تفريحي

مسابقه جایزه دار عکاسی سفره شب یلدای بیستک!

مسابقه جایزه دار عکاسی سفره شب یلدای بیستک!

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir01

مسابقه جایزه دار عکاسی سفره شب یلدا؛ شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن ‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلند ترین شب سال و به دنبال آن بلند تر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می ‌شود. نام دیگر این شب «چِلّه» است، زیرا برگزاری این جشن، یک آیین ایرانی‌ است.  خانواده ‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌ تر از همه هندوانه و انار را مهیا و دور هم سرو می‌کنند.

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir02

«یلدا» برگرفته از واژهٔ سریانی ܝܠܕܐ به‌معنای زایش است و شب چله هم که مترادف شب یلداست از آن روست که چهل روز اول زمستان را «چله بزرگ» و بیست روز بعد از آن را «چله کوچک» نامیده‌اند .  ابوریحان بیرونی از این جشن با نام «میلاد اکبر» نام برده و منظور از آن را «میلاد خورشید» دانسته ‌است.

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir03

خوراکی‌های شب یَلدا یا شب چلّه :

برای جشن گرفتن میلاد مهر، سفره‌ای پهن می‌شود که به آن سفره یلدا یا چله می‌گویند و با انواع خشکبار، انار دان شده یا هندوانه  تزئین می‌شود. انار و هندوانه جزو مهم‌ ترین ملزومات شب یلدا هستند. همچنین خشکبار مانند برگه هلو و زرد آلو و آجیل شب یلدا نیز در ایران طرفدار بسیاری دارد. برای نیاکان ایرانی‌ها که به آئین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز (نماد نور خورشید) گرامی بود. رنگ سرخ انار و هندوانه، و انتخاب سیب قرمز و سنجد در سفره شب یلدا چه بسا اشاره به همین موضوع است.

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir04

بردن هدایا و خمچه شب یَلدا یا شب چلّه  برای عروس :

خمچه (خُنچه) عروس یکی از سنتهای واجب شب چله در تمام خراسان بزرگ است. خمچه به سینی بزرگی گفته می ‌شده ‌است که هدایای عروس و داماد را در آن حمل می‌کردند و امروزه کادو می‌ گویند. معمولاً اقوام داماد هدایا و پیشکش‌هایی از جمله لباس و کفش زمستانی و کادوهای دیگر را به خانه پدر عروس می ‌برند و شام را میهمان آنها هستند. آنها نیز متقابلاً به داماد هدیه ‌ای می ‌دهند. هدیه ‌دادن داماد برای نامزدش نیز یک سنت اجباری بوده‌ است که هنوز هم اجباری است در این شب به داماد این امتیاز بزرگ داده می‌ شده ‌است که با بردن هدیه برای نامزدش بتواند شب در خانه با او در یک اتاق و دوتایی بخوابند. داماد تا قبل از شب زفاف فقط در مناسبت های خاص و از جمله شب چله مجاز به خوابیدن با نامزدش بوده ‌است که به آن نامزد بازی می‌ گفتند.

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir05

مدیریت فروشگاه اینترنتی بیستک در راستای ارج نهادن به سنن ایرانی و مراسم های اصیل ، در ماه پایانی فصل پائیز ۱۳۹۸ در سایت فروشگاه اینترنتی بیستک اقدام به فراخوانی مسابقه جایزه دار” عکاسی سفره شب یلدای بیستکی ” برای خانم های خوش سلیقه ایرانی علی الخصوص نسل جوان نمود!

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir09

 در طی این رقابت پر شور که با استقبال بی نظیر بانوانی حتی، خارج از کشور( سوئد،روسیه،آمریکا و … ) مواجه بود؛ عکس های فراوان و زیبائی به واحد فرهنگی بیستک ارسال شد که این مهم کار ظریف قضاوت را حساس تر می کرد!

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir06

فلذا پس از اتمام مهلت مقرر، عملیات پایش و انتخاب نفر برتر بنابر نظر هیئت داوران به پایان رسید و  سرکار خانم ها ” ملینا و ملیسا سپاسگزار  “ بعنوان برنده جایزه این رقابت انتخاب گردیدند.

Yalda Night Photography Competition-bistac-ir07

به امید دیدار همه بیستکی ها در هم آوردی دگر!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید