رايانه

مقایسه دسته و برچسب موضوعات ( category-vs-tags )  در وردپرس – وبلاگ بیستک!

مقایسه دسته و برچسب موضوعات ( category-vs-tags )  در وردپرس – وبلاگ بیستک!

مقایسه دسته و برچسب موضوعات در وردپرس؛ یکی از بحث برانگیز‌ترین مواردی که در وردپرس وجود دارد تفاوت دسته و برچسب در وردپرس و میزان تاثیرگذاری آن‌ها بر سئو است. در واقع بسیاری افراد حس می‌کنند دسته و برچسب دقیقا یک عمل را انجام می‌دهند ولی تفاوت‌ها یی با هم دارند که شاید تشخیص آن کمی سخت باشد. البته باید بگوییم شباهت‌های آن‌ها به مراتب بیشتر از تفاوت‌ها یشان است. آیا شما می‌دانید چه تفاوتی بین دسته و برچسب وجود دارد؟ تعداد مطلوب برای دسته به چه میزان است؟ آیا یک نوشته را می‌توان به چندین دسته اختصاص داد؟ آیا محدودیتی در استفاده از برچسب‌ها وجود دارد؟ آیا کلمه کلیدی می‌تواند به عنوان یک برچسب نیز قرار گیرد؟ و صدها سوال که پاسخ به تمامی آن‌ها را می‌توانید با کمک مقاله امروز وبلاگ بیستک بدهید.

به کار بردن دسته و برچسب در وردپرس :

قبل از اینکه وارد مبحث اصلی یعنی مقایسه دسته و برچسب در وردپرس شویم، بصورت اجمالی باید بدانیم دسته و برچسب در وردپرس چیست؟
در وردپرس هر دو گزینه دسته و برچسب نوعی طبقه‌ بندی محسوب می‌ شوند. در واقع امکان نظم‌ دهی مطالب و محتوای سایت را برای استفاده راحت فراهم می ‌کنند. زمانی که کاربر وارد وبسایت شما می‌شود به کمک همین دسته‌ ها و برچسب‌ها می‌تواند مطلب مورد نظر خود را جستجو کرده و به راحتی بیابد. در واقع نوعی رابط هستند که محتواها را به هم ربط داده و مانند یک زنجیر به هم متصل می‌کنند به شرطی که درست و به جا استفاده شوند.

category-vs-tags-bistac-ir01

تفاوت دسته و برچسب در وردپرس :

دسته‌ها : برای گروه ‌بندی گسترده ‌ای از محتوای وبسایت استفاده می‌ شوند. دسته‌ها در واقع باید همان موضوعات اصلی و عمومی سایت شما باشند که افراد با مشاهده آن‌ها به هدف اصلی سایت پی ببرند. در واقع کاربران با کمک آن‌ها به راحتی به هدف اصلی خود رسیده و مطلع هستند که در چه زمینه‌ ای مطالعه می‌ کنند. دسته ‌ها سلسله مراتبی هستند، پس شما امکان ساخت زیر دسته یا همان دسته فرزند را نیز دارید و می‌توانید آن‌ها را گسترش دهید.

برچسب‌ها : در واقع جزئیاتی از مطلب و محتوای شما را شرح می‌دهند. برچسب‌ها را به عنوان کلمات موجود در فهرست سایت خود در نظر بگیرید. آن‌ها را می‌توان یک دسته ‌بندی کوچک و داخلی در سایت در نظر گرفت که امکان سلسله مراتبی بودن ندارند.
برای اینکه در تفاوت دسته و برچسب در وردپرس ارائه بهتری داشته باشیم، نظر شما را به یک مثال در این زمینه جلب می‌کنیم…

فرض کنید بلاگی شخصی دارید که در آن درباره زندگی خود می‌نویسید. دسته‌ بندی‌های شما می‌تواند شامل: موسیقی، غذا، مسافرت، مطالعه، کار و… باشد. حال فرض کنیم مقاله‌ای را درباره غذا و خوراک روزانه خود می‌ نویسید. مسلما باید دسته غذا را به آن اختصاص دهید و اما برچسب‌هایی مانند فست ‌فود، غذای سنتی، غذای خانگی و… را برای آن در نظر می‌گیرید.

category-vs-tags-bistac-ir02

تفاوت‌های بزرگ دسته با برچسب در وردپرس :

در مقایسه دسته و برچسب در وردپرس، بزرگ ‌ترین تفاوتی که به چشم می‌ خورد این است که حتما باید از دسته‌ها استفاده کنید اما استفاده از هر برچسبی ضروری نیست! زمانی که شما از هیچ دسته‌ ای استفاده نکنید، مطلب شما با گزینه دسته ‌بندی نشده مواجه می ‌شود. گاهی افراد این گزینه را به سایر یا کلمات این ‌چنینی تغییر می‌ دهند؛ اما به هر حال با این‌ کار شما محتوای خود را میان آسمان و زمین رها کرده‌اید و به آن ارزشی نمی‌ بخشید.

در تفاوت دسته و برچسب در وردپرس، تفاوت چشم‌گیر دیگری نیز وجود دارد. آن هم تفاوت در آدرس آنهاست. زمانی که از یک ساختار پیوند یکتای استاندارد در وردپرس استفاده کنید، در دسته و برچسب با پسوندی رو به رو خواهید شد که به عنوان نمونه مشاهده می‌کنید:

http://yoursite.com/category/food/

http://yoursite.com/tag/food/

همان‌طور که مشاهده می‌کنید کلمه category برای دسته و کلمه tag برای برچسب قبل از نامک اصلی می‌آید.

در نهایت باید این را بگوییم که مطالب موجود در یک دسته می‌توانند از هم متمایز باشند اما برچسب‌هایی که برای یک مقاله گذاشته می‌شود باید حتما مطالب دیگر مرتبطی را نیز نمایش دهد در غیراینصورت اصلا لازم نیست از برچسب‌ها استفاده کنید.

باسپاس از : hamyarwp

دیدگاهتان را بنویسید