زیرا که ثبات بالاتری در مقابل عوامل یاد شده دارند.

با سپاس  از : Khorjinak

دیدگاهتان را بنویسید